Zamknij

„CODA”: gdzie obejrzeć online film nagrodzony Oscarem 2022? [WIDEO]

Michał Kaczoń
10.03.2022 13:04
CODA
fot. Materiały prasowe Apple TV

„CODA” to film nagrodzony Oscarem 2022. Amerykańska produkcja zdobyła aż trzy Oscary. Gdzie obejrzeć online film „CODA”? Czy jest dostępny na Netflix lub HBO Max?

Oscary 2022: gdzie obejrzeć film „CODA”? Film w reżyserii Sian Hader został nagrodzony trzema Oscarami. Produkcja, będąca amerykańskim remakiem francusko-belgijskiego filmu „Rozumiemy się bez słów” (org. „La Familie Belier”), opowiada o rodzinie rybaków, którzy mieszkają w małej miejscowości. Ojciec, matka i brat są głusi. Jedynie córka posiada zmysł słuchu i w związku z tym nieustannie pomaga rodzinie w prowadzeniu codziennych biznesów. Jest ich tłumaczką i powierniczką. Jednocześnie, podczas szkolnych zajęć muzycznych, odkrywa, że chciałaby podążyć własną ścieżką i spróbować swoich sił jako piosenkarka. Czy jednak rodzina pozwoli jej spełniać własne marzenia?

Film „CODA” chwalony jest za ciekawe ukazanie problemów członków społeczności głuchych w Ameryce i wykorzystanie amerykańskiego języka migowego w dialogach. Już samy tytuł CODA – Child of Death Adult – odnosi się do specyficznej sytuacji, gdy dziecko ze zmysłem słuchu, wychowywane jest przez rodzinę głuchych.

Premiera filmu odbyła się podczas zeszłorocznego festiwalu Sundance, gdzie produkcja otrzymała aż cztery nagrody, w tym Nagrodę Publiczności. Film stał się też najdroższą produkcją, którą kupiono po festiwalu Sundance w historii – za prawa do dystrybucji filmu „CODA” firma Apple zapłaciła 25 mln dolarów.

„CODA” – w jakich kategoriach film zdobył nominacje do Oscarów 2022?

„CODA” nominowana była w trzech kategoriach w tegorocznym rozdaniu Oscarów. Film otrzymał nominacje w kategoriach: najlepszy film, najlepszy scenariusz adaptowany oraz najlepszy aktor (Troy Kotsur). 

Co niezwykle ciekawe – zagraniczni komentatorzy zauważyli, że jeśli „CODA” wygrała w kategorii Najlepszy Film, jest pierwszym filmem od 83 lat, który dokonał tego wyczynu, bez równoczesnej nominacji w kategoriach Najlepszy Reżyser i/lub Najlepszy Montaż. Wedle dziennikarzy portalu Grand Derby w całej historii Oscarów, tylko jeden film otrzymał Oscara za najlepszy film, nie będąc równocześnie nominowany we wspomnianych wyżej kategoriach. Filmem tym był „Grand Hotel” z 1932 roku. Jeśli więc „CODA” zdobyłaby to wyróżnienie, podwójnie zapisałaby się w historii Oscarów.

Film został już uhonorowany wieloma innymi nagrodami. Poza czterema laurami na Sundance (Najlepszy Film, Nagroda Publiczności, Najlepszy reżyser, Najlepszy Zespół Aktorski), otrzymał także: dwie nominacje do Złotych Globów, 3 nominacje do nagród BAFTA, a Troy Kotsur został już uhonorowany nagrodami Independent Spirit Award, Gotham i SAG Award za swoją rolę.

Oscary 2022: „CODA” – zwiastun 

Film reklamowany jest następującym zwiastunem:

„CODA” – twórcy i obsada

Film został zaadaptowany na amerykański grunt przez Sian Hader, znaną z filmów „Tallulah”, czy współpracy przy serialach Netflixa „Orange is The New Black” czy „GLOW”. Na ekranie możemy zobaczyć dawno niewidzianą laureatkę Oscara Marlee Matlin, a także Emilię Jones (serial „Locke & Key”), Eugenio Derbeza, Troya Cotsura czy Daniela Duranta.

„CODA”: gdzie obejrzeć film online?

Film „CODA” jest dostępny online na platformie streamingowej Apple TV+. Jako produkcja oryginalna tej platformy będzie dostępna jedynie tam.

Czytaj także: 12 najlepszych seriali w historii telewizji - wybór redakcji

RadioZET.pl/informacja prasowa Apple TV+/materiały prasowe Sundance/Grand Derby

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET