Zamknij

Bogusława Czosnowska nie żyje. Wybitna powojenna aktorka i reżyserka miała 95 lat

05.08.2021 15:14

Bogusława Czosnowska nie żyje. Ta wybitna aktorka i reżyserka teatralna zagrała w ponad 200 sztukach i wyreżyserowała ponad 60 spektakli. Zmarła w wieku 95 lat.

Bogusława Czosnowska nie żyje
fot. Bogusława Czosnowska jako Otylia w sztuce "Frank V"/ T. Link/materiały Teatru Wybrzeże

Bogusława Czosnowska nie żyje. Wybitna aktorka powojenna i reżyserka teatralna zmarła w wieku 95 lat. W swoim dorobku artystycznym zgromadziła ponad 200 ról oraz powyżej 60 wyreżyserowanych przedstawień. Zmarła 4 sierpnia 2021 roku. O jej śmierci poinformował Teatr Wybrzeże.

Zobacz także

Bogusława Czosnowska nie żyje. Kim była i gdzie występowała?

Bogusława Czosnowska urodziła się 22 lutego 1926 roku we Lwowie. Ukończywszy tamtejszą szkołę baletową, już w wieku 9 lat wystąpiła w spektaklu na podstawie "Kopciuszka" w reżyserii Wilama Horzycy. Następnie ukończyła Studio Aktorskie pod kierunkiem Aleksandra Bardiniego. W 1944 roku debiutowała rolą Zulmy w "Ostrożnie, świeżo malowane" na scenie Polskiego Teatru Dramatycznego we Lwowie. 

Po opuszczeniu Lwowa grywała w teatrach w Szczecinie, Warszawie, Olsztynie i Łodzi. W 1957 roku związała się z Teatrem Wybrzeże, gdzie występowała aż do aktorskiej emerytury, na którą przeszła w 1981 roku. Na gdańskiej scenie zagrała ponad 200 pierwszoplanowych ról. Wcielała się w słynne postaci znanych dramatów, takich jak "Opera za trzy grosze", "Frank V", "Ryszard III", "Iwona, księżniczka Burgunda", "Wesele" czy "Poskromienie złośnicy".

Począwszy od 1977 roku przez 8 lat współkierowała Studium Aktorskim przy Teatrze Wybrzeże. Nauczała też w Studium Wokalno-Aktorskim przy Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Również w 1977 roku wyreżyserowała swój pierwszy spektakl pt. "Jadzia wdowa". W pracę twórczą zaangażowała się w pełni po przejściu na emeryturę aktorską - w jej dorobku reżyserskim znajduje się ponad 60 przedstawień. 

Bogusława Czosnowska sporadycznie występowała też w filmach i serialach. Na ekranie pojawiła się w filmach "Młodość Chopina" (1951), "Ludzie z pociągu" (1961), "Pamiętnik pani Hanki" (1963), "Z tamtej strony tęczy" (1972) oraz "Mniejsze zło" (2009). Zagrała też epizodyczne role w serialach "Lokatorzy" i "Sąsiedzi" oraz w spektaklach Teatru Telewizji. 

Na przestrzeni trwającej ponad pół wieku kariery Bogusława Czosnowska zdobyła liczne nagrody i odznaczenia, m.in. Brązowy Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, Złoty Krzyż Zasług, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2000 roku opublikowała książkę "Ostatni gong", w której opisała swoje wspomnienia.

Bogusława Czosnowska nie żyje. Co było przyczyną jej śmierci?

O śmierci Bogusławy Czosnowskiej poinformował Teatr Wybrzeże, publikując obszerny, pożegnalny post na Facebooku. Nie podano przyczyny zgonu. Wiadomo jedynie, że aktorka odeszła 4 sierpnia 2021 roku, przebywając w Gdańsku. Pochowana zostanie natomiast na cmentarzu w Szczecinie, gdzie spoczywa jej mąż. 

RadioZET.pl/Teatr Wybrzeże/encyklopedia.szczecin.pl