Zamknij

Kontrowersyjny film zakazany przez rząd. Pracownik, który chciał go dystrybuować stracił pracę

Sergiusz Kurczuk
20.04.2022 12:23
Benedetta - kadr z filmu
fot. Capital Pictures/East News

Widzowie z Rosji nie obejrzą filmu "Benedetta". Dystrybucja za pośrednictwem platform VOD została wstrzymana przez cenzurę.

Kolejne kontrowersje wokół filmu "Benedetta" - ostatniej produkcji Paula Verhoevena. Oparta na faktach historia zakonnicy, która wdała się w romans z inną siostrą zakonną z klasztoru, nie została dopuszczona do kin w Rosji. Teraz pojawiły się informacje, że nie trafi również na platformy VOD.

"Benedetta": zakaz dystrybucji filmu w Rosji

Chociaż od premiery "Benedetty" - ostatniego filmu twórcy "Nagiego instynktu" minęło już kilka miesięcy, nadal wywołuje emocje. Tuż przed Wielkanocą film miał swoją premierę w brytyjskich kinach, co część katolików odebrała za celową prowokację antyreligijną dystrybutorów.

Kilka miesięcy temu w wielu krajach świata doszło do protestów przeciwko wprowadzeniu filmu do kin. Demonstracje miały miejsce również w Polsce - pod kinami Atlantic, Kinoteka, Luna oraz Kultura, a także Centrum Kultury w Lublinie. W naszym kraju żądanie wycofania filmu z kin postawiła Krucjata Młodych — TFP, która jest częścią Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi. W Rosji cenzura całkowicie zakazała kinowej dystrybucji "Benedetty".  

Na tym jednak nie koniec działań przeciwko filmowi Verhoevena w kraju rządzonym przez Putina. Jak podaje Onet, powołując się na portal  meduza.io, "Benedetta", która miała ukazać się w Rosji pod tytułem "Pokusa", nie trafi również na rosyjskie platformy VOD. Początkowo produkcja miała być dostępna w sieci i dostała nawet certyfikat dla dystrybucji w internecie, ale Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej cofnęło pozwolenie, a pracownik, który je wydał, został zwolniony za "nielegalne" działania.

Przedstawiciele ministerstwa wyjaśnili decyzję.

Treść filmu nie spełniała wymogów rosyjskiego ustawodawstwa, a konkretnie ustawy federalnej "O ochronie dzieci przed informacjami szkodliwymi dla ich zdrowia i rozwoju".

Powyższa ustawa to nic innego, jak w wielu aspektach homofobiczne prawo, przegłosowane przez Dumę kilka lat temu, które mówi o walce z "propagowaniem homoseksualizmu" i "ideologią gender".

"Benedetta": o czym jest film?

Reżyserem filmu jest  Paul Verhoeven - kontrowersyjny twórca takich produkcji jak "Nagi instynkt", "Showgirls" czy "RoboCop". "Benedetta" to oparty na faktach dramat historyczny, będący filmową biografią Benedetty Carlini - żyjącej w XVII wieku włoskiej zakonnicy, która miała nietypowe wizje. Kobiecie objawiały się bowiem erotyczne obrazy, które doprowadziły do płomiennego romansu z inną siostrą zakonną. Zachowanie Benedetty sprawiło, że klasztorem zaczął się interesować Watykan, który wszczął śledztwo, mające wyjaśnić przyczynę postępowania zakonnicy.  

W rolach głównych wystąpili Virginie Efira, Charlotte Rampling, Daphné Patakia, Lambert Wilson, Olivier Rabourdin i Louise Chevillotte. Za scenariusz odpowiadają David Birke i Paul Verhoeven. "Benedetta" otrzymała nominacje do nagród na Festiwalu filmowym w Cannes, Cezarów i National Board of Review.

RadioZET.pl/Onet.pl/meduza.io

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET