Zamknij

"Black Panther: Wakanda Forever" - kim jest Namor, nowy przeciwnik z filmów Marvela?

04.10.2022 16:12

W filmie Marvela "Black Panther: Wakanda Forever" zadebiutuje Namor. Kim jest tajemniczy król Atlantydy grany przez Tenocha Huertę?

Black Panther: Wakanda Forever - Angela Bassett, Tenoch Huerta
fot. Marvel Studios/materiały prasowe

Już niebawem na dużym ekranie zadebiutuje jedna z najstarszych postaci Marvela. Mowa o Namorze the Sub-Marinerze - potężnym królu Atlantydy, który zetrze się z wojskami Wakandy w drugiej części "Black Panthera".

"Black Panther: Wakanda Forever" - kim jest Namor?

O tym, że w sequelu "Black Panthera" pojawi się Namor, fani plotkowali już od jakiegoś czasu. Pierwszym potwierdzeniem tych plotek był fragment filmu "Avengers: Endgame", w którym Okoye wspomina o ważnym odkryciu na Oceanie Atlantyckim. Wraz z nadejściem pierwszych zapowiedzi filmu "Wakanda Forever" stało się jasne, że fani MCU mieli rację. Nowy zwiastun ukazuje Namora w pełnej krasie.

Kim jednak jest tajemnicza, charyzmatyczna postać, która niebawem dołączy do kinowego uniwersum Marvela? Na razie ciężko powiedzieć o szczegółach dotyczących filmowego Namora, ale są pewne kluczowe kwestie, które pochodzą prosto z komiksów Marvela. Przede wszystkim postać to król Atlantydy - władca krainy, w której mieszka gatunek ludzi umiejący oddychać pod wodą. Namor w odróżnieniu od swoich pobratymców posiada pewne charakterystyczne cechy fizyczne - spiczaste uszy, skrzydełka przy kostkach pozwalające mu latać oraz kolor skóry inny niż u niebieskich mieszkańców Atlantydy. 

W Namora wciela się Tenoch Huerta. Aktor nie został wybrany przypadkowo, ponieważ jest Meksykaninem, a w MCU postanowiono połączyć Atlantydów z kulturami Majów i Azteków. W nowym zwiastunie M'Baku nazywa nawet władcę podwodnej krainy "Pierzastym Bogiem Wężem", co odnosi się do bóstwa czczonego przez rdzenne kultury Ameryki Środkowej. U Azteków boga nazywano Quetzalcoatl, Majowie używali imienia Kukulkan lub Q'uq'umatz. Nie oznacza to, że filmowy bohater będzie rzeczywiście bogiem. Prawdopodobnie jest to jedynie część legendy związanej z rzucającym się w oczy wśród jego poddanych wyglądem. Według wywiadu z Huertą dla portalu Empire, Namor, podobnie jak w komiksach jest mutantem.

Namor the Sub-Mariner - kim jest komiksowa postać Marvela?

Namor to jedna z postaci z komiksów Marvela pochodząca z czasów, zanim wydawnictwo w ogóle powstało. Przed utworzeniem Marvel Comics istniały dwie inne firmy będące podwaliną dla obecnego uniwersum - Timley i Atlas. Król Atlantydy został stworzony w 1939 roku przez Billa Everetta na kartach magazynu "Marvel Comics" #1 wydawanego przez Timley Comics. Początkowo przedstawiono go jako potomka człowieka i atlantydzkiej księżniczki. Z czasem postanowiono jednak nieco poszerzyć jego pochodzenie, zaliczając go w poczet mutantów.

Namor ma niezwykle bogatą historię, która rozpoczęła się w czasach II wojny światowej. Mimo że stronił od mieszkańców powierzchni, wielokrotnie łączył siły, by walczyć u boku superbohaterów z nazistami. Kiedy pierwsza fala popularności superherosów przeminęła, Namor poszedł w odstawkę. W 1962 roku do życia przywrócili go Stan Lee i Jack Kirby, którzy postanowili uczynić go antagonistą Fantastycznej Czwórki. Od tego momentu butny król Altantydy funkcjonuje w komiksach w różnych rolach - od złoczyńcy, przez antybohatera po superherosa. Był członkiem takich drużyn jak Avengers, Defenders, Illuminati czy X-Men. Cechuje go arogancja, hardość i oddanie wobec swojego państwa.

Posiada wiele mocy związanych z wodnym trybem życia. Potrafi oddychać pod wodą, niezwykle szybko pływać i po kontakcie z morzem lub oceanem odzyskuje swoje nadludzkie siły oraz natychmiastowo leczy wszelkie urazy. Jest też superwytrzymały na obrażenia, oraz zwinny. Jest też w stanie komunikować się telepatycznie ze stworzeniami morskimi, a także posiada zdolność elektrolokacji. Namor jest wyposażony w artefakt znany jako Trójząb Neptuna - broń należącą niegdyś do samego boga mórz i oceanów. Dzięki niemu może kontrolować wodę.

"Black Panther 2": kiedy premiera filmu Marvela?

W jakim stopniu twórcy filmu będą wierni oryginałowi? Przekonamy się za jakiś czas. Namor to nie jedyny ważny przedstawiciel Atlantydy, który pojawi się w nadchodzącej produkcji. Wraz z nim zobaczymy jego kuzynkę Namorę oraz przeciwnika Attumę. W filmie pojawi się też Riri Williams, czyli Ironheart - nastoletnia następczyni Iron Mana, która w przyszłości otrzyma własny serial na Disney+. Za "Wakanda Forever" odpowie ponownie Ryan Coogler. W rolach głównych wystąpią Danai Gurira, Martin Freeman i Letitia Wright. Produkcja ma trafić do kin już 11 listopada 2022 roku.

loader

RadioZET.pl/Empire