Zamknij

Hardy Kruger nie żyje. Aktor z filmu "O jeden most za daleko" miał 93 lata

21.01.2022 08:23
O jeden most za dalako - Hardy Kruger - kadr z filmu
fot. Joseph E Levine Productions/Collection Christophel/East News

Zmarł Hardy Krüger - niemiecki aktor, który występował w takich filmach, jak "O jeden most za daleko", czy "Hatari!". Miał 93 lata. 

19 stycznia 2022 roku w Palm Springs w Kalifornii odszedł Hardy Krüger. Był niemieckim aktorem, który zrobił karierę w produkcjach brytyjskich i amerykańskich. Miał 93 lata.

Hardy Krüger nie żyje

Jak podaje Deadline, śmierć aktora potwierdził jego agent - Peter Kaefferlein. Według słów mężczyzny Krüger zmarł "nagle i niespodziewanie". Nie podano przyczyny śmierci artysty.

Hardy Krüger urodził się 12 kwietnia 1928 roku w Berlinie. Jego rodzice byli ogromnymi zwolennikami Adolfa Hitlera. Z tego powodu jako 13-latek trafił do elitarnej szkoły nazistowskiej z internatem w Ordensburg Sonthofen, należącej do ruchu Hitlerjugend. W 1945 roku Krüger został powołany do armii w ramach 38. Dywizji Grenadierów SS Nibelungen.

Od lat nastoletnich był jednak związany z kinematografią. Jako 15-latek zadebiutował na dużym ekranie w propagandowym filmie nazistowskim "Młode orły". Wcielił się w ucznia Heinza "Bäumchena" Bauma. To właśnie na planie filmowym Krüger po raz pierwszy zrozumiał, że nazizm nie wróży niczego dobrego. Uświadomili go w tym starszy aktorzy. Podczas wojny odmówił udziału w zasadzce na żołnierzy amerykańskich, za co został skazany na śmierć. Wyroku udało się uniknąć, ale Krüger postanowił zdezerterować z nazistowskiej armii i resztę wojny spędził w ukryciu. Po zakończeniu konfliktu dołączył do organizacji Amadeu Antonio Foundation walczącej z wszelkiego rodzaju ugrupowaniami skrajnie prawicowymi.

Do kariery aktorskiej wrócił dopiero po wojnie, występując w kilku niemieckich produkcjach, między innymi jako Pauls Alsbacher w dramacie "Illusion in Moll" z 1951 roku z Hildegard Knef w roli głównej. Krüger chciał jednak zrobić karierę międzynarodową. W 1957 roku wystąpił w brytyjskiej produkcji "The One That Got Away", w której otrzymał główną rolę - Franza Von Werry - jeńca wojennego, któremu udało się zbiec z aresztu Aliantów i wrócić do Niemiec.

Od tego momentu rozpoczął swoją karierę w produkcjach brytyjskich i amerykańskich. W kolejnych latach Krüger wystąpił w takich produkcjach, jak "Barry Lyndon" Stanleya Kubricka, "Hatari!", "O jeden most za daleko" u boku Johna Wayne'a, "Start Feniksa", "Dzikie gęsi" z Richardem Burtonem, "Bitwa nad Neretwą", czy "Tajemnica Santa Vittoria". Zagrał też w serialu "Wojna i pamięć". Po raz ostatni na ekranie pojawił się w roku 2011 w filmie telewizyjnym "Familiengeheimnisse - Liebe, Schuld und Tod".

Hardy Krüger pozostawił trójkę dzieci - aktorkę Christiane Krüger, która urodziła się podczas pierwszego małżeństwa artysty z Renate Densow, oraz dwójkę pozostałego potomstwa - Malaikę Krüger i Hardy'ego Krügera Juniora, których matką była Francesca Marazzi - jego druga żona. Trzecią żoną Krügera była natomiast Anita Park, z którą do śmierci mieszkał w Kalifornii.

RadioZET.pl/Deadline