Zamknij

Antonina Girycz-Dzienisiewicz nie żyje. Aktorka odeszła w wieku 82 lat

20.01.2022 16:33
Antonina Girycz-Dzienisiewicz
fot. TRICOLORS/East News

Antonina Girycz-Dzienisiewicz nie żyje. Popularna aktorka teatralna i dubbingowa zmarła w wieku 82 lat. Informację o śmierci przekazała w czwartek córka artystki, Julia Dzienisiewicz.

Nie żyje Antonina Girycz-Dzienisiewicz, aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa. Informacja o śmierci 82-letniej artystki pojawiła się w mediach w czwartek za sprawą jej córki. Przyczyny śmierci Antoniny Girycz-Dzienisiewicz nie zostały podane do wiadomości publicznej.  

Antonina Girycz-Dzienisiewicz nie żyje. Aktorka zmarła w wieku 82 lat

Antonina Girycz-Dzienisiewicz przez lata była związana ze sceną Teatru Współczesnego w Warszawie. Zagrała w trzynastu spektaklach Teatru Telewizji, m.in.: "Strach i nędza III Rzeszy", "Malowana żona", "Dziady" i "Komu wierzycie". Aktorka ma w dorobku także wiele ról filmowych i serialowych, w tym w "Polowaniu na Muchy" Andrzeja Wajdy, "Bilansie kwartalnym" Krzysztofa Zanussiego oraz "Czterdziestolatku" Jerzego Gruzy, a także w "M jak miłość", "Tygrysach Europy" i "Bulionerach". 

Słuchacze radia mogli usłyszeć Girycz-Dzienisiwicz w licznych słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. Ponadto aktorka podkładała głos postaciom z bajek i filmów animowanych, m.in. Swatce w "Mulan", babci Georginii w "Charlie i fabryka czekolady" czy matce Gru w "Jak ukraść księżyc".

Poza własną pracą zawodową zajmowała się przygotowaniem do egzaminów do szkół teatralnych i filmowych późniejszych koleżanek i kolegów, którzy obecnie pracują w zawodzie - podaje w swojej informacji PAP. 

Antonina Girycz-Dzienisiewicz była żoną reżysera i pedagoga Macieja Dzienisiewicza. Miała z nim dwie córki - Julię i Izabellę.

RadioZET.pl/PAP/Anna Kruszyńska