Zamknij

Filmy wielkanocne, które musisz zobaczyć! 20 produkcji do obejrzenia w gronie rodziny

13.04.2022
Aktualizacja: 13.04.2022 09:46

Film wielkanocny, który wprawi cię w świąteczny nastrój? Oto dwadzieścia wyselekcjonowanych przez nas produkcji, które najlepiej nadają się do tego zadania. Czy znasz je wszystkie?

Mama z córką w Wielkanoc malują pisanki
fot. Shutterstock

Choć nie cieszą się być może taką renomą jak ich bożonarodzeniowe odpowiedniki, filmy wielkanocne również zasługują na uwagę. Znajdziemy wśród nich nie tylko pozycje przybliżające nam życiorys Chrystusa i ostatnie jego chwile, lecz także produkcje nawiązujące do najpopularniejszych tradycji  i wierzeń świątecznych. W naszym zestawieniu umieściliśmy także filmy, które, choć nie są typowo wielkanocne, gwarantują znakomity seans w rodzinnym gronie. 

Filmy dla dzieci na Wielkanoc 2022

W tej kategorii prezentujemy filmy odpowiednie dla dzieci w różnym wieku. Opowiadają one nie tylko o wydarzeniach biblijnych w przystępny dla dzieci sposób, ale także o symbolach świąt takich jak zajączki czy pisanki. Gwarantujemy moc wspaniałej, rodzinnej rozrywki!

 1. Wielkanocne pacianki – uwielbiany przez pokolenia królik powraca w wielkanocnym wydaniu. Bugs pomaga w roznoszeniu jajek wyjątkowo leniwemu Króliczkowi Wielkanocnemu. Praca zostaje jednak poważnie utrudniona, gdy na jego drodze staje sadystyczne dziecko i głodny Elmer Fudd, który uporczywie próbuje upolować nie tylko głównego bohatera, ale również gnuśnego Królika Wielkanocnego.
 2. Piotruś Królik – opowiadanie Beatrix Potter przeniesione na szklany ekran. Sympatyczny Piotruś Królik mieszka na farmie pana McGregora i pałaszuje marchewki. Gospodarz umiera jednak, a na jego miejsce wkracza młody dziedzic, który nie jest tak pobłażliwy wobec gryzoni jak poprzedni właściciel. W środku wojny między ludźmi a zwierzętami na horyzoncie pojawia się miłośniczka wszystkiego, co się rusza – Bea. Czy nagłe zauroczenie zmieni uczucia młodego gospodarza wobec Piotrusia i jego rodziny?
 3. Hop – Zając Zet, syn potężnego potentata czekoladowego Wielkanocnego Zająca, ma przejąć schedę po ojcu. Nie jest jednak zainteresowany karierą w przemyśle słodyczowym – pociąga go świat rock’n’rolla. Zamiast objąć nadzór nad fabryką, udaje się do Hollywood, gdzie poznaje Freda – lokalnego obiboka szukającego pomysłu na życie. Szybko okazuje się, że ich spotkanie było najlepszym, co mogło im się przytrafić.
 4. It’s the Easter Beagle, Charlie Brown!film wielkanocny o perypetiach kultowego już Gangu Fistaszków. Paczka przygotowuje się na zbliżające się wielkimi krokami święta Wielkanocne. Pies Snoopy poszukuje nowego domu dla swojego przyjaciela Woodstoka, Patty zaś próbuje wyprodukować jajka wielkanocne. Pomaga jej w tym Marcie, która nie ma najmniejszego pojęcia, co robi. Co z tego wyniknie?
 5. Strażnicy marzeń – najlepszy film na święta, nie tylko te wielkanocne. Nikczemny duch imieniem Mrok chce sprowadzić na świat wieczną ciemność. Tragedii zapobiec mogą jedynie nieśmiertelni Strażnicy, wśród których znajdują się takie postaci jak Dziadek Mróz czy Króliczek Wielkanocny. Po raz pierwszy w historii łączą siły by chronić wierzenia i wyobrażenia dzieci na całym świecie.
 6. Pies, który ocalił Wielkanoc – nasz ulubiony czworonóg Zeus wraca na ekrany, tym razem w wielkanocnej odsłonie. Rodzina Bannisterów zamierza te wiosenne święta spędzić na jachcie, ich pupil trafia więc do psiego hotelu. Wszystko idzie zgodnie z planem, dopóki trzech oprychów wynajętych przez konkurencję nie zaczyna sabotować rozwijającego się biznesu. Do akcji wkracza wiec Zeus. Czy uda mu się uratować Wielkanoc?
 7. Zwierzogród – nie jest to wprawdzie film wielkanocny, ale występuje w nim przesympatyczny królik, w którym nie sposób się nie zakochać. Zwierzogród zamieszkiwany jest przez stworzenia wszelkich ras i wielkości – od małych myszek po olbrzymie słonie. Królica Judy zostaje przyjęta do policji i szybko przekonuje się, że na szacunek swoich przełożonych będzie musiała sobie zapracować. W tym celu podejmuje się rozwiązania tajemniczej sprawy. Pomagać jej w tym będzie szalony lis Nick Wilde.
 8. Książę Egiptu – ciepło przyjęta zarówno przez krytyków, jak i widzów, historia Mojżesza przedstawiona przez kultowe studio Dreamworks. To wyjątkowa opowieść o dwóch braciach, z których jeden jest przyszłym faraonem Egiptu, drugi zaś sierotą z tajemniczą przeszłością. Wspólne dorastanie uczyniło z nich najlepszych przyjaciół. Gdy jednak wychodzi na jaw prawda o ich przeznaczeniu, relacja przechodzi ciężką próbę. Ich ostateczna konfrontacja na zawsze zmieni losy ich i całego świata.
 9. Wyprawa po świąteczne pisanki – polsko-amerykański film wielkanocny przeznaczony dla najmłodszej widowni. Całe Jajeczne Miasto przygotowuje się do świąt. Tymczasem  w środku nocy ktoś zakrada się do cukierni i porywa z niej misternie przygotowywane wypieki. Seria nieporozumień sprawia, że cała społeczność widzi przestępcę w niewłaściwej osobie. Między sąsiadami rozpoczyna się zażarta kłótnia. Czy uda się rozwiązać spór przed świętami i na czas przygotować się do ich obchodów? 
 10. Opowieści z Narni: Lew, Czarownica i stara szafa – choć obecność tej produkcji na liście może dziwić, mamy solidne powody, by ją tu umieścić. Film opowiada o czwórce dzieci, która, ze względu na bombardowania Londynu, musi przeprowadzić się do starego profesora na wieś. W jego domu rodzeństwo znajduje leciwą szafę – jest ona przejściem do tajemniczej pokrytej wiecznym śniegiem krainy zwanej Narnią. Produkcja ta zasługuje na uwagę w okresie wielkanocnym ze względu na swoją ukrytą chrześcijańską wymowę. Podpowiemy jedynie, że lew Aslan ma więcej wspólnego z Chrystusem, niż może wydawać się na pierwszy rzut oka. Zachęcamy do uważnego seansu!

