Zamknij

Benedict Cumberbatch odsłonił gwiazdę w Alei Sławy. W przemówieniu zaapelował o pomoc Ukrainie

Klaudia Bochenek
01.03.2022 14:49

Benedict Cumberbatch wziął udział w odsłonięciu własnej gwiazdy w Hollywoodzkiej Alei Gwiazd w Los Angeles. Kiedy przyszło do przemowy, aktor złożył hołd niedawno zmarłej siostrze. Oprócz tego nawoływał do pomocy Ukrainie ogarniętej wojną.

Benedict Cumberbatch
fot. ROBYN BECK/AFP/East News

Benedict Cumberbatch to niekwestionowana gwiazda takich hitów jak „Sherlock”, „Doktor Strange” czy „Gra tajemnic”. Doczekał się wyróżnienia w Hollywoodzkiej Alei Sławy. Towarzyszyli mu m.in. Kevin Feige, prezes Marvel Studios, oraz żona, Sophie Hunter. Aktor w swoim przemówieniu przypomniał światu, co dzieje się w ogarniętej wojną Ukrainie i poprosił o pomoc. Jak sam przyznał, nie mógłby przemawiać, gdyby nie wspomniał o horrorze na wschodzie Europy.

Zobacz także: Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje [RELACJA NA ŻYWO]

Benedict Cumberbatch apeluje: „Nie możemy dłużej się wycofywać i udawać, że to nie nasza sprawa”

Oprócz aktora przemawiał również Kevin Feige. Prezes Marvel Studios zaznaczył, że Benedict Cumberbatch zasługuje na gwiazdę w Alei Sławy dzięki swoim kultowym rolom. W zachwycie chwalił, że aktor zamienił postać Doktora Strange’a w ikonę. Następnie sam artysta zabrał głos.

Zaczął od wspomnienia o swojej przyrodniej siostrze. Tracy Peacock kilka miesięcy temu zmarła na raka. Nie krył wzruszenia i bardzo chciałby, aby była obecna na uroczystości odsłonięcia gwiazdy. Pozostała jedynie tęsknota.

- Chcę wspomnieć o mojej siostrze, którą straciliśmy w zeszłym roku. Byłaby zachwycona, mogąc tu być z nami. Była niewiarygodnie lojalną, wspierającą osobą, która z pewnością pokochałaby ten blichtr, dziwaczność i splendor towarzyszący tej uroczystości. Prawdopodobnie śmiałaby się i płakała z radości i wzruszenia. Mam nadzieję, że gdzieś tam w górze, gdzie świecą prawdziwe gwiazdy, patrzysz teraz na nas, Tracy. Jestem pewien, że gdzieś tam jesteś. Bardzo za tobą tęsknimy. W moim sercu na zawsze pozostaniesz tą cudowną osobą, którą miałem szczęście mieć w swoim życiu – mówił Benedict Cumberbatch.

Następnie aktor zaczął mówić na temat Ukrainy. Wsparcie należy się nie tylko mieszkańcom okupowanych terenów, ale również Rosjanom – tym, którzy sprzeciwiają się Władimirowi Putinowi. Według Benedicta Cumberbatcha trzeba działać poprzez czyny, a nie tylko modlitwę.

- Nie mogę dziś przemawiać w tym cudownym momencie swojego życia, nie wspominając o horrorze, jaki ma miejsce na Ukrainie i nie okazując wsparcia narodowi ukraińskiemu. Wsparcie należy się także narodowi rosyjskiemu, który sprzeciwia się kleptokracji i idiotyzmowi swoich przywódców. Ale modlitwy i słowa wsparcia nie wystarczą. Musimy zrobić coś więcej niż tylko modlić się za naród ukraiński. Musimy działać. Jako obywatele Europy i świata musimy wspólnie podjąć działania, by pomóc tym wszystkim rodzinom, które walczą o przetrwanie, gdy ich miasta są bombardowane – mówił aktor.

- Nie możemy dłużej się wycofywać i udawać, że to nie nasza sprawa. To nie jest czas na chciwość, lenistwo, bierność i nieudolność. Musimy działać, a są rzeczy, które każdy z nas może zrobić. Możesz wspierać organizacje charytatywne i zbiórki. Możesz wspierać wolontariuszy, którzy pomagają Ukraińcom na miejscu. Możesz wspierać organizacje broniące praw człowieka. Możesz naciskać na swoich polityków, swój bank, swoje środowisko pracy, aby wsparły cię w działaniach na rzecz Ukrainy. Właśnie w tym dniu chcę was zachęcić do tego, by po prostu działać – zaapelował Benedict Cumberbatch.

Pomóż ofiarom wojny w Ukrainie - akcja Fundacji Radia ZET.

loader
Gwiazdy, które pomagają Ukrainie
10 Zobacz galerię
fot. screen: Instagram / martamanowska / filip_chajzer/ margaret_official