Zamknij

American Film Festival 2021: Top 7 – te filmy trzeba zobaczyć [VIDEO]

09.11.2021 12:00

American Film Festival 2021 zbliża się wielkimi krokami. Festiwal niezależnego kina amerykańskiego, który odbędzie się w tym roku w dniach: 9-14 listopada, zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Z okazji ogłoszenia pełnego programu, wybraliśmy dla Was 7 najciekawszych filmów, których nie wolno przegapić. 

American Film Festival 2021 - TOP7 - Te Filmy Warto Obejrzeć
fot. materiały prasowe American Film Festival

American Film Festival 2021 to kolejne wielkie święto niezależnego kina amerykańskiego. W dniu ogłoszenia pełnego programu imprezy wybraliśmy dla Was 7 hitów, których nie wolno przegapić w tegorocznym programie. Są to tytuły, za które ręczymy własnymi rękami i polecamy szeroko. Poniższa siódemka to zestaw najciekawszych produkcji, które miały swoje premiery podczas światowych festiwali: Sundance, South By SouthWest (SXSW), Tribeca czy na festiwalu w Cannes. To dzieła nietuzinkowe, ciekawe i rodzące szerokie spektrum emocji. Warto!

Zobacz także

American Film Festival 2021: TOP7 - te filmy trzeba obejrzeć [LISTA]

„Odkupienie“, reż. Fran Kranz

Porażający i piorunujący film, rozegrany jedynie na czwórkę aktorów. Dwie rodziny spotykają się w salce kościelnej, by porozmawiać o pewnej tragedii, która przytrafiła się członkom obu familii. Szybko okazuje się, że ową tragedią jest masowa strzelanina w szkole, podczas której syn jednej pary zabił syna drugiej. Historia przejmująca, dotykająca najczulszych punktów człowieka i głęboko humanistyczna. Film trudny, ale też doskonale dramaturgicznie poprowadzony, nieuciekający od trudnych emocji. Wyborne aktorstwo i wspaniały scenariusz sprawiają, że "MASS" to jeden z najlepszych filmów tego roku.

„Red Rocket“, reż. Sean Baker 

Ameryka oczami Seana Bakera ("Mandarynka", "The Florida Project") to kraj zaskakujących skrajności. Głównym bohaterem najnowszego filmu reżysera, "Red Rocket", jest była gwiazda porno (w tej roli znakomity Simon Rex), który po latach pracy w Los Angeles wraca do rodzinnego Texasu, by pogodzić się z dawno niewidzianą żoną. Okazuje się, że "powrót na stare śmieci" będzie dla bohatera trudniejszy niż się spodziewał, a odnalezienie się w szarej codzienności może stanowić nie lada wyzwanie. Na szczęście w pobliskiej knajpce poznaje uroczą dziewczynę, która może stanowić jego bilet powrotny do krainy marzeń. Czy bohater ma jednak coś jeszcze do zaoferowania światu? 

„Nowicjuszka“, reż. Lauren Hadaway 

Alex chce być najlepsza. Świeżo upieczona studentka college'u postanawia zapisać się na zajęcia sportowe w postaci wioślarstwa. Osiągnięcie mistrzostwa w tej dziedzinie to krew, pot i łzy oraz seti wyżeczeń. Dziewczyna jest jednak gotowa postawić na szali wszystko, co ma. Jaka jest jednak cena osiągnięcia sukcesu? "Nowicjuszka to poruszający obraz walki jednostki z własnymi słabościami, utrzymany w dusznym, lepkim klimacie, który przywodzi na myśl rozwiązania stosowane przez Darrena Aronofsky’ego w Czarnym łabędziu i Zapaśniku", jak czytamy w oficjalnym opisie fabuły na stronie festiwalu.

„Violet“, reż. Justine Bateman

Czy kiedykolwiek wątpiłeś w swoją własną wartość, słysząc mały głos w swojej głowie, który zniechęcał cię do jakiegokolwiek działania? W takiej sytuacji znajduje się Violet (wyśmienita Olivia Munn), główna bohaterka dramatu Justine Bateman, skupionym na historii producentki filmowej, która musi zawalczyć o własnej szczęście. Na jej drodze stoi tylko... ona sama. A właściwie ten irytujący głos w jej głowie, który każe jej kwestionować wszystkie swoje decyzje i blokuje jej umiejętność walczenia o swoje. "Violet" to audio-wizualny majstersztyk, który dzięki zagraniom formalnym dosłownie wrzuca nas w stan umysłu głównej bohaterki i pokazuje nam, jak wyniszczające potrafią być "złe myśli". Niezwykle ciekawy, złożony i uniwersalny dramat.

„Wszystko w porządku“, reż. Kelley Kali, Angelique Molina

Nakręcony podczas pandemii koronawirusa oraz za rządowe pieniądze, przeznaczone na pomoc osobom dotkniętym przez przestoje w pracy, wynikające z pandemii, ten komedio-dramat opowiada historię pewnej kobiety, która musi poradzić sobie z cieżką codzienością, gdy w wyniku śmierci partnera straciła dach nad głową. Teraz mieszka z córką w namiocie na obrzeżach Los Angeles, ale właśnie próbuje znaleźć pieniądze, by wynając dla siebie i swojej pociechy godne lokum. Brakuje jej tylko tych ostatnich 200 dolarów. Czy w ciągu jednego dnia, który właściciel budynku dał jej na zdobycie pieniędzy, uda jej sie osiągnąć cel? Intrygujący, przejmujący i życiowy dramat o osobach wykluczonych przez zamknięcie gospodarki z powodu pandemii.

„Pomiędzy“, reż. Rebecca Hall 

Debiut reżyserski aktorki Rebecki Hall to niezwykle subtelna i ciekawa opowieść o rasie, uprzedzeniach i "przemykaniu się" jako osoba biała. Historia dwóch przyjaciółek, które odbierane są zupełnie inaczej przez społeczeństwo z powodu swojego koloru skóry. Niezwykle ciekawy portert rasowych uprzedzeń, które można jednak wykorzystać na własną korzyść. 

„The Sparks Brothers“, reż. Edgar Wright

Rozpędzony film dokumentalny od jednego z najlepszych współczesnych filmowców. "The Sparks Brothers" to dynamiczny dokument o "ulubionym zespole twojego ulubionego zespołu". Sparks, bo o nich mowa, choć działają od ponad 50 lat i nagrali w tym czasie 25 albumów, wciąż nie są znani szerokiej publiczności. Reżyser "Scotta Pilgrima" i "Baby Drivera" postanowił zmienić ten stan rzeczy, dając widzom i słuchaczom pigułkę niezbędnej wiedzy, by zakochać się w amerykańskim zespole rockowym, który zrewolucjonizował muzykę popularną, sam nigdy nie otrzymując odpowiedniego poklasku, mimo bycia inspiracją dla dziesiątek twórców wszelkiej maści. Wciągająca, szalona rzecz i film, który chce oglądać się pełną piersią.

American Film Festival 2021 – kiedy rusza sprzedaż biletów?

Sprzedaż biletów na tegoroczne seanse, które odbędą się we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty w dniach 9-14 listopda rusza już w piątek 22 października o godzinie 12.00 na oficjalnej stronie festiwalu.

Czytaj także: "Diuna": oceniamy najnowszy film Denisa Villeneuve'a [RECENZJA]

RadioZET.pl/materiały prasowe American Film Festival