Zamknij

Dwa polskie zwycięstwa na festiwalu filmowym Tribeca. Najlepszy film i najlepsza aktorka

20.06.2022 16:03
Tribeca Film Festival 2022 - kadr promocyjny
fot. materiały prasowe Tribeca Film Festival

Tribeca Film Festival to trwający w Nowym Jorku oraz internecie festiwal kina niezależnego. Impreza odbyła się w dniach 8-19 czerwca. Niedawno poznaliśmy listę zwycięzców festiwalu. Wśród nich dwa zwycięstwa Polski. Kto i za co został uhonorowany w Nowym Jorku?

Sukces polskich produkcji. Tribeca Film Festival to nowojorski festiwal kina niezależnego, podczas którego doceniane są nowe, nietuzinkowe głosy filmowe. Tegoroczna edycja zakończyła się niedawno, a Jury zdecydowało o wygranej aż dwóch polskich produkcji. 

Polacy wygrywają Tribeca Film Festival 2022

W kategorii międzynarodowej zwyciężyła polska koprodukcja. Film „Styczeń”  (ang. „Janurary”) litewskiego reżysera Viestursa Kairissa zwyciężył w konkursie międzynarodowym. Członkowie Jury docenili wizję twórczą i sposób opowiadania o wchodzeniu w dorosłość w czasie, gdy wojska radzieckie zajmowały Rygę i Wilno. Film przygląda się jednak przede wszystkim temu, jak takie doznania graniczne wpływają na emocje młodego bohatera i jak te emocje, trzymane wewnątrz, oddziałują potem na jego proces twórczy.

Polska koprodukcja zachwyciła członków Jury, a twórcy wrócili do domu z 20 tys. dolarów.

Styczeń - kadr z filmu
fot.

fot. materiały prasowe PISF

W kategorii aktorskiej nagrodzono zaś Dorotę Pomykałę za udział w filmie „Kobieta na dachu” (ang. „Woman on the roof”) w reżyserii Anny Jadowskiej. Jest to opowieść, skupiona na sześćdziesięcioletniej położnej,  która niestrudzenie pracuje w lokalnym szpital. Pewnego dnia podejmuje jednak dość drastyczną, odważną i nieoczekiwaną decyzję, czym zaskakuje wszystkich członków lokalnej społeczności. Teraz będzie musiała poradzić sobie z konsekwencjami swoich czynów. Sęk tkwi w tym, że kara nie dotknie jedynie jej, ale także członków jej rodziny. Jak najbliżsi poradzą sobie w nowej, zaskakującej rzeczywistości?

Kobieta na dachu - kadr z filmu
fot.

fot. materiały prasowe PISF/Bartosz Mrozowski

Pełną listę zwycięzców możemy zobaczyć na oficjalnej stronie wydarzenia.

„January” i „Kobieta na dachu” – kiedy premiera?

Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie zwycięskie filmy trafią do szerokiego obiegu kinowego w Polsce. Gdy tylko pojawią się konkretne informacje, na pewno Was o tym poinformujemy.

Czytaj także: „Bolivar“: TVP kupuje serial historyczny o wenezuelskim przywódcy, Simonie Bolivarze [WIDEO]

RadioZET.pl/PISF.pl/informacja prasowa Tribeca Film Festival

Disney+ - logo
10 Zobacz galerię
fot. materiały prasowe Disney+