Zamknij

Amy Stechler nie żyje: nominowana do Emmy filmowczyni miała 67 lat

05.09.2022 08:51

Zmarła Amy Stechler - amerykańska filmowczyni znana z dokumentu "The Life and Times of Frida Kahlo", który był nominowany do nagrody Emmy. Miała 67 lat.

znicz - materiał poglądowy
fot. Value Stock Images/East News

26 sierpnia 2022 roku odeszła Amy Stechler. Była amerykańską dokumentalistką, reżyserką, producentką, montażystką i scenarzystką. Zasłynęła dzięki nominowanemu do nagrody Emmy filmowi "The Life and Times of Frida Kahlo". Miała 67 lat.

Amy Stechler nie żyje

O śmierci artystki poinformował The New York Times. Zgon potwierdziły jej córki - Sarah i Lilly Burns.

Kobiety wyznały, że Stechler traciła zdrowie z powodu stwardnienia rozsianego.

Amy Stechler urodziła się 23 czerwca 1955 roku w New Haven w stanie Connecticut. Uczęszczała wraz se swoim przyszłym mężem Kenem Burnsem - słynnym dokumentalistą, do Hampshire College w Amherst. Studiowali wraz z Rogerem Shermanem i Buddym Squiresem, z którymi założyli w 1976 roku wytwórnię Florentine Films. W 1981 roku zrealizowali swój pierwszy wspólny film - nominowany do Oscara dokument "Brooklyn Bridge".

Stechler pobrali się w 1982 roku i rozwiedli 9 lat później. W tym okresie pracowali wspólnie nad takimi filmami, jak "The Shakers: Hands to Work", "Hearts to God" i "The Statue of Liberty". Do tego ostatniego filmu Stechler napisała scenariusz. Produkcja została nominowana do Oscara. Współpracowała też przy dokumentalnym miniserialu Burnsa "The Civil War", który został nagrodzony Emmy.

W latach 90. Stechler zrobiła sobie przerwę od filmu. Wróciła do pracy w roku 2005, pokazując świat bardzo dobrze przyjęty dokument "The Life and Times of Frida Kahlo", który został nominowany do nagrody Emmy. Ostatnią produkcją, przy której pracowała, był serial dokumentalny "Independent Lens" z 2009 roku. 

Zostawiła swoje dwie córki Sarah i Lilly Burns oraz partnera Billa Pattersona.

loader

RadioZET.pl/The New York Times