Zamknij

Catherine Deneuve zostanie nagrodzona Złotym Lwem na Festiwalu Filmowym w Wenecji

02.06.2022 09:51

Catherine Deneuve otrzyma Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji 2022. Francuska aktorka zostanie nagrodzona za całokształt twórczości.

Catherine Deneuve
fot. Laurent VU/SIPA/SIPA/East News

Podczas 79. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji francuskie gwiazda Catherine Deneuve zostanie nagrodzona Złotym Lewem za swoją pracę aktorską. Kiedy odbędzie się to słynne wydarzenie?

Festiwal Filmowy w Wenecji 2022: Catherine Deneuve ze Złotym Lwem za całokształt

Catherine Deneuve to jedna z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd francuskiego kina. Grała w niezliczonej liczbie tytułów, które zapisały się złotymi zgłoskami na kartach historii kinematografii. Nic więc dziwnego, że jurorzy MFF w Wenecji postanowili nagrodzić ją honorowym Złotym Lwem.

Jak podaje Variety, Deneuve zostanie uhonorowana nagrodą za całokształt podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji 2022. W swojej wieloletniej karierze Deneuve współpracowała z jednymi największych europejskich reżyserów, takimi jak Luis Buñuel, Francois Truffaut, Manoel De Oliveira, Roman Polański, czy Lars von Trier.

Aktorka skomentowała decyzję jurorów MFF w Wenecji.

Z radością odbiorę tę prestiżową nagrodę Festiwalu Filmowego w Wenecji, który kocham i znam od dawna - odkąd "Piękność dnia" Luisa Buñuela otrzymała Złotego Lwa. To również zaszczyt być wybraną do tej honorowej nagrody, ponieważ Mostra [tak nazywa się we Włoszech festiwal w Wenecji - przyp. red.] tak często gościła mnie z bardzo wieloma filmami. Dziękuję wam.

Deneuve wspomniała o filmie 1967 roku, który jest uznawany za najsłynniejszą produkcję z jej udziałem. Gwiazda zagrała w niej mieszczańską gospodynię domową z Paryża, która szuka erotycznego wyzwolenia poprzez pracę na pół etatu w domu publicznym. "Piękność dnia" zdobyła Złotego Lwa za Najlepszy film. Deneuve została już nagrodzona w Wenecji, ale w 1998 Pucharem Volpi w kategorii najlepsza aktorki za rolę w "Placu Vendome" Nicole Garcii. Była też przewodniczącą jury MMF w Wenecji w 2006 roku.

Dyrektor artystyczny festiwalu - Alberto Barbera, opisał Deneuve jako "niepodważalny talent". Według Barbery umiejętności aktorki oraz niezwykła i wyrafinowana uroda uczyniły z niej "twarz francuskiego kina; ponadczasową divę; prawdziwą ikonę wielkiego ekranu". Dyrektor MFF w Wenecji skomentował wybór laureatki Złotego Lwa za całokształt.

Jest jedną z najbardziej charakterystycznych postaci nowej fali i reprezentuje ideę stylu utożsamianą z modą spoza Alp. Catherine Deneuve ucieleśniała istotę powszechnie uznanej divy, stając się jedną z największych talenów aktorskich w historii kina.

W postprodukcji jest najnowszy film z udziałem aktorki - "Saint Habib", który ma zadebiutować jeszcze w 2022 roku. Obecnie trwają zdjęcia do "La tortue", którym zagra Deneuve. W przygotowaniu jest też produkcja "Funny Birds".

Festiwal Filmowy w Wenecji 2022: kiedy odbędzie się impreza?

Pozostałych laureatów MFF w Wenecji 2022 poznamy już za kilka miesięcy. 79. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 31 sierpnia - 10 września 2022 roku.

loader

RadioZET.pl/Variety