Zamknij

"Chrzciny": Katarzyna Figura jako matrona walcząca z komuną w zwiastunie polskiej komedii [WIDEO]

08.11.2021 15:14

W sieci pojawił się zwiastun polskiej komedii "Chrzciny" z doborową obsadą. O czym jest rozgrywający się w stanie wojennym film z Katarzyną Figurą?

Chrziciny - katarzyna Figura - kadr z filmu
fot. Galapagos Films/materiały prasowe

Już niedługo do kin trafi film "Chrzciny", w którym wystąpiło wiele polskich gwiazd. Twórcy zaprezentowali zwiastun nadchodzącej komedii. O czym jest film, rozgrywający się podczas pierwszego dnia stanu wojennego?

"Chrzciny": zwiastun polskiej komedii z Katarzyną Figurą

Okres PRL-u w Polsce wraca w rodzimej kinematografii, jak bumerang. Zazwyczaj jest to rozliczenie z historią własnego kraju, a więc tytuły w poważnym tonie, ale zdarza się, że pojawiają się również komedie osadzone w Polsce sprzed czasów upadku ZSRR.

Przykładem tego drugiego typu filmów są "Chrzciny" w reżyserii Jakuba Skoczenia. Akcja produkcji rozgrywa się 13 grudnia 1981 roku - w dzień ogłoszenia w Polsce stanu wojennego. Główna bohaterka robi wszystko, by ukryć przed członkami rodziny prawdę na tematy sytuacji w kraju. Wszystko po to, żeby doprowadzić do tytułowego sakramentu swojego wnuka.

Oto jak prezentuje się oficjalny opis filmu "Chrzciny".

Grudzień, 1981 rok. Marianna, gorliwa katoliczka, postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość - chrzciny najmłodszego wnuka, do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym generał Jaruzelski, który ogłasza tego dnia stan wojenny. Chcąc doprowadzić rodzinne pojednanie do końca, Marianna postanawia ukryć przed dziećmi prawdę o sytuacji w kraju. To małe z pozoru kłamstwo, uruchomi lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, którą trudno będzie zatrzymać.

Komedia jest pełnometrażowym debiutem reżyserskim Skoczenia. Reżyser skomentował pracę nad "Chrzcinami".

To, co wyróżnia tę rodzinę to liczne nieporozumienia i konflikty. Wybuchają co chwilę. Ich przyczyną są kwestie – ideologiczne, światopoglądowe, czy też zwykłe przyziemne sprawy. Wszyscy są przekonani, że mają rację i w związku z tym nie muszą słuchać innych. Jednym słowem, nasi bohaterowie trwają w swoistym chocholim tańcu, który coraz szybciej zmierza do katastrofy.

Autorami scenariusza są Skoczeń i Iwo Kardel. Za zdjęcia odpowiada Bartek Cierlica. Scenografię przygotowała Aleksandra Klemens, kostiumy, charakteryzację, a za montaż odpowiadają Marek Król i Paweł Sitkiewicz.

"Chrzciny": kiedy premiera komedii?

W rolach głównych wystąpili Katarzyna Figura, Maciej Musiałowski, Tomasz Schuchardt, Michał Żurawski, Agata Bykowska, Marta Chyczewska, Marianna Gierszewska, Andrzej Konopka, Tomasz Włosok i Piotr Ligienza. "Chrzciny" trafią do kin już 26 listopada 2021 roku.

loader

RadioZET.pl/Galapagos Films