Zamknij

Ivan Reitman nie żyje. Twórca "Pogromców duchów" miał 75 lat

14.02.2022 09:43
Ivan Reitman
fot. Invision/Invision/East News

Zmarł Ivan Reitman - kanadyjski reżyser i producent znany z takich filmów, jak "Pogromcy duchów", "Bliźniacy", czy "Sex Story". Miał 75 lat.

12 lutego 2022 roku odszedł Ivan Reitman. Był urodzonym w Czechosłowacji kanadyjskim filmowcem odpowiedzialnym za wiele kultowych produkcji z lat 80. i 90. XX wieku. To właśnie on powołał do życia serię "Pogromcy duchów" oraz takie filmy z Arnoldem Schwarzeneggerem i Dannym DeVito jak "Bliźniacy", czy "Junior". Miał 75 lat

Ivan Reitman nie żyje

Rodzina reżysera poinformowała jego śmierci za pośrednictwem Associated Press. Reitman zmarł w swoim domu w Montecito w Kalifornii. Odszedł we śnie. Nie podano jednak przyczyny zgonu. Dzieci filmowca - Jason, Catherine i Caroline, wydały oficjalne oświadczenie na temat jego śmierci.

Nasza rodzina opłakuje niespodziewaną stratę męża, ojca i dziadka, który nauczył nas zawsze szukać magii w życiu. Cieszymy się, że jego praca jako filmowca przyniosła śmiech i radość niezliczonym ludziom na całym świecie. Mamy nadzieję, że ci, którzy znali jego filmy, zapamiętają go na zawsze.

Ivan Reitman urodził się 27 października 1946 roku w Komárno - mieście znajdującym się obecnie na Słowacji. Jego rodzice przeżyli Holocaust. Byli węgierskimi Żydami, którzy trafili do Auschwitz. Kiedy Reitman miał 4 lata wraz z rodziną wyemigrował do Kanady. W 1969 roku ukończył wydział muzyczny na McMaster University.

Chociaż początkowo wiązał swoją przyszłość z muzyką, wkrótce poznał swoją prawdziwą pasję. Karierę po drugiej stronie kamery zaczął od produkowania dla stacji telewizyjnej CITY-TV z Toronto. Tam poznał aktora Dana Aykroyda - gwiazdora "Pogromców duchów". Po roku pracy został zwolniony. Wkrótce udało mu się wejść do Hollywood w roli producenta. Zadebiutował horrorami Davida Cronenberga z końca lat 70. - "Dreszcze" i "Wściekłość".

Rozgłos zyskał dzięki produkcji "Menażeria" z 1978 roku. Rok później Reitman wyreżyserował swój pierwszy film - "Pulpety". W kolejnych latach powołał do życia takie kultowe komedie, jak "Szarże", "Pogromcy duchów", "Orły Temidy", "Bliźniaki", "Pogromcy duchów II", "Gliniarz w przedszkolu" czy "Junior". W nowym milenium Reitman powołał do życia filmy "Ewolucja", "Moja super eksdziewczyna" i "Sex Story".

Był producentem takich tytułów, jak "Heavy Metal", "Kosmiczne łowy", "Beethoven" i "Beethoven 2", "Kosmiczny mecz", "Części intymne", "Ostra jazda", "Old School: Niezaliczona", "EuroTrip", film "Chłopaki z baraków", "Stary, kocham cię", "Hitchcock", "Ostatni gwizdek", "Kosmiczny mecz: Nowa era" oraz nominowany do Oscara komediodramat w reżyserii swojego syna Jasona Reitmana "W chmurach". Wystąpił również jako aktor w serii "Pogromcy duchów", użyczając głosu postaciom Zulla i Slimera.

W 1976 roku filmowiec ożenił się z Geneviève Robert. Para doczekała się trójki dzieci. Syn Jasona Catherine i Caroline. Jason został reżyserem, córki Catherine, twórczynią, producentką i gwiazdą serialu "Pracujące mamy", a Caroline studiowała na Santa Barbara City College.

RadioZET.pl/Associated Press