Najlepsze horrory ostatniej dekady do obejrzenia w Halloween: Top 10 [ZDJĘCIA]
  • Hereditary
  • The VVitch
  • Midsommar
  • 10 Zobacz
fot. Wiese/FaceToFace/REPORTER/ East News

Halloween 2021 coraz bliżej, więc czas znaleźć odpowiedni horror na wieczór święta duchów. Które nowe horrory warto obejrzeć? W naszej galerii najlepszych horrorów ostatniej dekady znajdziecie 10 dowodów na to, że kino grozy nie umarło wraz z latami 90. XX wieku, a wręcz przeciwnie - przechodzi obecnie prawdziwy renesans. 

Nowe horrory wcale nie ustępują poziomem kultowym produkcjom, które w latach 70.-90. XX wieku wydali na świat twórcy pokroju Wesa Cravena i Johna Carpentera. Owszem, kino grozy zaliczyło pewien przestój, kiedy do kin wchodziły głównie potworki pokroju "Nocnego pociągu z mięsem" i "Drogi bez powrotu" (lub koszmarne remake'i klasycznych tytułów), jednak od dobrych kilku lat zaskakuje nas raz za razem. Pozytywnie rzecz jasna.

Najlepsze horrory ostatniej dekady do obejrzenia w Halloween: Top 10 [ZDJĘCIA]

Za sprawą Ariego Astera, Jordana Peele'a, Roberta Eggersa, czy nawet Jamesa Wana, odzyskaliśmy wiarę, że kino grozy ma nam jeszcze wiele do zaoferowania. Na przestrzeni ostatnich lat ukazało się wiele produkcji, które nie tylko nas przeraziły, ale także zachwyciły wysokim poziomem artystycznym i olbrzymimi ambicjami. Horror przestał być wreszcie kojarzony ze sztampowymi, popcornowymi straszakami, a twórcy coraz częściej sięgają po mariaż grozy z innymi gatunkami, czego efektem są perełki, które już weszły do panteonu klasyki horroru

Jeśli zatem tegoroczne Halloween pragniecie spędzić przed telewizorem, a kultowe horrory z lat dawno minionych ani trochę was nie interesują, zachęcamy do zerknięcia w powyższą galerię. Znajdziecie tam (nasze subiektywne) zestawienie 10 absolutnie najlepszych horrorów ostatnich lat. W końcu nowe horrory to teraz marka sama w sobie.

W naszej galerii najlepszych horrorów ostatniej dekady znajdziecie produkcje z różnych podgatunków, a przyjrzenie się ich opisom szybko sprawi, że dostrzeżecie ogrom zamiłowania współczesnych twórców do wszelkiej maści eksperymentów. Większość filmów grozy z naszego zestawienia to produkcje nieoczywiste, które zaskoczyły nas zarówno treścią, jak i formą. Części z nich udało się też przebić do mainstreamu (i zgarnąć nominację do Oscara) udowadniając, że z popularnością nie zawsze wiąże się wtórność i schematyczność.

Zaznaczamy jednak, że skupiliśmy się wyłącznie na horrorach filmowych. Zatem, choć "The Haunting of Hill Housee" zaliczamy w poczet absolutnie najlepszych horrorów ostatnich lat (a nawet w dziejach), zabrakło go w naszej galerii. Jeśli jednak szukacie dobrego serialu grozy, odsyłam was do innego artykułu naszego autorstwa, w którym znajdziecie listę najlepszych horrorów w odcinkach, jakie widziała telewizja.

loader