Zamknij

Eugenia Herman nie żyje. Wybitna polska aktorka miała 92 lata

20.07.2021 10:58
Eugenia Herman
fot. Justyna Rojek/East News

Eugenia Herman nie żyje. Wybitna aktorka odeszła w wieku 92 lat. Smutną wiadomość przekazał Związek Artystów Scen Polskich. To wielka strata dla polskiej branży filmowej i teatralnej.

Eugenia Herman nie żyje. Wybitna polska aktorka miała 92 lata. Odeszła kolejna legenda polskiego kina i teatru. Aktorka była ceniona przez wielu reżyserów, krytyków i widzów. Smutną informację o jej śmierci przekazał Związek Artystów Scen Polskich, który pożegnał Herman we wzruszającym wpisie w mediach społecznościowych.

Zobacz także: Gaspar Noe otarł się o śmierć. Na co zachorował słynny reżyser?

Eugenia Herman nie żyje. Wybitna polska aktorka miała 92 lata

Eugenia Herman nie żyje. Aktorka zmarła 20 lipca 2021 roku w Warszawie. Była prawdziwą legendą polskiego kina. Przyszła na świat 6 października 1929 roku w Łodzi. To właśnie w tym mieście stawiała pierwsze kroki w aktorstwie - ukończyła słynną łódzką filmówkę, a następnie otrzymała pracę w Teatrze Nowym. Na ekranie pojawiła się pierwszy raz w 1956 roku w "Nikodemie Dyzmie".

Eugenia Herman zachwycała nie tylko talentem, ale też klasą. Jak zauważył Związek Artystów Scen Polskich, aktorka była pogodna i pełna energii, a do tego była elegancką kobietą. I taką właśnie ją zapamiętamy.

Z wielkim smutkiem żegnamy Eugenię Herman, aktorkę teatralną, telewizyjną, filmową i radiową, absolwentkę PWST w Łodzi, aktorkę łódzkiego Teatru Nowego, na którego deskach zadebiutowała w 1951 roku rolą Bregel w „Poemacie pedagogicznym” Antoniego Makarenki w reżyserii Kazimierza Dejmka, oraz Teatru Polskiego w Warszawie a gościnnie Narodowego. Wykładowczynię na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi, w Studiu Aktorskim przy Teatrze Żydowskim oraz w Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie. Zagrała dziesiątki ról w teatrze i filmie. Na dużym ekranie zadebiutowała w 1956 roku w „Nikodemie Dyzmie” w reżyserii Jana Rybkowskiego. Była laureatką nagrody za rolę drugoplanową Księżnej Yorku w „Ryszardzie III” Szekspira w Teatrze Polskim w Warszawie (Kalisz - XXXIV KST), artystką wyróżnioną złotym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Niespełna dwa lata temu uroczyście świętowaliśmy jej dziewięćdziesiąte urodziny. Była pogodna i pełna energii. Odeszła artystka, pedagog, piękna, elegancka kobieta z klasą.

Związek Artystów Scen Polskich

Eugenia Herman zagrała w wielu filmach. Najbardziej znana jest z takich produkcji jak: "Królowa Bona", "Matki, żony i kochanki", "Egzamin z życia" czy "W labiryncie".

Zobacz także: Renee Simonot nie żyje. Francuska aktorka i matka Catherine Deneuve miała 109 lat

RadioZET.pl/Onet.pl