Zamknij

Don Collier nie żyje. Gwiazdor "Bonanzy" i innych westernów miał 92 lata

15.09.2021 10:00
Don Collier nie żyje
fot. Don Collier w reklamie Hubby Bubby/screen z wideo

Don Collier zagrał w dziesiątkach kinowych i telewizyjnych westernów. Występował m.in. w "Bonanzie" i filmach z Johnem Waynem. Zmarł 13 września 2021 roku w wieku 92 lat.

Don Collier nie żyje. Aktor znany z takich westernowych przebojów jak "Bonanza", "Outlaws", "El Dorado" czy "Niezwyciężeni" odszedł w wieku 92 lat. Informację o jego śmierci przekazał portal "The Hollywood Reporter".

Zobacz także

Don Collier - etatowy szeryf. W jakich filmach i serialach zagrał?

Don Collier urodził się 17 października 1928 roku w Santa Monica w Kalifornii. Jako młody chłopak służył w marynarce wojennej i handlowej. Później uczęszczał do college'u, przez chwilę studiował, a po powrocie na rodzinne ranczo w Dolinie San Fernando - dzięki znajomości jego rodziców ze słynnym aktorem Francisem Ledererem - wystąpił jako statysta w kilku westernach.

Jego umiejętności walki i jazdy konnej pozwoliły mu otrzymać pierwszą większą rolę. W 1960 roku został zatrudniony przez stację NBC, by zagrać Willa Foremana w serialu "Outlaw". W produkcji występował przez dwa sezony. Miał też stałe role w serialach "The High Chaparral" i "Młodzi jeźdźcy". W latach 1960-1972 wystąpił też w kilku odcinkach kultowej "Bonanzy" oraz w filmie o tym samym tytule z 1995 roku. Co ciekawe, za każdym razem grając innego bohatera. 

Jeśli chodzi o karierę na dużym ekranie, do najważniejszych występów Colliera należą te u boku legendy westernu - Johna Wayne'a. Collier zagrał z nim w filmach "El Dorado" (1966), "Wóz pancerny" oraz "Niezwyciężeni" (1969). Pojawił się również w innych filmowych hitach, m.in. w "Tombstone" (1993) i "Znikającym punkcie" (1997), w którym po raz ostatni wcielił się w szeryfa - rolę, jaką kreował w trakcie swojej niemal sześćdziesięcioletniej kariery najczęściej.

Rozpoznawalność przyniosły mu także... reklamy gum Hubba Bubba. Jako "Gum Fighter" pojawiał się w nich na przełomie lat 70. i 80. W 2020 roku został wydany poświęcony mu dokument "Don Collier: Confessions of Acting Cowboy".

Don Collier nie żyje. Co było przyczyną jego śmierci?

Don Collier zmarł w poniedziałek 13 września 2021 roku w Harrodsburg w stanie Kentucky. O jego śmierci portal "The Hollywood Reporter" poinformowała przyjaciółka aktora - Susan McCray. Przekazała, że przyczyną śmierci był rak płuc. Colliera pożegnała liczna rodzina - czwórka dzieci, jedenaścioro wnucząt, dziewiętnaścioro prawnucząt i dwoje pra-prawnucząt. 

RadioZET.pl/The Hollywood Reporter