Zamknij

10 ciekawostek o Oscarach, o których nie masz pojęcia

Redakcja
22.02.2019 15:24

Oscarową galę zobaczymy w nocy, 24 lutego – z niedzieli na poniedziałek. Zanim odbędzie się kolejna odsłona tego najważniejszego filmowego wydarzenia, zobaczmy najbardziej zaskakujące i nietypowe fakty na temat Oscarów. 

10 ciekawostek o Oscarach, o których nie masz pojęcia
fot. agefotostock news/ East News

Oscarowe emocje już niebawem. Co roku każda gala jest inna, zaskakująca i ciekawa. W oczekiwaniu na kolejną odsłonę najważniejszej filmowej imprezy zobaczmy ciekawostki i zaskakujące fakty na temat Oscarów.

Najmłodsza laureatka Oscara

Najmłodsza zdobywczyni Oscara to kilkuletnia Tatum O’Neal, która otrzymała go w 1973 roku za rolę w filmie „Papierowy księżyc”, w którym partnerowała swojemu ojcu. Reżyser Peter Bogdanovic był nią wręcz zachwycony, nazywając Tatum w pełni ukształtowaną artystką. Dziewczynka zagrała Addie, sierotę, która przyczepia się do komiwojażera-oszusta w nadziei, że pokaże hochsztaplerowi swoje triki.

Choć mogło się wydawać, że Tatum miała bajkowe życie, w swojej książce „Papierowe życie” napisała, że dzieciństwo miała bardzo traumatyczne. Jej ojciec został przedstawiony jako tyran, który zamienił dzieciństwo córki w istne piekło.

Pierwsze rozdanie nagród Akademii Filmowej odbyło się w 1929 roku

Dokładna data pierwszej oscarowej gali to 16 maja 1929 roku. Zostały wtedy nagrodzone filmy z lat 1927-1928. Warto podkreślić, że pierwsza gala trwała tylko... 15 minut. Nagrodzone filmy przyznano w 13 kategoriach. Z kolei ceremonia wręczenia Oscarów jest młodsza od Królowej Elżbiety II, która urodziła się 21 kwietnia 1926 roku.

Najkrótsza nagrodzona kwestia

Patty Duke za rolę Hellen Keller w filmie „Cudotwórczyni” zdobyła nagrodę w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa. W filmie Patty wypowiada tylko jedno słowo – „woda”.

Dlaczego Oscar jest nagi?

Pierwowzorem sylwetki Oscara był aktor Emilio Fernandez, który zapozował nago. Statuetka wyrzeźbiona została przez George'a Stanleya. Zaprojektował ją Cedric Gibbons.

Halle Berry pierwszą czarnoskórą aktorką z Oscarem

Halle Berry to pierwsza i jedyna do tej pory czarnoskóra laureatka Oscara dla najlepszej pierwszoplanowej aktorki. Otrzymała go w 2002 roku za rolę w filmie „Czekając na wyrok”.

Najstarszy laureat Oscara

Najstarszym oscarowym zwycięzcą jest Christopher Plummer, który otrzymał statuetkę w wieku 82 lat za rolę w filmie „Debiutanci”.

Kiedy wprowadzono sformułowanie „Oscar goes to...”?

Słynne sformułowanie, które powoduje szybsze bicie serca u oscarowych bohaterów, zostało w prowadzone w 1989 roku. Wcześniej używano  „And the winner is...”

Największy pechowiec Oscarów

Największy przegrany, który nominowany został do prestiżowej nagrody aż osiem razy, to Peter O'Toole. Ani razu nie zdobył Oscara, jednak w 2003 roku przyznano mu honorową statuetkę.

Pierwszy filmowy zwycięzca

W 1929 roku przyznana została nagroda filmowi „Człowiek z tłumu”. Reżyser obrazu Kind Vidor o zwycięstwie został poinformowany... telefonicznie.

Kto odmówił przyjęcia Oscara?

W historii Oscarów tylko dwóch aktorów odmówiło do tej pory przyjęcia nagrody. W 1970 roku był to George Scott, któremu przyznano nagrodę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za obraz „Patton”. Trzy lata później statuetki nie przyjął Marlon Brando, nagrodzony za rolę w „Ojcu chrzestnym”.

RadioZET.pl/ SW