Zamknij

Festiwal w Wenecji bojkotuje Rosję, ale „jest otwarty dla tych, którzy sprzeciwiają się reżimowi”

03.03.2022 16:08

Festiwal w Wenecji nie dla oficjalnych reprezentantów Rosji, ale „pozostaje otwarty dla wszystkich, którzy sprzeciwiają się obecnemu reżimowi”, czytamy w oświadczeniu Biennale di Venezia.

Festiwal w Wenecji - logo
fot. Julie Edwards/Avalon.Red/Photoshot/East News

Wenecja nie dla Rosjan. Przynajmniej tych, związanych z obecnym rządem. Przedstawiciele festiwalu filmowego w Wenecji, tak jak inne instytucje kultury w ostatnich dniach, zajęły stanowisko w sprawie uczestnictwa rosyjskich delegacji i filmów w programie imprezy. Po tym jak festiwal w Cannes oficjalnie wystosował informację o niezapraszaniu delegacji rosyjskich na imprezę, weneckie Biennale dodało stosowną adnotację do swojej decyzji.

Festiwal w Wenecji nie dla Rosji

Szefostwo Biennale wyraziło pełne wsparcie dla Ukraińców oraz artystów pochodzących z tego kraju i stanowczo potępiło karygodne działania Rosji, która dopuściła się militarnego ataku.

W specjalnym komunikacie, wystosowanym w środę 2 marca, cytowanym przez amerykański portal The Hollywood Reporter, możemy przeczytać jednak, że Biennale pozostanie otwarte dla tych artystów, niezależnie od kraju pochodzenia, którzy „otwarcie sprzeciwiają się wojnie” i byli gośćmi imprezy w poprzednich latach. 

„Weneckie Biennale nie zamknie swoich drzwi dla tych, którzy walczą w sprawie wolności słowa i ekspresji oraz demonstrują sprzeciw wobec haniebnego i nieakceptowalnego ataku na niezależny kraj i jego ludność. Dla tych, którzy sprzeciwiają się obecnemu rosyjskiemu reżimowi, zawsze pozostanie miejsce podczas wydarzeń Biennale – czy to w formie instalacji artystycznych i architektonicznych, czy na festiwalach: filmowym, tanecznym, muzycznym czy teatralnym”.

Co ciekawe – jak informują dziennikarze The Hollywood Reporter – kilka dni wcześniej przedstawiciele Rosji sami wycofali się z chęci uczestnictwa w artystycznej części Biennale.

Fundacja Radia ZET prowadzi akcję pomocową dla osób z Ukrainy

Festiwal w Wenecji – kiedy się odbędzie? 

Tegoroczny festiwal w Wenecji odbędzie się w dniach 31 sierpnia – 10 września.

Czytaj także: Wojna w Ukrainie: Netflix wstrzymuje prace nad swoimi rosyjskimi produkcjami

RadioZET.pl/The Hollywood Reporter