Zamknij

Jackie Mason nie żyje. Komik znany z serii "Golfiarze" miał 93 lata

26.07.2021 06:04

Zmarł Jackie Mason - aktor i komik, w Polsce znany głównie z komediowej serii "Golfiarze". Miał 93 lata. Co było przyczyną jego śmierci?

Golfiarze II - Jackie Mason, Jessica Lundy - kadr z filmu
fot. United Archives/East News

24 lipca 2021 roku odszedł Jackie Mason. Był popularnym amerykańskim komikiem, stand-uperem i aktorem filmowym oraz telewizyjnym. Miał 93 lata.

Jackie Mason nie żyje - gdzie grał aktor?

Jak podaje The New York Times, Mason zmarł w Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku otoczony przez żonę Jyll Rosenfeld i kilku najbliższych przyjaciół. Od dwóch tygodni zmagał się z problemami z oddychaniem. Prawdopodobnie to one doprowadziły do zgonu artysty.

Jackie Mason urodził się 9 czerwca 1928 roku w Sheboygan w stanie Wisconsin jako Yacov Moshe Hakohen Maza. W wieku 5 lat przeprowadził się z rodziną do Nowego Jorku, gdzie rozpoczął naukę, by w przyszłości zostać rabinem tak jak jego wielu przodków. Po ukończeniu jesziwy otrzymał święcenia, ale całe lato spędził, pisząc komediowe monologi i wygłaszając je na scenie. Po śmierci ojca w 1959 roku Mason podjął decyzję o zostaniu komikiem. Słynął ze swojej niepoprawności politycznej.

Przybrał wówczas pseudonim Jackie Mason i rok później został zauważony przez komika Jana Murraya. To wtedy rozpoczęła się jego kariera. Wystąpił dwukrotnie w "The Steve Allen Show", dzięki czemu stał się niezwykle popularny. Pojawiał się regularnie w programie "The Ed Sullivan Show" a także nagrał dwie płyty - "I Am the Greatest Comedian in the World Only Nobody Knows It Yet" oraz "Want to Leave You With the Words of a Great Comedian". W roku 1987 otrzymał nagrodę Tony Award za swój one-man show "The World According to Me!", a dwa lata później statuetkę Emmy za nagraną wersję emitowaną przez stację HBO.

Mason występował jako aktor w wielu filmach i serialach telewizyjnych. W Polsce jest znany głównie dzięki drugiej części komedii "Golfiarze", w której wcielał się w Jacka Hartouniana. Dużą popularność przyniosła mu też rola rabina Hymana Krustofsky'ego - ojca klauna Krasty'ego z serialu animowanego "The Simpsons". Zagrał go 11-krotnie, ostatni raz użyczając mu głosu w roku 2019. Grał też w takich produkcjach jak "Wróżkowie chrzestni", "Szajbus" czy "Rockefeller Plaza 30".

Pozostawił Jyll Rosenfeld - swoją menadżerkę, która w 1991 roku została jego żoną oraz córkę Shebę Mason, również zajmującą się komedią. Pogrzeb Masona odbył się 25 lipca 2021 roku w otoczeniu najbliższych mu osób.

loader

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku
RadioZET.pl/The New York Times