Wielkanocne filmy o Jezusie

Choć historia ta opowiedziana została już setki razy, każde nowe spojrzenie na życie Jezusa skłania do refleksji. W tej kategorii znajdują się filmy przedstawiające historie z Nowego Testamentu (z jednym wyjątkiem). To doskonałe propozycje dla tych, w których sercach obecny jest chrześcijański duch, a święta wielkanocne są okazją do ponownego przyjrzenia się życiu Zbawiciela.

 1. Ben Hur – zdecydowaliśmy się na umieszczenie tego filmu w zestawieniu, chociaż nie opowiada o Chrystusie, stanowi jednak doskonałe tło dla jego życiorysu. Żydowski książę Juda Ben-Hur zostaje zdradzony i sprzedany jako niewolnik przez swojego rzymskiego przyjaciela, kiedy odzyskuje wolność, powraca, by się zemścić.
 2. Ostatnie kuszenie Chrystusa jedno z najbardziej nietypowych przedstawień historii życia Jezusa. Młody cieśla zmaga się z pokusami demonów, winą za dostarczanie Rzymianom krzyży, współczuciem dla ludzkości i nieustannym wołaniem Boga. Im bliżej ostatecznego dokonania się jego ziemskiej misji, tym większa staje się pokusa, by wieść normalne życie przyzwoitego człowieka.
 3. Zmartwychwstały – historia zmartwychwstania widziana oczami niewierzącego. Clavius, potężny trybun rzymski, i jego pomagier Lucius dostają zadanie wyjaśnienia zagadki co stało się z Jezusem w tygodniach po jego ukrzyżowaniu, by uciszyć plotki mówiące o zmartwychwstaniu Mesjasza i zapobiec żydowskiemu powstaniu w Jerozolimie.
 4. Pasja budzący kontrowersje film  w reżyserii Mela Gibsona przedstawia ostatnie dwanaście godzin z życia Jezusa Chrystusa od modlitwy w Ogrodzie Oliwnym aż do ukrzyżowania. W przypadku tej wstrząsającej produkcji zalecamy nadzór rodzicielski – wiele scen zostało odtworzonych w sposób niezwykle autentyczny, a więc i brutalny. Dla starszych widzów to doskonała pozycja pozwalająca zmierzyć się z dotychczasowymi wyobrażeniami dotyczącymi męki Jezusa.
 5. Jesus Christ Superstar – ta propozycja utrzymana jest w zdecydowanie innym tonie niż poprzednie przede wszystkim ze względu na to, że to… opera rockowa! I to niebyle jaka, bo napisany na podstawie albumu Andrew Lloyd Webera i Tima Rice’a, a pierwotnie wystawiany na Broadwayu. Przedstawia historię ostatnich sześciu dni życia Jezusa z perspektywy dręczonego wątpliwościami Judasza Iskarioty. Gratka nie tylko dla fanów muzyki!
 6. Syn Boży – kinowa wersja popularnego serialu. Przedstawia losy Jezusa Chrystusa od jego narodzenia w ubogiej stajence, przez dorastanie i nauczanie, aż po śmierć krzyżową. Historia życia Mesjasza została tu oddana w sposób szczególnie realistyczny, bez zbędnych artystycznych ozdobników. Dzięki temu seans może okazać się szczególnie owocny dla tych, którym biblijne opowieści są obce. To także doskonała powtórka przed Wielkanocą, polecamy!
 7. Dziesięcioro Przykazań – ponownie odchodzimy od życia Jezusa, by spojrzeć na historię chrześcijaństwa z szerszej perspektywy.  Towarzyszymy Mojżeszowi od momentu wyłowienia go z Nilu przez egipską księżniczkę i zamieszkanie na dworze faraona aż do wyprowadzenia ludu Izraela na pustynię, gdzie dane nam jest zobaczyć moment otrzymania Dekalogu. To  znakomity film prezentujący wydarzenia biblijne z osobistej perspektywy jednostki szczególnie istotnej dla wiary chrześcijańskiej, utrzymujący również przyzwoity poziom w kwestiach technicznych. Warto sięgnąć po niego w okresie wielkanocnym.

