Zamknij

Carleton Carpenter nie żyje. Gwiazdor Broadwayu i Hollywood miał 95 lat

01.02.2022 10:12

Zmarł Carleton Carpenter - amerykański aktor, który partnerował takim gwiazdom Hollywood, jak Debbie Reynolds, Judy Garland i Elizabeth Taylor. Miał 95 lat.

SKY FULL OF MOON - Carleton Carpenter - kadr z filmu
fot. Everett Collection/Everett Collection/East News

31 stycznia 2022 roku zmarł Carleton Carpenter - amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, magik, autor tekstów i powieściopisarz. Odszedł w mieście Warwick w stanie Nowy Jork w wieku 95 lat.

Carleton Carpenter nie żyje

Jak podaje Deadline o śmierci Carpentera poinformował jego rzecznik prasowy - Kevin McAnarney. Nie podano powodu śmierci aktora, ale prawdopodobnie odszedł z przyczyn naturalnych.

Carleton Carpenter urodził się 10 lipca 1926 roku w Bennington w stanie Vermont. Ukończył Bennington High School, a następnie rozpoczął służbę wojskową. Zwerbowano go do amerykańskiej marynarki wojennej. Pomagał budować sławetny samolot Enola Gay - pojazd, który zrzucił bombę atomową na Hiroszimę.

W 1944 roku zadebiutował jako aktor na Broadwayu, występując w sztuce "Bright Boy". W kolejnych latach grał między innymi u boku Raya Bolgera w wielu słynnych przedstawieniach. W 1949 roku Carpenter zadebiutował w filmie "Lost Boundaries". Rok później podpisał kontrakt z wytwórnią Metro-Goldwyn-Mayer. Wtrakcie trwania umowy wystąpił w ośmiu produkcjach: "Ojciec panny młodej", "Trzy krótkie słowa", "Summer Stock", "Dwa tygodnie miłości", "Dolina zemsty", "Fearless Fagan", "Sky Full of Moon" i "Zdobyć kolejne wzgórze". W tym okresie występował u boku takich gwiazd Hollywood, jak Debbie Reynolds, Judy Garland i Elizabeth Taylor.

W 1953 roku Carpenter wycofał się z grania w filmach na rzecz występów na scenie, w radiu i telewizji. W kolejnych dekadach pojawiał się między innymi w serialach "The Millionaire", "Goodyear Television Playhouse ", "The Best of Broadway", "The Goldbergs", "Men of Annapolis", "Shirley Temple's Storybook", "Outlaws", "Perry Mason", "The Ropers", czy "The DuPont Show of the Week". Sporadycznie grywał również w filmach - "Up Periscope", "Cauliflower Cupids" oraz "Some of My Best Friends Are...". Ostatnią rolą Carpentera była postać Arthura w filmie "The American Snitch" z 1983 roku, która zakończyła jego karierę przed kamerami. Okazjonalnie występował jednak na scenie do roku 2015. 

Carleton Carpenter był również twórcą tekstów piosenek i kompozytorem, między innymi utworów "Christmas Eve", "Cabin in the Woods", "Ev'ry Other Day", "Can We Forget", "I Wouldn't Mind", "A Little Love" i "Come Away". Napisał też musical "Northern Boulevard". Tworzył również sztuki dla takich gwiazd, jak Debbie Reynolds, Kaye Ballard, Marlene Dietrich i Hermione Gingold, a także scenariusze produkcji filmowych i telewizyjnych.

W latach 70. i 80. został uznanym pisarzem kryminałów. Stworzył takie powieści, jak "Deadhead", "Games Murderers Play", "Cat Got Your Tongue?", "Only Her Hairdresser Knew", "Sleight of Deadly Hand", "The Peabody Experience" oraz "Stumped". W 2016 roku opublikował swoje wspomnienia zatytułowane "The Absolute Joy of Work".

W 2012 roku Carpenter otrzymał nagrodę za całokształt twórczości od hollywoodzkiej organizacji filmowej Cinecon, którą osobiście wręczyła mu jego była partnerka Debbie Reynolds. Prywatnie był biseksualistą.

loader

RadioZET.pl/Deadline