Zamknij

"Harry Potter i Kamień Filozoficzny": oto największe odstępstwa filmu od kultowej książki

19.01.2022 14:35
Harry Potter i Kamień Filozoficzny - DANIEL RADCLIFFE, EMMA WATSON, RUPERT GRINT - kadr z filmu
fot. Mary Evans Picture Library/East News

Czym film "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" różni się od książki J.K. Rowling pod tym samym tytułem. Oto lista największych różnic pomiędzy oryginałem i adaptacją.

W 2021 roku film "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" obchodził 20-lecie premiery. Z tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się fabule przyjrzeć kultowej produkcji i porównać ją do historii ukazanej w książce J.K. Rowling.

"Harry Potter i Kamień Filozoficzny": różnice między filmem a książką

Ciężko w to uwierzyć, ale pierwsza część cyklu adaptacji książkowej serii "Harry Potter" ma już ponad 20 lat. Rocznica była idealną sposobnością, żeby gwiazdy popularnych produkcji Warer Bros., z Danielem Radcliffe'em, Emmą Watson i Rupertem Grintem na czele spotkały się po latach podczas reunionu zorganizowanego przez HBO.

Mimo tego, że produkcja w reżyserii Chrisa Columbusa cieszy się ogromnym uznaniem fanów, istnieją widzowie, którzy są zawiedzeni brakiem pewnych ważnych elementów, pojawiających się w pierwszym tomie historii Harry'ego Pottera. Oczywiście należy pamiętać, że język filmu rządzi się własnymi prawami i pewnych zabiegów typowych dla literatury nie da się przełożyć na scenariusz. Dlatego skupiliśmy się głównie na pominięciu niektórych ważnych szczegółów, wątków lub postaci, których brak może wydawać się niezrozumiały.

Przedstawienie Dursleyów

Chociaż wujostwo Harry'ego, u którego chłopiec spędził 11 lat swojego życia, jawi się widzowi jako para nieprzyjemnych ludzi z jeszcze gorszym, rozpieszczonym synem, film nie oddał w pełni charakterystyki postaci przygotowanej przez Rowling. W pierwszym rozdziale książki "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" mamy do czynienia z opisem codziennego życia Dursleyów. Dzięki temu czytelnik jest w stanie szybko zauważyć przepaść, która dziali Harry'ego od Vernona, Petunii i Dudleya na wielu polach. W filmie wątek został jedynie muśnięty, a w kolejnych częściach zabrakło rozwoju postaci, który pojawił się w książkowej serii.

Wizyta na ulicy Pokątnej

Chociaż moment, w którym Hagrid wprowadza Harry'ego po raz pierwszy do magicznego świata, jest bardzo pamiętną sceną, osoby czytające książkę zapewne były rozczarowane, że w filmie zabrakło niezwykłych szczegółów ulicy Pokątnej, którymi Rowling obdarowała czytelników. Największym odstępstwem względem papierowego oryginału jest brak sceny, w której Harry poznaje po raz pierwszy swojego przyszłego rywala - Dracona Malfoya. W książce spotkanie miało miejsce w sklepie Madame Malkin - szaty na wszystkie okazje. W adaptacji główny bohater poznał Draco dopiero po przybyciu do Hogwartu. Poza tym wizyta na Pokątnej w oryginale nie miała miejsca w dniu odjazdu do Szkoły Magii i Czarodziejstwa, jak zostało ukazane to w filmie.

Poznanie Puszka

Zupełnie inaczej niż w książce ukazano również okoliczności poznania przez Harry'ego, Rona i Hermionę Puszka - trzygłowego psa, który pilnował klapy w podłodze prowadzącej do Kamienia Filozoficznego na zakazanym korytarzu, na trzecim piętrze. W filmie doszło do tego przez przypadek. Ruszające się schody sprawiły, że trójka bohaterów zgubiła się w szkole i przypadkowo schowała się w komnacie, w której znajdował się potwór. W książce wpadli w zasadzkę Draco Malfoya, który wyzwał ich na nocny pojedynek. Hermiona nieudolnie próbowała odwieźć przyjaciół od eskapady, ale finalnie na trop bohaterów wpadł nasłany przez Malfoya Argus Filch. Ucieczka przed woźnym Hogwartu zakończyła się spotkaniem z Puszkiem.

Dostarczenie Nimbusa 2000

W Hogwarcie własne miotły mogli posiadać jedynie zawodnicy drużyny quidditcha. Harry'emu udało się zostać szukającym Gryffindoru, w związku z czym otrzymał model Nimbus 2000. W filmie i książce pakunek z miotłą przybył wręczony przez sowy podczas posiłku w Wielkiej Sali. Jednak w adaptacji Harry zaciekawiony przesyłką szybko rozpakował ją na oczach całej szkoły ku zdumieniu kolegów. W książce do paczki przyczepiona była karteczka z informacją, by nie otwierać przesyłki aż do momentu, kiedy Harry wróci do Pokoju wspólnego Gryfonów, by mógł odkryć jej zawartość w bardziej prywatnym miejscu.

Irytek i inne duchy Hogwartu

Elementem z książki "Harry Potter i Kamień Filozoficzny", który kompletnie zdecydowano się usunąć były niektóre z błąkających się po magicznej szkole duchów - w tym poltergeista o imieniu Irytek, który płatał różnego rodzaju figle. Twórcy filmowi ograniczyli się w tej kwestii do małych występów Prawie Bezgłowego Nicka i Krwawego Barona. Postacie te nie pełniły jednak tak dużej roli, jak w oryginale stworzonym przez Rowling.

Poszukiwanie Kamienia Filozoficznego

Zarówno w książce, jak i w filmie Harry, Ron i Hermiona w wyniku prywatnego śledztwa wpadli na trop osoby, która pod nieobecność Dumbledore'a chciała wykraść Kamień Filozoficzny. By dostać się do potężnego artefaktu, trzeba było przejść przez szereg pułapek, zastawionych przez nauczycieli Hogwartu. W obu przypadkach pojawiło się ominięcie Puszka, wydostanie się z objęć rośliny znanej jako Diabelskie Sidła, złapanie odpowiedniego spośród chmary zaklętych kluczy i rozegranie partii gigantycznych szachów. W filmie pominięto jednak dwie pułapki obecne w książce: zagadkę z eliksirami profesora Snape'a i pilnującego jednej z komnat trolla profesora Quirrela. Troll nie pełnił ważnej roli w finale powieści, ponieważ został obezwładniony przez przeciwnika bohaterów. Jednak scena w komnacie z eliksirami dobitnie pokazywała inteligencję i wiedzę Hermiony, bez której Harry i Ron nie dotarliby do sali, w której znajdował się Kamień Filozoficzny.

Oczywiście odstępstw, skrótów i postaci z książki, których zabrakło w filmie, jest znacznie więcej. My skupiliśmy się na różnicach najbardziej rzucających się w oczy.

RadioZET.pl