Zamknij

"Błogosławieni" - zwiastun i recenzja komedii LGBT o boskim objawieniu [WIDEO]

28.09.2022 14:33

„Błogosławieni” to nietuzinkowa komedia, łącząca w sobie motywy LGBTQ+ i wiary w Boga. Zaskakujący miks tematyczny stanowi największą siłę intrygującej włoskiej komedii z repertuaru festiwalu w Wenecji. Kiedy premiera?

Błogosławieni - kadr z filmu
fot. materiały prasowe Tongariro Releasing

„Błogosłwaieni” (org. „La piccola santa”) to włoska komedia, poruszająca zagadnienia społeczności LGBTQ+ oraz osób ślepo wierzących w Boga.

Film prowadzony jest dwutorowo: z jednej strony oglądamy perypetie dwójki najlepszych przyjaciół, z których jeden powoli odkrywa, że być może czuje do kumpla coś więcej niż platoniczną miłość. Z drugiej – to historia siostry głównego bohatera, która w niewyjaśnionych okolicznościach zostajem „pomazańcem bożym” i zaczyna mieć bezpośredni kontakt z Bogiem. Ta perspektywa jest szalenie ciekawa, gdyż pokazuje, w jaki sposób działają kościoły i ugrupowania osób wierzących, umiejętnie wykorzystujące wiarę i naiwność innych do własnych celów.

W tym kontekście „Błogosławieni” stanowią ciekawą krytykę instytucjonalnej religii, w umiejętny, acz nienachalny sposób, wyśmiewając reguły rządzące światem kościoła. Problem ukazany w mikroskali bardzo łatwo jest widzowi przenieść do skali makro, a fakt, że film powstał we Włoszech, na których terenie znajduje się Watykan i stolica papieska, stanowi dodatkowy smaczek.

„Błogosławieni” – zwiastun

W sieci pojawił się właśnie pierwszy polski zwiastun dzieła. Materiał promocyjny prezentuje się następująco:

„Błogosławieni” – recenzja

Film prezentowano na zeszłorocznym festiwalu filmowym w Wenecji oraz polskim Tofifeście, dlatego nasz specjalny wysłannik na te imprezy, miał już szansę obejrzeć i ocenić dzieło. Oto co napisał w swojej krótkiej recenzji w ramach relacji z Tofifest:

„Prezentowany podczas festiwalu w Wenecji i Tribeca Film Festival komedio-dramat, przygląda się losom dwóch przyjaciół, którzy każdą chwilę spędzają razem. Młodzi miłośnicy sportu nie obawiają się okazywać sobie ciepłych uczuć i często przytulają się, czy wymieniają drobnymi gestami bliskości. Wszystko jest dobrze, do czasu, gdy jeden z bohaterów nie zorientuje się, że być może czuje do drugiego coś więcej niż tylko platoniczną, kumpelską miłość. Film zachwyca w szczególności bardzo sensualną, intrygującą sekwencją trójkąta miłosnego, w zaskakujący i namacalny sposób pokazującą kto się komu podoba. To chyba najciekawszy i najbardziej emocjonujący moment filmu włoskiej reżyserki. Wartym dodania jest, że w tle historii „miłosnej” rozgrywa się nietypowy dramat z udziałem religii. Siostra jednego z bohaterów zostaje bowiem uznana za świętą, a do ich mieszkania ustawiają się kolejki wiernych. Ciekawy komentarz do kwestii religii i ludzkiego ślepego podążania za pogłoską i „cudem”.

„Błogosławieni” – twórcy i obsada

Reżyserką i współscenarzystką obrazu jest Silvia Brunelli. Scenariusz powstał we współpracy z Francescą Scany, a na ekranie zobaczymy takich aktorów i aktorki jak: Vincenzo Antonucci, Francesco Pellegrino, Sara Ricci, Gianfelice Imperato czy Luigi Chiocca.

loader

„Błogosławieni” – kiedy premiera?

Wedle informacji polskiego dystrybutora, firmy Tongariro Releasing, film trafi do ograniczonej dystrybucji kinowej, co oznacza, że pojawi się w wybranych kinach na terenie całej Polski, już w piątek 7 października. Potem najprawdopodobniej trafi także do serwisu steamingowej Outfilm.pl.

Czytaj także: Mateusz Damięcki o roli w „Niech to usłyszą”. Ujawnił też niepokojącą historię z życia

RadioZET.pl/informacja prasowa Tongariro Releasing/YouTube

Inni Ludzie - kadr z filmu
12 Zobacz galerię
fot. materiały prasowe Warner Bros.