Zamknij

Amy Winehouse bohaterką filmu biograficznego od reżyserki „50 Twarzy Greya”

12.07.2022 14:42

„Back to Black” będzie filmem biograficznym o życiu i karierze brytyjskiej piosenkarki Amy Winehouse, przedwcześnie zmarłej w wieku 27 lat. Za sterami projektu Sam Taylor-Johnson, reżyserka „50 twarzy Greya” i filmu biograficznego „Control” o liderze Joy Division. Co jeszcze wiemy o projekcie?

AMY - kadr z filmu
fot. materiały prasowe Gutek Film

„Back to Black” to tytuł nowej fabularnej biografii, skupiającej się na postaci brytyjskiej piosenkarki Amy Winehouse. Winehouse była laureatką sześciu nagród Grammy i powszechnie szanowaną wokalistką, która wydała dwa albumy okryte platyną. Piosenkarka miała jednak problemy z alkoholem i używkami, w wyniku których zmarła w wieku 27 lat. Śmierć z powodu zatrucia alkoholowego nastąpiła w 2011 roku i od tego czasu Winehouse już kilkakrotnie stała się tematem filmowej bądź serialowej biografii.

Historię Amy Winehouse opowiedziano już dwukrotnie

W 2015 roku ukazał się film dokumentalny „AMY”, który zadebiutował podczas festiwalu filmowego w Cannes, a następnie zdobył Oscara i nagordę BAFTA dla najlepszego filmu dokumentalnego. Produkcja Asifa Kapadi używała oryginalnych, prywatnych nagrań rodzinnych oraz fragmentów wystąpień telewizyjnych i festiwalowych dla opowiedzenia porażającej historii o sukcesie piosenkarki oraz jej trudnym życiu rodzinnym, a także walce z nałogami. Film Kapadi jest jednym z najlepszych produkcji biograficznych w historii.

W 2021 – w 10 rocznicę śmierci Winehouse – na BBC ukazał się zaś film „Reclaiming Amy”, opowiadający o przyczynach śmierci kobiety z nowej perspektywy. Ojciec piosenkarki, jak przypominają dziennikarze portalu Variety, zarysowany w „Amy” jako „złoczyńca”, był żywo zaangażowany w powstanie dokumentu. 

„Back to Black”: fabularna biografia słynnej piosenkarki

Jak informują dziennikarze Variety, Sam Taylor-Johnson została właśnie wybrana reżyserką projektu filmowego pod roboczym tytułem „Back to Black”, tak jak drugi album w karierze artystki. Taylor-Johnson najlepiej znana jest z reżyserii pierwszej części trylogii „50 twarzy Greya”. Wcześniej nakręciła jednak dobrze przyjęty film biograficzny o Ianie Curtisie, liderze grupy Joy Division, „Control”, czy „Nowhere Boy”, w którym poruszała historię Johna Lennona.

Scenariusz do „Back to Black” powstał w głowie Matta Greenhalgha który współpracował z Taylor-Johnson przy filmach „Control” i „Nowhere Boy”. Na razie nie wiadomo, kto miałby wcielić się w rolę Amy Winehouse na ekranie. Variety przypomina niedawny wywiad z Markiem Winehousem, ojcem piosenkarki, w którym podkreśla, że najlepiej byłoby, gdyby w rolę tę wcieliła się mało znana brytyjska aktorka, z akcentem cockney. W wywiadzie udzielonym dziennikowi The Sun, Winehouse wspominał też, że:

„Zależy nam na tym, aby przestawić Amy w całej je okazałości. Jako osobę zabawną, uroczą, inteligentną, ale także okropną i zawziętą”.

„Back to Black” – kiedy premiera? 

Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie ruszą prace nad filmem, a co za tym idzie – kiedy film ujrzy światło dzienne. Gdy tylko pojawią się informacje na ten temat, będziemy was o tym informować.

loader

"AMY" i "Reclaiming Amy" - gdzie obejrzeć filmy dokumentalne o Amy Winehouse?

Nagrodzony Oscarem film "AMY" dostępny jest m.in na platformach VOD.pl. Nowe Horyzonty VOD czy MojeEKino.pl, zaś dokument BBC "Reclaiming Amy" można oglądać na platformie Canal+ Premiery.

Czytaj także: "Thor: Miłość i grom": oceniamy najnowszy film o przygodach Thora [RECENZJA]

RadioZET.pl/Variety/The Sun

Inni Ludzie - kadr z filmu
12 Zobacz galerię
fot. materiały prasowe Warner Bros.