Zamknij

"Avatar" w polskich kinach: widzowie zostali oszukani? Żadają zwrotu pieniędzy

29.09.2022 07:40

Do kin w Polsce ponownie trafił "Avatar" - hit Jamesa Camerona. Nie wszyscy jednak poprawnie odczytali repertuar. Niektórzy widzowie czują oszukani przez multipleksy. 

Avatar - Zoe Saldana - kadr z filmu
fot. 20th Century Fox Licensing/Merch/EAST NEWS

Fani "Avatara" od piątku 23 września mogą ponownie oglądać w kinach jeden z najlepiej zarabiających filmów w historii kinematografii. Okazuje się, że nie wszyscy widzowie zauważyli, że jest to zremasterowana wersja tytułu z 2009 roku i oczekują zwrotu pieniędzy za bilety.

"Avatar" w polskich kinach: widzowie czują się oszukani

Produkcja Jamesa Camerona ma już niemal 13 lat. Stała się ogromnym hitem i fani od ponad dekady oczekują na kolejne części opowieści science fiction. Sequel ma wejść do kin jeszcze w roku 2022. Zanim jednak to nastąpi, postanowiono przypomnieć widzom część pierwszą "Avatara", ponownie dystrybuując produkcję w kinach na całym świecie.

Jak podaje Wp.pl Film, wielu klientów polskich kin założyło, że dostępny obecnie w repertuarze "Avatar"... to wyczekiwana część druga. Po wejściu na salę kinową zdziwili się więc, oglądając produkcję z 2009 roku. Poczuli się oszukani i zażądali zwrotu pieniędzy za bilety. Według relacji pracowników multipleksów, czasem udawało się wyprowadzić widzów z błędu na etapie kupowania biletu. Czasem zdarzały się jednak awantury.

Pojawiły się również oburzone głosy, według których kina "bezczelnie puszczają stare filmy i nie informują o tym widzów, a może nawet świadomie wprowadzają w błąd, aby zarobić". W jednym z wrocławskich kin całą sytuację nazwano skandalem oraz zażądano zwrotu pieniędzy za bilet. Do zwrotu doszło, ale pracowników sieci kin zadziwiło, że widz nie opuścił sali przed zakończeniem trwającego ponad 2 godziny filmu i zorientował się, że ogląda produkcję sprzed kilkunastu lat dopiero na samym końcu.

Zarówno na stronach internetowych Multikina jak i Cinema City widnieją informacje, że dostępny w obecnym repertuarze "Avatar" nie jest drugą częścią hitu z 2009 roku. Przede wszystkim na grafice z plakatem filmu znajduje się duży napis "PONOWNIE W KINACH". O tym, że nie mamy do czynienia z sequelem, świadczy też opis filmu. Multikino zaznacza w pierwszym zdaniu, że film pochodzi sprzed 13 lat. Rok oryginalnej premiery podaje również Cinema City, chociaż ta informacja znajduje się dopiero w sekcji "Tytuł oryginalny". Zremasterowany "Avatar" dostępny jest w jakości 4K HDR. W kinach oferujących tego typu usługę, film można oglądać w formatach IMAX oraz 4DX.

"Avatar: istota wody" - kiedy premiera?

W filmie wyprodukowanym przez Camerona i Jona Landau, występują: Zoe Saldana, Sam Worthington, Sigourney Weaver, Stephen Lang, Cliff Curtis, Joel David Moore, CCH Pounder, Edie Falco, Jemaine Clement i Kate Winslet. Produkcja trafi do kin już 16 grudnia 2022 roku. Na kolejne lata zaplanowano premiery pozostałych kontynuacji, które były kręcone w tym samym czasie.

loader

RadioZET.pl/Wp.pl Film