Zamknij

"Doctor Strange 2" nie trafi do kin z powodu wątku LGBTQ+. Kontrowersyjna decyzja rządu

25.04.2022 12:00

Film "Doctor Strange in the Multiverse of Madness" został zakazany w Arabii Saudyjskiej, Egipcie i Kuwejcie z powodu wątku LGBTQ+. Skąd kontrowersyjna decyzja rządu?

Doctor Strange in the Multiverse of Madness - kadr z filmu Marvela
fot. Marvel Studios/materiały prasowe

Widzowie w Arabii Saudyjskiej, Egipcie i Kuwejcie nie obejrzą filmu "Doctor Strange in the Multiverse of Madness". Najnowsza produkcja Marvel Studios została zakazana ze względu na wątek LGBTQ+.

"Doctor Strange in the Multiverse of Madness" zakazany za wątek LGBTQ+

Marvel Studios w końcu poszło naprzód i w filmach oraz serialach zaczynają pojawiać się reprezentanci społeczności LGBTQ+. Tego typu wątek pojawi się w nadchodzącej produkcji "Doctor Strange in the Multiverse of Madness". Z tego powodu w kilku arabskich krajach zakazano projekcji filmu w kinach.

Zobacz także

Jak podaje portal IGN, powołując się na oficjalny profil na Twittrze egipskiej sieci kin IMAX, film "Doctor Strange in the Multiverse of Madness" został zablokowany przez cenzurę. Informacja pojawiła się tuż po doniesieniach z Arabii Saudyjskiej, w której rząd podjął taką samą decyzję. Podobnie rzecz się ma się mieć w Kuwejcie, chociaż na razie nie potwierdzono tego na 100%.

Doktora Strange'a i Wandy nie będzie u nas podczas ich podróży między wszechświatami!
"Doctor Strange In The Multiverse Of Madness" nie ukaże się w Egipcie.

Problemem dla cenzorów jest postać reprezentująca osoby LGBTQ+. Te trzy kraje arabskie posiadają homofobiczne prawo silnie dyskryminujące osoby nieheteronormatywne. W Arabii Saudyjskiej kara za akt płciowe z osobami tej samej płci, crossdressing lub bycie osobą transpłciową rozciąga się pomiędzy grzywnę przez więzienie, nawet do kary śmierci. W przypadku jakichkolwiek treści LGBTQ+ media są cenzurowane. Podobne przepisy powoli wchodzą do Egiptu, z czym walczą liczne organizacje praw człowieka, zgłaszające bezprawne więzienie, nadużycia i tortury ze strony władz wobec osób LGBTQ+.

Podobny problem z wątkiem LGBTQ+ był w przypadku filmu "Eternals". Ta produkcja trafiła jednak do kin w krajach o homofobicznym prawie, takich jak Rosja w ocenzurowanej wersji. Wygląda na to, że w "Doctor Strange in the Multiverse of Madness" postać niehetronormatywna będzie pełniła na tyle dużą rolę, że wycięcie scen z jej udziałem nie wchodzi w  grę.

Prawdopodobnie chodzi o wątek Ameriki Chavez - nowej superbohaterki w MCU, której komiksowy odpowiednik jest lesbijką. Stworzona przez Joe Caseya i Nicka Dragottę Amerika jest supersilną heroiną, pochodzącą z innego wymiaru, która potrafi za pomocą ciosu lub kopniaka otwierać portale do innych światów. Bohaterka była pierwszą latynoską postacią LGBTQ+, która dostała swoją solową serię komiksową.

Zobacz także

"Doctor Strange in the Multiverse of Madness": kiedy premiera?

Film "Doctor Strange in the Multiverse of Madness" w reżyserii Sama Raimiego trafi do kin już niedługo - 6 maja 2022 roku. W produkcji oprócz Benedicta Cumberbatcha i Elizabeth Olsen wystąpili Benedict Wong, Rachel McAdams, Chiwetel Ejiofor oraz Xochitl Gomez, która wcieli się w Amerikę Chavez.

loader

RadioZET.pl/IGN/Twitter

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET