Zamknij

Zaćmienie Księżyca 2017: kiedy, o której i jak obserwować?

Redakcja
07.08.2017 14:40
Zaćmienie Księżyca 2017: kiedy, o której i jak obserwować?
fot. pixabay.com

Zaćmienie Księżyca 2017 w sierpniu będzie można oglądać po raz drugi w tym roku. To niezwykle rzadkie zjawisko przyciąga nie tylko fanów i pasjonatów astronomii. Kiedy, o której i jak obserwować niebo, aby nie przegapić tego zdarzenia?

Zaćmienie Księżyca 2017 w sierpniu zobaczymy po raz drugi i ostatni w tym roku. Pierwszy raz to niezwykłe zjawisko można było oglądać w lutym. Dla tych, którzy są ciekawi kiedy, gdzie i jak oglądać sierpniowe zaćmienie Księżyca 2017, sprawdziliśmy najważniejsze informacje.

Zaćmienie Księżyca 2017 - sierpień

Zaćmienie Księżyca 2017 w sierpniu zobaczymy już dziś, czyli w poniedziałek 7 sierpnia 2017. Będzie to zaćmienie częściowe, jednak oglądać je będą mogli wszyscy mieszkańcy Polski. Poprzednie zaćmienie Księżyca w lutym było zaćmieniem całkowitym. Oznacza to, że pasjonaci astronomii, a także pozostałe osoby obserwujące niebo w tamtym czasie miały szansę zobaczyć bardzo rzadkie zjawisko, jakim jest "krwawy Księżyc" lub inaczej "czerwony Księżyc". 

Sierpniowe zaćmienie Księżyca 2017

O której oglądać zaćmienie Księżyca 2017? Sierpień sprzyja obserwacjom astronomicznym ze względu na występującą dużo częściej wakacyjną, ładną pogodę. Właśnie w tym czasie jest dużo większa szansa na bezchmurne niebo. Tarcza Księżyca zostanie zaciemniona przez cień Ziemi w maksymalnie 24 procentach na wschodzie Polski, a w 18-20 procentach dalej na zachodzie. Zjawisko niestety będzie widoczne bardzo krótko i tylko podczas wschodu Księżyca. Kulminacyjny moment nastąpi około godziny 20.20, jednak obserwacje warto zacząć już od około godziny 19.20.

Mapa nieba dostępna jest na stronie NASA.

Jak oglądać zaćmienie Księżyca w sierpniu?

Na szczęście takie zjawiska jak zaćmienie Księżyca w sierpniu można oglądać gołym okiem. Jednak jeśli posiadacie teleskop, to jak najbardziej warto z niego skorzystać! Dzięki niemu Księżyc będzie można oglądać dużo bardziej szczegółowo.

Zaćmienie Księżyca to zjawisko, które następuje, gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem a Księżycem. Zdarza się ono niezwykle rzadko - jak widać w 2017 roku zaćmienie Księżyca można będzie zobaczyć tylko 2 razy.

RadioZET.pl/KP