Zamknij

Gene LeBell nie żyje. Walczył na ekranie z Bruce'em Lee i Chuckiem Norrisem

11.08.2022 07:45

Zmarł Gene LeBell - aktor, kaskader filmowy i judoka, który występował w wielu znanych produkcjach, między innymi u boku Bruce'a Lee i Chucka Norrirsa. Miał 89 lat.

Znicz - materiał prasowy
fot. Value Stock Images/EAST NEWS

9 sierpnia 2022 roku odszedł Gene LeBell. Był amerykańskim aktorem, kaskaderem filmowym, mistrzem sztuk walki i profesjonalnym wrestlerem. Miał 89 lat. Co było przyczyną śmierci?

Gene LeBell nie żyje

Jak podaje Deadline, Gene LeBell zmarł w wieku 89 lat. Nie podano przyczyny śmierci aktora.

Gene LeBell urodził się 9 października 1932 roku w Los Angeles jako Ivan Gene Lebell. Od dziecka interesował się sportami walki. W młodym wieku rozpoczął treningi zapasów i boksu. Jego matka - "Red Head" Aileen Eaton była promotorką obu sportów i była właścicielką Olympic Auditorium w Los Angeles. Jako 7-latek zaczął naukę pod okiem zapaśnika Eda "Stranglera" Lewisa, ale wkrótce jego ulubioną sztuką walki stało się judo. Po zdobyciu czarnego pasa wyruszył do Japonii, by trenować w instytucie Kodokan.

Po powrocie do Stanów Zjednoczonych w połowie lat 50. brał udział w licznych zawodach sportowych. W wieku 22 lat zdobył mistrzostwo Amateur Athletic Union w wadze ciężkiej i klasyfikacji ogólnej. Następnie przeszedł na zawodowy wrestling. Kilkukrotnie spotykał się w ringu z bratem Mike'em LeBellem. Występował też w masce pod pseudonimem The Hangman. Był nazywany "Ojcem chrzestnym grapplingu" ponieważ jako jeden z zapaśników spopularyzował tę technikę walki. Po licznych sukcesach przeszedł na emeryturę w roku 1980. Uczył jednak młodych adeptów sztuk walki.

LeBell był nie tylko sportowcem, ale również aktorem i kaskaderem. Przed kamerami walczył z takimi gwiazdorami, jak Chuck Norris, Steven Seagal, Jean-Claude Van Damme czy Bruce Lee. Grał też u boku Elvisa Presleya. Jako aktor zadebiutował w roku 1961 w serialu "The Adventures of Ozzie and Harriet". Jako aktor występował w wielu produkcjach, między innymi takich filmach i serialach, jak "Szpital miejski", "Rodzina Potwornickich", "Prawo Burke'a", "Mission: Impossible", "The Green Hornet", "Komisarz Ironside", "Batman", "Z podniesionym czołem", "Mannix", "Prywatny detektyw Jim Rockford", "Kung Fu", "The Bionic Woman", "The Six Million Dollar Man", "Starsky i Hutch", "Wielka rozróba", "Wściekły byk", "The Incredible Hulk", "Fantasy Island", "Taxi", "Nieustraszony", "The Fall Guy", "Życzenie śmierci 4", "Kickboxer 2: Godziny zemsty", "Aligator II - Mutacja", "MacGyver", "Huragan ognia", "Krwawa pięść IV: Śmiertelna próba", "Słoneczny patrol", "Ed Wood", "Strażnik Teksasu", "Małolaty ninja na wojennej ścieżce", "Świat według Bundych", "Godziny szczytu", "Różowe lata 70.", "Człowiek z księżyca", "Z Archiwum X", "Wyścig szczurów", "Faceci w czerni II", "Reno 911!", czy "24 godziny". Ostatnim filmem z jego udziałem była produkcja "Fury of the Fist and the Golden Fleece" z 2018 roku.

W roli kaskadera po raz pierwszy pojawił się przed kamerą w roku 1962 w serialu "Route 66". Funkcję tę pełnił również w takich produkcjach, jak "Czworo z Teksasu", "The F.B.I.", "I Spy", "Co robiłeś na wojnie, tatku?", "Green Hornet", "Wielka dolina", "Planeta małp", "Bonanza", "W podziemiach planety małp", "Kung Fu", "Podbój planety małp", "Blackula", "Domek na prerii", "Płonący wieżowiec", "Starsky i Hutch", "Elita zabójców", "King Kong", "CHiPs", "The Incredible Hulk", "Wściekły byk", "Buck Rogers in the 25th Century", "The Gangster Chronicles", "Magnum", "Napisała: Morderstwo", "Diukowie Hazzardu", "Piątek trzynastego V: Nowy początek", "Rocky IV", "Zagubiony w czasie", "Tango i Cash", "Pamięć absolutna", "Dick Tracy", "Kochany urwis", "Człowiek ciemności", "Czas patriotów", "Kochanie, zwiększyłem dzieciaka", "Strażnik Teksasu", "Naga broń 33 1/3: Ostateczna zniewaga", "Wodny świat", "JAG - Wojskowe Biuro Śledcze", "Dzień Niepodległości", "Góra Dantego", "Batman i Robin", "Sabrina, nastoletnia czarownica", "Bruce Wszechmogący", "Spider-Man 2", czy "24 godziny". Łącznie brał udział w ponad 400 produkcjach.

O LeBellu głośno było również w kontekście konfliktu ze Stevenem Seagalem. Na planie "Szukając sprawiedliwości" gwiazdor stwierdził, że trening aikido sprawił, że nikt nie jest w stanie go poddusić. LeBell przyjął wyzwanie i obezwładnił Seagala, który nie tylko stracił przytomność, ale również stracił kontrolę nad swoimi jelitami. Gwiazdor zarzekał się, że historia jest nieprawdziwa i została wymyślona przez LeBella.

Kaskader miał również konflikt z prawem. W 1976 roku został aresztowany pod zarzutem morderstwa detektywa Roberta Duke'a Halla. Uniewinniono go od zarzutu morderstwa, ale skazano go za pomoc w doprowadzeniu skazanego mordercy, Jacka Ginsburgsa na miejsce morderstwa i z powrotem. Wyrok LeBella został unieważniony przez kalifornijskie sądy apelacyjne.

LeBell był też autorem ponad 10 książek - głównie podręczników sztuk walki.

loader

RadioZET.pl/Deadline