Zamknij

16-letnia gwiazda Marvela atakowana przez fanów: "Wszyscy cię nienawidzimy". Chodzi o wątek LGBTQ+

29.04.2022 12:49

Film "Doctor Strange in the Multiverse of Madness" został zablokowany w kilku krajach z powodu wątku LGBT. Obrywa się za to aktorce Xochitl Gomez, która wciela się w Amerikę Chavez.

Xochitl Gomez
fot. Rex Features/East News

Xochitl Gomez - dopiero zaczyna swoją karierę aktorską, a już padła ofiarą hejtu. Fani Marvela z krajów, które zakazały pokazów filmu "Doctor Strange in the Multiverse of Madness" z powodu obecności wątków LGBTQ+, postanowili obarczyć winą odtwórczynię postaci Ameriki Chavez - superbohaterki posiadającej dwie matki.

"Doctor Strange 2": Xochitl Gomez atakowana przez fanów za wątek LGBTQ+

Film "Doctor Strange in the Multiverse of Madness" znacznie poszerzy uniwersum Marvela. Nie tylko dlatego, że zagłębi się w motyw przewodni MCU ostatnich miesięcy - tytułowe multiwersum. Chodzi również o wprowadzenie po latach postaci, która jest silnie związana ze społecznością LGBTQ+.

Mowa oczywiście o Americe Chavez - miedzywymiarowej superbohaterce, która ma dwie matki, a w komiksach Marvela sama jest lesbijką. Ten wątek został wykorzystany w najnowszym filmie MCU, przez co kraje arabskie takie jak Egipt i Arabia Saudyjska całkowicie zakazały jego pokazów. Ta decyzja rządu z pewnością zdenerwowała fanów Marvela z wymienionych wyżej państw. Niestety ich gniew przerodził się w hejt pod adresem Gomez, która na decyzję o cenzurze nie miała żadnego wpływu.

Jak podaje portal CBR, pod jednym z ostatnich postów na Instagramie młodej aktorki pojawiła się fala hejterskich komentarzy. Sprawę postanowili nagłośnić sami internauci, którzy nie godzą się na tego typu traktowanie 16-latki. Na Twitterze EMPEROR BOSS wrzucono screeny nienawistnych, często homofobicznych komentarzy pod adresem Gomez.

Komentarze pod postem na Instagramie Xochitl Gomez. To naprawdę krzywdzące.

Wśród tekstów hejterów pojawiają się między innymi takie zdania jak "Wszyscy cię nienawidzimy", "Jesteś powodem, dla którego nie mogę obejrzeć filmu w kinie", "Nikogo nie obchodzą lesbijskie postacie, lesbijscy aktorzy i życie lesbijek + przestań grać", "znajdź sobie kogoś, kto cię pokocha", czy "p***dol się".

Oprócz fali hejtu Gomez otrzymuje wsparcie pozostałej części fanów, których jest na szczęście więcej. O ile hejterzy rzeczywiście w ten sposób wyrażają swoje oburzenie i komentarze nie są dziełem homofobicznych trolli, to niestety powyższa sytuacja jest niezwykle smutna. Zamiast złościć się na krzywdzące prawo we własnych krajach, które penalizują zachowanie nieheteronormatywne, "fani" postanowili się wyżyć na aktorce, która nawet nie weszła w dorosłość, obarczając ją winą za całą sytuację i wyzywając.

W tym wypadku pojawia się też ciekawa kwestia. Marvel Comics od samego początku istnienia, czyli lat 60. XX wieku, było dość progresywnym wydawnictwem, które zwracało uwagę na tak zwane mniejszości. Stan Lee - współtwórca większości superbohaterów Marvela jasno wypowiadał się przeciwko jakiejkolwiek formie dyskryminacji ze względu na kolor skóry, pochodzenie czy wyznanie. W ciągu ostatnich 20 lat na kartach komiksów pojawiło się również wiele postaci LGBTQ+, które służą reprezentacji przedstawicieli tej społeczności wśród czytelników.

Sama postać Ameriki Chavez, która zadebiutowała w roku 2011, jest ważna szczególnie dlatego, że łączy dwie dyskryminowane grupy - lesbijki i Latynoamerykanów. Bohaterka stała się pierwszą w historii wydawnictwa latynoamerykańską postacią lesbijską, która otrzymała swoją solową serię komiksową. Osoby, które mienią się fanami Marvela i jednocześnie prezentują nienawistną postawę, nie do końca rozumieją, na jakiej podstawie bazują bohaterowie, których przygody chcą czytać, czy oglądać w kinie. Miejmy nadzieję, że krzywda, która spotkała Gomez będzie służyć temu, by nagłaśniać tego typu problemy i ukazywać hipokryzję niektórych "fanów" MCU.

"Doctor Strange in the Multiverse of Madness": kiedy premiera?

Film "Doctor Strange in the Multiverse of Madness" w reżyserii Sama Raimiego trafi do kin już niedługo - 6 maja 2022 roku. W produkcji oprócz Xochitl Gomez wystąpili Benedict Cumberbatch, Elizabeth Olsen, Benedict Wong, Rachel McAdams i Chiwetel Ejiofor.

RadioZET.pl/CBR/Twitter

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET