Zamknij

Anna Grzeszczak-Hutek nie żyje. Aktorka grała m.in. w „Psach”, „Wołyniu” i „Idzie”

20.06.2022 09:52
Anna Grzeszczak-Hutek nie żyje
fot. shutterstock.com Yaraslau Mikheyeu

Anna Grzeszczak-Hutek nie żyje. Aktorka miała 73 lata i zmagała się z chorobą. Informację o jej śmierci przekazał mąż, reżyser Jerzy Hutek. 17 lipca obchodziłaby 74. urodziny.

Anna Grzeszczak-Hutek zmarła 16 czerwca w Łodzi. Maciej Małek, aktor i wieloletni prezes łódzkiego oddziału ZASP, w rozmowie z PAP powiedział: „Odeszła bardzo dobra aktorka, ale przede wszystkim osoba wielkiej zacności, lubiana, urocza kobieta z ogromnym poczuciem humoru”.

Zobacz także: Tyler Sanders nie żyje. Aktor z "Fear The Walking Dead" miał tylko 18 lat

Anna Grzeszczak-Hutek nie żyje. Aktorka miała 73 lata

- Nasze losy artystyczne, zwłaszcza kobiet, bywają krótkie, ale Hania, choć odeszła z teatru, była przecież czynna zawodowo. Zapamiętam ją przede wszystkim, jako wspaniałego człowieka – wspomina Annę Grzeszczak-Hutek aktorka Bogusława Pawelec-Małek. Kondolencje złożył też Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

- 16 czerwca 2022 roku po ciężkiej chorobie odeszła z naszej „teatralnej drużyny” świetna Artystka – aktorka filmowa, teatralna, telewizyjna i radiowa – Anna Grzeszczak- Hutek (1948-2022). Była wielobarwną osobowością artystyczną, która całe swoje życie poświęciła tworzeniu lepszego świata wypełnionego Kulturą. Będzie nam Jej brakowało. Dziękujemy Ci Aniu, za piękne role, za cudowne pieśni i poetyckie uniesienia… Non Omnis Moriar! – napisał Mariusz Pilawski, dyrektor Teatru Małego.

Anna Grzeszczak-Hutek studiowała prawo, a także z powodzeniem ukończyła PWST w Łodzi w 1976 roku. W tym samym roku pojawiła się w filmie Krzysztofa Zanussiego „Barwy ochronne” oraz w „Mgle” Sylwestra Szyszko, gdzie występowała u boku Janusza Gajosa.

Aktorka znana była ze swoich licznych ról teatralnych. Wcieliła się m.in. w Młodą w „Klątwie” Stanisława Wyspiańskiego (później grała rolę Matki w Teatrze Jaracza) czy wdowę Begbick w „Człowiek jak człowiek” Bertolda Brechta. Można ją było widywać również w Teatrze Nowym i w Teatrze Małym.

Anna Grzeszczak-Hutek grała w takich produkcjach jak „Wołyń”, „Róża”, „Psy”, „Ida”, „Powidoki” czy „Dom zły”. Pojawiała się epizodycznie m.in. w serialach „Sprawa na dziś”, „Kryminalni”, „Samo życie” czy w „Wojennych dziewczynach”. Ostatni raz na ekranie można ją było oglądać w 2020 roku, kiedy to zagrała w „Mieście długów”.