Zamknij

Duncan Henderson nie żyje. Twórca "Harry'ego Pottera" miał 72 lata

27.06.2022 09:00
Duncan Henderson
fot. Frazer Harrison/Getty AFP/East News

Zmarł Duncan Henderson - producent wielu słynnych filmów, w tym nominowanego do Oscara dramatu "Pan i władca: Na krańcu świata" i serii "Harry Potter". Miał 72 lata.

21 czerwca 2022 roku zmarł Duncan Henderson. Był amerykańskim producentem filmowym, który pracował przy wielu hollywoodzkich hitach, między innymi serii "Harry Potter" czy "Kevin sam w domu". Miał 72 lata.

Duncan Henderson nie żyje

Jak podaje Deadline, przyczyną śmierci Hendersona był rak trzustki. Śmierć filmowca skomentowała Lesli Linka Glatter - reżyserka i członkini Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych (DGA). Producent od ponad 40 lat był członkiem organizacji oraz laureatem jej nagrody.

Trudno powiedzieć, ile Duncan znaczył dla DGA i jej współpracowników. Jego miłość do gildii i jej członków była ogromna, dzięki jego wybitnemu przywództwu i 16-letniej służbie w roli członka zarządu, wieloletniej przynależności do rady AD/UPM, w tym kadencji jako przewodniczący Rady i pięciokrotny członek Rady Komitet Negocjacyjny DGA. Ponadto Duncan był dumny, że odwdzięczył się organizacji, która pomogła mu wejść do branży i gildii, służąc jako powiernik w programie szkoleniowym dla filmowców, prowadzony przez DGA od 2004 roku. Nasze myśli są z żoną Duncana, Michele, jego dziećmi Jessicą, Ianem, Fioną i Ivy oraz jego wielu kolegami i przyjaciółmi. Będziemy za nim bardzo tęsknić.

Duncan Henderson urodził się w 1950 roku. Karierę w branży filmowej zaczynał na początku lat 80. jako asystent reżysera. Pierwszym filmem, przy którym pracował był "Amerykański żigolak" z 1980 roku. W tym samym okresie uczył się fachu na planach produkcji "Jak zmniejszyć wysokie koszty życia" i "Wrota niebios". W kolejnych latach pomógł powołać do życia takie filmy, jak "Prawdziwe wyznania", "Człowiek w czerwonym bucie", "Rocky IV" czy "Epidemia".

Jako producent filmowy zadebiutował w filmie "Ziemskie dziewczyny są łatwe" z 1988 roku. W tej roli stworzył w swojej karierze ponad 20 filmów, między innymi "Stowarzyszenie Umarłych Poetów", "Zielona karta", "Za wcześnie umierać", "Piekielna głębia", "Gniew oceanu", "Posejdon", "Załoga G", "Battleship: Bitwa o Ziemię", "Niepamięć", czy "Czarownica 2". Ostatnim filmem produkowanym przez Hendersona był "Kosmiczny mecz 2: Nowa era". Pracował też nad powstającą "Czarownicą 3".

Najbardziej znanymi produkcjami Hendersona były "Kevin sam w Nowym Jorku", "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" oraz "Pan i władca: Na krańcu świata". Ten ostatni tytuł był nominowany do 8 Oscarów (zdobył 2 statuetki), Złotych Globów, czy nagród BAFTA. Henderson otrzymał za niego nagrodę DGA.

Pozostawił swoją żonę Michele Henderson oraz czwórkę ich dzieci: Jessicę, Iana, Fionę i Ivy. 

RadioZET.pl/Deadline