Zamknij

"Secret Wars": Marvel pracuje nad kolejnym filmem na miarę "Avengers: Endgame"? [WIDEO]

18.08.2021 13:53

Czy Marvel Studios powoła do życia kolejny crossover w stylu "Avengers: Endgame"? Istnieje szansa, że kolejnym wielkim filmem MCU będzie adaptacja komiksu "Secret Wars".

Avengers: Endgame - plakat filmu Marvela
fot. Marvel Studios/materiał promocyjny

Niewykluczone, że za kilka lat zobaczymy film Marvela, który będzie jeszcze większą i bardziej spektakularną produkcją niż osławione "Avengers: Endgame". Wygląda na to, że filmowcy stojący za MCU szykują adaptację słynnej miniserii "Secret Wars".

Filmy Marvela: powstaje nowy crossover na miarę "Avengers: Endgame"?

W 2019 roku do kin trafiło długo wyczekiwane zwieńczenie sagi o Kamieniach Nieskończoności i kontynuacja "Avengers: Infinity War". Film "Avengers: Endgame" był podsumowaniem ponad 10-letniej historii kinowego świata Marvela, w którym połączono niemal wszystkie wcześniej zarysowane wątki, dając fanom komiksów poczucie rzeczywistego powiązania pomiędzy wszystkimi tytułami MCU. Spektakularna walka z finału filmu to jeden z największych crossoverów w historii popkultury.

Według najnowszych informacji Marvel nie zamierza spoczywać na laurach i już myśli jak z przytupem zakończyć kolejne fazy uniwersum. Jak podaje CBR, obecny na konwencie Megacon były redaktor naczelny Marvel Comics - Jim Shooter, opowiedział o tym, że przedstawiciele MCU zapytali go o zgodę na przeniesienie "Secret Wars" na duży ekran.

Zadzwonił do mnie taki jeden pajac z Marvela. Nie był redaktorem, tylko jakimś dyrektorem zarządzającym własnościami intelektualnymi, co było trochę dziwne. Zapytał mnie, czy chcę napisać filmową wersję "Secret Wars".

Wypowiedź Shootera wpisuje się w ostatni skandal, dotyczący śmiesznie niskich stawek dla autorów komiksów za wykorzystanie ich własności intelektualnej w filmach Marvela. Komiksowy twórca dostał propozycję stworzenia draftu adaptacji swojej słynnej miniserii za kilka tysięcy dolarów. Biorąc pod uwagę ile wynoszą zarobki filmów Marvela, kwota jest nieadekwatnie niska.

Shooter twierdzi, że następnie wysłano mu umowę na zlecenie ze wsteczną datą, którą ostatecznie odrzucił. Po jakimś czasie zadzwonił do niego David Bogart - jeden z twórców i pracowników Marvel Comics, który chciał przeprosić za poprzedni telefon z firmy i zaoferować Shooterowi 10 tysięcy dolarów.

W rozmowie z Bogartem Shooter zapytał, czy zlecenie oznacza, że Marvel Studios szykuje się do stworzenia filmu na bazie "Secret Wars". Nie dostał żadnej odpowiedzi, ale dla Shootera kontakt ze strony Marvela był jasnym sygnałem, że twórcy MCU chcieliby powołać do życia produkcję kinową na podstawie jego serii. Zdaniem Shootera Marvel nie musiał prosić go o pozwolenie na wykorzystanie postaci związanych z "Secret Wars", ale Bogart nalegał na wzięcie oferowanych pieniędzy, co były naczelny wydawnictwa miał finalnie zrobić. Na razie informacja o filmowej wersji crossovera nie została oficjalnie potwierdzona przez przedstawicieli Marvel Studios.

"Secret Wars" - o czym jest komiks?

Mimo to Shooter nieoficjalnie potwierdził, iż prawdopodobnie niebawem powstanie film na bazie "Secret Wars". Fani podejrzewali taki obrót rzeczy od dawna. Komiksowy oryginał powstał w 1984 roku i składał się z 12 zeszytów. Za rysunki odpowiadali Mike Zeck i Bob Layton. Była to pierwsza w historii seria komiksów Marvela, w której pojawiali się niemal wszyscy najważniejsi superbohaterowie i złoczyńcy znani z komiksów Domu Pomysłów.

Fabuła nie była szczególnie skomplikowana i nawiązywała do crossoverów z poprzednich dekad, które miały o wiele mniejszy rozmach i skalę. W Central Parku pojawił się tajemniczy portal, który przyciągnął uwagę herosów. Po przejściu na drugą stronę okazało się, że bohaterowie Marvela zostali przeniesieni na sztucznie stworzoną planetę zwaną Battleworld, na której mieli stoczyć pojedynek na śmierć i życie ze swoimi największymi przeciwnikami. Wśród postaci biorących udział w "Secret Wars" pojawili się członkowie Avengers, X-Men, Fantastic Four oraz Spider-Man. Ich wrogami byli natomiast Absorbing Man, Doctor Doom, Doctor Octopus, Enchantress, Kang the Conqueror, Klaw, Lizard, Molecule Man, Wrecking Crew, Ultron oraz dwie nowe postacie - Titania i Volcana. Za uprowadzaniem bohaterów i złoczyńców stała istota o boskich właściwościach - Beyonder. W serii po raz pierwszy pojawił się ikoniczny czarny kostium Spider-Mana, który w kolejnych latach okazał się Symbiotem znanym jako Venom.

"Secret Wars" stało się bestsellerem i w przyszłości posłużyło za wzór tworzenia podobnych serii, angażujących większość bohaterów z komisowego uniwersum. Obecnie tego typu crossovery są standardowym działaniem dużych wydawnictw komiksowych. Warto też wspomnieć, że po raz pierwszy w historii Marvela, wydanie miniserii szło w parze z wypuszczeniem na rynek zabawek firmy Mattel, która otrzymała licencję na stworzenie linii figurek związanych z komiksowymi przygodami na innej planecie. 

Wkrótce komiks doczekał się kontynuacji, skupiającej się tym razem na postaci Beyondera, który postanowił zbadać Ziemię i jej niezwykłych mieszkańców. Doprowadziło to oczywiście do niemal katastrofalnych w skutkach sytuacji, którym ponownie zapobiegli najważniejsi herosi Marvela. W 2015 roku światło dzienne ujrzała nowa wersja "Secret Wars" - event bazujący nieco na pomyśle z 1984 roku, która zapewne też będzie miała znaczenie przy tworzeniu ewentualnego filmu opartego na serii Shootera.

loader

RadioZET.pl/CBR/YouTube