Zamknij

Adam Wade nie żyje. Aktor znany z filmów "Shaft" i "Prawo Bronxu" miał 87 lat

13.07.2022 10:03

Zmarł Adam Wade - amerykański piosenkarz, muzyk oraz aktor filmowy i telewizyjny znany z takich produkcji, jak "Shaft" i "Prawo Bronxu". Odszedł w wieku 87 lat.

znicz - materiał poglądowy
fot. Value Stock Images/East News

7 lipca 2022 roku zmarł Adam Wade. Był amerykańskim piosenkarzem, muzykiem i aktorem, występującym w filmach oraz serialach. Był też pierwszym czarnoskórym prowadzącym teleturnieju w historii USA. Odszedł w wieku 87 lat.

Adam Wade nie żyje

Jak podaje The Hollywood Reporter, o śmierci artysty poinformowała jego żona - piosenkarka Jeree Wade.

Wade zmarł z powodu choroby Parkinsona.

Adam Wade urodził się 17 marca 1935 roku w Pittsburghu w stanie Pensylwania jako Patrick Henry Wade. Uczęszczał na Virginia State University, ale nie ukończył studiów. Pracował jako asystent w laboratorium doktora Jonasa Salka, który przyczynił się do zwalczenia polio. W tym czasie Wade rozpoczął swoją karierę muzyczną. W 1959 roku podpisał kontrakt z wytwórnią Coed Records i nagrał swój pierwszy hit - cover utworu "Ruby".

Wade zyskał popularność jako piosenkarz na początku lat 60., dzięki takim piosenkom, jak "Take Good Care of Her", "As If I Didn't Know" i "The Writing on the Wall". Łącznie nagrał 7 albumów muzycznych. W 1975 roku został pierwszym w historii amerykańskiej telewizji prowadzącym teleturnieju. Mowa o programie "Musical Chairs". Nie był to jednak jego pierwszy kontakt z kamerami.

W 1966 roku Wade zadebiutował jako aktor w serialu "Tarzan". Trzy lata później wystąpił w "The F.B.I.". Jego kariera aktorska nabrała jednak tempa w latach 70., kiedy występował w takich produkcjach, jak "Adam-12", "Shaft", "Gordon's War", "110. Ulica", "Szalony Joe", "Upiór z raju", "Sierżant Anderson", "Kojak", "Good Times" czy "Diukowie Hazzardu". Największą rolą Wade'a w tym okresie była postać "Sweeta" Lou Dunbara, który pojawił się w 13 odcinkach serialu "The Super Globetrotters". 

W kolejnych latach Wade grał między innymi w takich produkcjach, jak "Posterunek przy Hill Street", "Pocałuj mnie na do widzenia", "Prawo Bronxu", "Zawód policjant", czy "Prawo i porządek". Po raz ostatni zagrał w filmie "Drug Affected" z 2020 roku.

Wade był dwukrotnie żonaty. Pierwszą żoną była jego sympatia ze szkoły średniej Kay A. Wade, z którą doczekał się trójki dzieci. Małżeństwo trwało od 1956 do 1973 roku. W 1989 roku wziął ślub z Jeree Wade, z którą pozostał do śmierci. Wspólnie prowadzili wytwórnię muzyczną Songbird. Oprócz żony zostawił swoje potomstwo: Ramela Wade'a, Patrice Johnson Wade, Jamela Wade'a i Latoyę Wade oraz kilkoro wnucząt.

loader

RadioZET.pl/The Hollywood Reporter