Zamknij

"Dylemat społeczny" to film, który trzeba zobaczyć. Netflix udostępnił go za darmo na YouTube

18.08.2021 10:42

"Dylemat społeczny" to jeden z najsłynniejszych dokumentów Netflixa, który obnaża mechanizmy działania social mediów i ich szkodliwy wpływ na użytkowników. Od 17 sierpnia 2021 film jest dostępny za darmo na YouTube.

Dylemat społeczny netflix za darmo
fot. Expsoure Labs/Netflix

"Dylemat społeczny" obnaża najmroczniejsze tajemnice social mediów, wskazując techniki, jakie stosują wielkie korporacje z Doliny Krzemowej, by manipulować swoimi użytkownikami. Polaryzacja społeczeństwa, uzależnienie od internetu, określanie własnej wartości na podstawie poziomu popularności w mediach społecznościowych - to wszystko środki do jedynego celu, jaki przyświeca największym firmom z tej branży. Tym celem jest jak największy zysk.

"Dylemat społeczny": Słynny dokument Netflixa za darmo na YouTube

W filmie "Dylemat społeczny" prawdę na temat mechanizmów, jakie stosują media społecznościowe, by nas od siebie uzależnić, ujawniają eksperci z Doliny Krzemowej, którzy zrezygnowali ze swoich wysokich stanowisk w Twitterze czy Facebooku z powodów etycznych. Byli dyrektorzy, wiceprezesi i specjaliści z najwyższych szczebli wyjaśniają, dlaczego dla właścicieli social mediów korzystne jest zaognianie konfliktów społecznych i jak daleko są w stanie się posunąć, by zatrzymać nas przy sobie. Serwisy takie jak Twitter, Facebook, Instagram czy YouTube zmieniają oblicze naszej cywilizacji. Niestety, nie są to zmiany na lepsze. Jedna z ekspertek wypowiadających się w "Dylemacie społecznym" porównuje nawet media społecznościowe do niewolnictwa i handlu organami, alarmując że - podobnie jak te zbrodnicze procedery - również ten sposób zarabiania powinien zostać zakazany, jeśli chcemy żyć w wolnym demokratycznym świecie.

Cały film "Dylemat społeczny" został udostępniony przez Netflix za darmo (w wersji angielskiej) na YouTube, by mógł zobaczyć go każdy.

"Dylemat społeczny" z siedmioma nominacjami do Emmy 2021

"Dylemat społeczny" nie jest pierwszą produkcją, którą Netflix zdecydował się pokazać wszystkim internautom bez żadnych opłat. Serwis z dumą oferuje możliwość bezpłatnego pokazywania swoich dokumentów, dotykających ważnych społecznie spraw, w celach edukacyjnych. 

Twórcą "Dylematu społecznego" jest Jeff Orlowski. Scenariusz dokumentu napisali z nim Vickie Curtis i Davis Coombe. Produkcja została wyróżniona siedmioma nominacjami do Emmy 2021. Ile statuetek uda jej się zdobyć, przekonamy się już 20 września 2021 roku.

RadioZET.pl/Netflix