Zamknij

Cannes 2021: Najważniejsze premiery 74. Festiwalu Filmowego w Cannes [TOP 7]

06.07.2021 17:41

Rozpoczął się 74. Festiwal Filmowy w Cannes, podczas którego najwybitniejsi twórcy filmowi zaprezentują swoje nowe dzieła. Na które warto zwrócić największą uwagę i śledzić ich drogę na ekrany polskich kin?

Cannes 2021
fot. SYSPEO/SIPA/East News

Cannes w 2021 roku ponownie stało się stolicą kina. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, francuskie miasteczko na Lazurowym Wybrzeżu od 6 lipca 2021 znów lśni blaskiem najjaśniejszych gwiazd współczesnego kina. Tradycyjnie w Pałacu Festiwalowym odbędą się pokazy kilkudziesięciu filmów, z których najważniejsze będą pokazy konkursowe. W tym roku o Złotą Palmę w Cannes powalczą 24 tytuły. Które z nich, zdaniem naszej redakcji, mają szanse podbić serca jurorów i publiczności? Prezentujemy 7 najciekawszych premier 74. Festiwalu Filmowego w Cannes.

Zobacz także

Cannes 2021: Najciekawsze premiery festiwalu

74. Festiwal Filmowy w Cannes otworzy film "Annette" Leosa Caraxa. Ten niecodzienny musical, w którym tańczą i śpiewają Adam Driver i Marion Cotillard, to bez wątpienia najbardziej wyczekiwana premiera tegorocznego festiwalu. I nie tylko festiwalu, gdyż w związku z pokazem w Cannes, "Annette" zostanie wyświetlona tego samego dnia w ponad stu polskich kinach.

"Annette" to jednak dopiero początek (dosłownie) długiej listy filmów konkursowych, które zadebiutują na ekranach podczas festiwalu w Cannes w 2021 roku. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Które tytuły warto zanotować sobie, by wybrać się na nie do kin, kiedy tylko trafią do polskiej dystrybucji? Sprawdźcie listę poniżej:

1. "Annette", reż. Leos Carax
"Annette" to opowieść o stand-uperze Henrym (Adam Driver) i jego partnerce Ann (Marion Cottilard) - światowej sławy piosenkarce. Ich życie we współczesnym Los Angeles wydaje się idealne. W blasku fleszy wyglądają na silną, uroczą i szczęśliwą parę. Wszystko komplikuje się jednak, gdy na świat przychodzi ich córeczka Annette. Tajemnicze przeznaczenie dziewczynki ma odmienić ich losy na zawsze.

2. "The French Dispatch", reż. Wes Anderson
Najnowszy film Wesa Andersona, w którego obsadzie znaleźli się Timothée Chalamet, Frances McDormand, Tilda Swinton, Benicio Del Toro, Jeffrey Wright, Adrien Brody, Owen Wilson oraz Bill Murray, przeniesie widzów do fikcyjnego francuskiego miasteczka w latach 50. XX wieku. Na miejscu poznamy młodego dziennikarza, którego marzeniem było założenie własnej gazety i pisanie o ważkich tematach. Film, którego polski tytuł brzmi "Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun", trafi na nasze ekrany 22 października 2021 roku.

3. "Benedetta", reż. Paul Verhoeven
Pod koniec XVII wieku, gdy na ziemi szalała zaraza, Benedetta Carlini wstąpiła do klasztoru w Pescii w Toskanii. Pojawienie się Bendetty, zdolnej do czynienia cudów od najmłodszych lat, miało ogromny wpływ na całą społeczność. Najnowszy obraz reżysera "Nagiego instynktu" z pewnością zaszokuje niejednego widza, gdyż poza duchową ścieżką zakonnicy, skupi się także na jej prywatnym życiu opisanym w książce "Immodest Acts: The Life Of A Lesbian Nun In Renaissance Italy".

4. "Vortex", reż. Gaspar Noe
Na internetowej stronie festiwalu w Cannes na temat najnowszego filmu Gaspara Noe ("Nieodwracalne", "Climax") znajdziemy tylko jedno zdanie - "Życie to krótka impreza, która wkrótce zostanie zapomniana". W filmie występują Dario Argento (ojciec), Francoise Lebrun (matka) i Alex Lutz (syn). 

5. "Memoria", reż. Apichatpong Weerasethakul 
Tilda Swinton w roli kobiety podróżującej do swojej siostry w Bogocie. Bohaterka cierpi na rzadką przypadłość, polegającą na słyszeniu głośnych huków w głowie. Gdy zapuszcza się głębiej w otaczający ją świat, odgłosy zaczynają nabierać głębszego wymiaru.

6. "Red Rocket", reż. Sean Baker
Nowy, śmiały film reżysera i scenarzysty "The Florida Project", przedstawiający mroczny, zabawny i niezwykle ludzki portret pełnego życia Mikeya Sabera (Simon Rex) - byłego gwiazdora porno, który wraca do rodzinnego miasteczka w Teksasie, choć wcale nie jest tam mile widziany.

7. "Bergman Island", reż. Mia Hansen-Love 
Pewnego lata para filmowców osiedla się na szwedzkiej wyspie Faro, gdzie mieszkał i znajdował inspirację Bergman. Podczas gdy ich scenariusze nabierają kształtów, oni sami stykają się z dzikimi krajobrazami i wspomnieniami pierwszych miłości, a granice między fikcją a rzeczywistością zacierają się, oddalając ich od siebie. W obsadzie Mia Wasikowski, Tim Roth, Anders Danielsen Lie i Vicky Krieps.

RadioZET.pl/Festival de Cannes