Zamknij

Cannes 2022: Jerzy Skolimowski z Nagrodą Jury za film "Io"

30.05.2022 08:19

Festiwal filmowy w Cannes 2022 za nami. Wśród nagrodzonych twórców znalazł się polski reżyser Jerzy Skolimowski, który otrzymał Nagrodę Jury za film "Io".

Jerzy Skolimowski
fot. CHRISTOPHE SIMON/AFP/East News

Kolejny sukces polskich filmowców za granicą. Podczas Festiwalu Filmowego w Cannes 2022 jurorzy postanowili odznaczyć swoją nagrodą "Io" - najnowszy film w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.

Cannes 2022: Jerzy Skolimowski otrzymał nagrodę jury za film "Io"

W dniach 17-28 maja 2022 roku odbył się 75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Jak co roku wiele filmów walczyło o Złotą Palmę i jak zwykle nie zabrakło polskich tytułów.

Jak podaje TVN24, rodzimym filmem, o którym zrobiło się ostatnio głośno jest najnowsza produkcja w reżyserii Jerzego Skolimowskiego - dramat "Io", opowiadający o osiołku, który w swoich podróżach spotyka różnych ludzi, doświadcza radości i bólu, a widz jego oczami poznaje wizję nowoczesnej Europy. Film jest nową wersją "Na los szczęścia, Baltazarze!" - francuskiej produkcji z 1966 roku.

Jurorzy Festiwalu Filmowego w Cannes 2022 postanowili nagrodzić Skolimowskiego Nagrodą Jury. Produkcja otrzymała nagrodę ex aequo z filmem "The Eight Mountains" Félixa van Groeningena i Charlotte Vandermeersch. To nie pierwsze odznaczenie polskiego reżysera na Lazurowym Wybrzeżu. Filmowiec dostał nagrody w Cannes dwukrotnie - po raz pierwszy Technical Grand Prize za "Wrzask" w 1978 roku, a po raz drugi nagrodzono go za scenariusz do filmu "Fucha", co wydarzyło się 4 lata później.

Za scenariusz do "Io" odpowiadają Jerzy Skolimowski i Anna Piaskowska. W rolach głównych wystąpili Isabelle Huppert, Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Organek. "Io" to nie jedyny polski akcent podczas Cannes 2022. W sekcji Un Certain Regard pokazano nowy film Agnieszki Smoczyńskiej pod tytułem "Silent Twins", a jedną z jurorek była polska aktorka Joanna Kulig.

"Io": kiedy premiera nowego filmu Jerzego Skolimowskiego?

Na razie nie wiadomo, kiedy nagrodzona produkcja trafi do kin. W Polsce za dystrybucję odpowiada Gutek Film. Istnieje duża szansa, że polscy widzowie będą mieli okazję zobaczyć "Io" po raz pierwszy podczas tegorocznej edycji festiwalu Nowe Horyzonty.

loader

RadioZET.pl/TVN24