Zobacz także:  Symbole wielkanocne - jajko, zając, chleb. Czy wiesz, co oznaczają? 

Fajne filmy na Wielkanoc 2022 z przymrużeniem oka

W tej sekcji zebraliśmy filmy wielkanocne niepasujące do pozostałych kategorii, a jednak, naszym zdaniem, zdecydowanie warte zobaczenia. Wszystkie z nich wypchane są po brzegi elementami komediowymi wzbudzającymi salwy śmiechu, nie zabraknie również wzruszeń.

 1. Hank i Mike – przewrotny komediowy film wielkanocny utrzymany w świątecznym nastroju. Hank i Mike mają nietypową  profesję: są zawodowymi króliczkami wielkanocnymi i mimo tego, że pracują jeden dzień w roku, dostają regularnie przyzwoite wypłaty.  Sytuacja zmienia się jednak diametralnie, gdy niewykonane zlecenie staje się pretekstem do planowanego od dłuższego czasu zwolnienia. Jak króliczki poradzą sobie z trudami bezrobocia?
 2. Wallace i Gromit: Klątwa Królika – uwielbiani przez miliony plastelinowi bohaterowie w pierwszej pełnometrażowej produkcji kinowej! Ta nagrodzona Oscarem brytyjska komedia wprawdzie nie opowiada stricte o Wielkiejnocy, motyw króliczej plagi znakomicie wprowadza jednak w nastrój tego święta. Akcja filmu rozgrywa się w latach 60. XX wieku, kiedy cała wioska Wigan przygotowuje się gorączkowo do corocznego konkursu na najpiękniejsze warzywo. Nie wszystko idzie jednak zgodnie z planem – plantacje opanowują hordy wygłodniałych królików, które niszczą plony rolników. Na ratunek rusza więc Wallace ze swoją firmą Anti-pesto specjalizującą się w humanitarnym odławianiu szkodników. Czy podjęte działania wystarczą jednak, by uratować drogocenne uprawy? 
 3. Stalowe magnolie kolejna pozycja w naszym zestawieniu, której powiązanie ze świętami Wielkanocy nie jest oczywiste. Obiecujemy jednak – pojawia się tam scena poszukiwania pisanek ukrytych przez królika i warto na nią poczekać. Film jest zaś kultowym amerykańskim melodramatem z ogromna dawką humoru i jeszcze większą dozą wzruszeń. Opowiada o relacji kobiet spotykających się regularnie w salonie piękności. Gdy jedna z nich zapada na ciężką chorobę, przyjaciółki muszą zrobić wszystko co w ich mocy, by zadbać nie tylko o nią, ale również jej rodzinę. To nasza ulubiona pozycja na wieczory filmowe z rodziną, sprawdzi się więc znakomicie w okresie świątecznym. Serdecznie polecamy!

Zobacz także: 5 wyjątkowych przepisów na ciasta na Wielkanoc. Zaskocz bliskich pysznymi wypiekami