Zamknij

"Eternals" zapoczątkuje pojawienie się postaci LGBT+ w filmach Marvela [WIDEO]

21.10.2021 13:26

Szef Marvel Studios zapowiedział, że film "Eternals" to wprowadzenie do świata MCU postaci LGBT+. Których bohaterów możemy się spodziewać w przyszłości?

Eternals - kadr z filmu Marvela
fot. Marvel Studios/Disney/Ferrari Press/East News

Niebawem premiera filmu "Eternals". Nowa produkcja Marvel Studios będzie pierwszym filmem w historii uniwersum, w której pojawi się otwarcie homoseksualny superbohater. Kevin Faige zapewnił, że to dopiero początek postaci LGBT+ w MCU.

"Eternals" zapoczątkuje pojawienie się postaci LGBT+ w filmach Marvela

Fani Marvela od dawna oczekują premiery "Eternals". Produkcja jest nietypowa nie tylko dlatego, że opowie o dość mało znanych postaciach Marvel Comics, ale przede wszystkim z powodu reżyserki - Chloé Zhao - twórczyni, która do tej pory nie miała do czynienia z mainstreamowym kinem Hollywood.

Od dawna zapowiadano, że w "Eternals" zadebiutuje pierwszy gejowski heros w postaci granego przez Briana Tyree Henry'ego Phastosa. Mąż i syn bohatera zostali nawet zaprezentowani w jednej z zapowiedzi filmu. Jak podaje Variety, Kevin Feige - szef Marvel Studios, w jednym z ostatnich wywiadów zapowiedział, że produkcja Zhao to dopiero początek dla postaci LGBT+ w uniwersum Marvela.

W komiksach były już wcześniej postaci homoseksualne. W filmach to więcej niż przeszłość. To dopiero początek.

Feige ma rację - w komiksach Marvela pierwsza otwarcie homoseksualna postać zadebiutowała w roku 1979. Chociaż do coming outu doszło dopiero w latach 90., twórcy komiksów z udziałem Northstara - bo o nim mowa, przemycali sugestie, że jest on bohaterem nieheteronormatywnym. Northstar jest postacią dodatkowo ważną, ponieważ był pierwszym w historii komiksu superbhaterem gejem, który wziął ślub z mężczyzną.

Wcześniejszy brak jawnych postaci LGBT+ w mainstreamowych komiksach wynikał z narzuconego w latach 50. przez establishment kodeksu komiksowego, który zakazywał przedstawień nieheteronormatywnych. Obostrzenia kodeksu zaczęły słabnąć dopiero w połowie lat 70., ale wszelkie zmiany zachodziły bardzo powoli. W komiksach Marvela istnieje niezliczona ilość postaci LGBT+, więc twórcy z Marvel Studios mają skąd czerpać inspiracje. Fani zapewne zastanawiają się, który z bohaterów będzie kolejnym po Phatosie nieheteronormatywnym reprezentantem brakującej w MCU społeczności.

"Eternals": kiedy premiera filmu Marvela?

W nowej produkcji MCU wystąpiła naprawdę gwiazdorska obsada: Gemma Chan (Sersi), Richard Madden (Ikaris), Kumail Nanjiani (Kingo), Lauren Ridloff (Makkari), Brian Tyree Henry (Phastos), Salma Hayek (Ajak), Lia McHugh (Sprite), Don Lee (Gilgamesh), Angelina Jolie (Thena), Barry Keoghan (Druig) oraz Kit Harington (Dane Whitman/Black Knight). "Eternals" trafią do kin na całym świecie już 5 listopada 2021 roku.

loader

RadioZET.pl/Variety