Zamknij

Strefa czarna: COVID, obostrzenia. Gdzie zostanie wprowadzona strefa czarna?

23.10.2020 18:05
Strefa czarna: COVID, obostrzenia. Gdzie zostanie wprowadzona strefa czarna?
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Strefy czarne według zapowiedzi mediów miałyby zostać wprowadzone w regionach, które notują szczególnie wysokie liczby zakażeń koronawirusem. Wprowadzenie ich wiązałoby się z niemal całkowitym wyłączeniem gospodarki i życia społecznego. Czy jednak strefy czarne naprawdę zostaną wprowadzone? Odpowiadamy poniżej.

 

Strefa czarna: COVID

Koncepcję wprowadzenia czarnych stref poznaliśmy po artykule opublikowanym na stronie Wirtualnej Polski. - Czerwone i żółte na niewiele się zdały, eksperci coraz częściej wspominają o "czarnych strefach" zagrożenia koronawirusem. Chodzi o powiaty, które znalazły się czerwonych strefach, ale liczba zakażeń nadal szybowała w nich w górę – poinformował portal.

Strefa czerwona: NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Strefa czerwona: co oznacza? Do kiedy obowiązuje? OBOSTRZENIA, RESTRYKCJE [DEFINICJA, SZKOŁY]

 Czerwona strefa: od ilu zakażeń jest wprowadzana? Od ilu osób chorych obowiązuje czerwona strefa?

Strefa czarna: obostrzenia

Czarna strefa miałaby zostać wprowadzona tam, gdzie dotychczasowe ograniczenia nie przyniosły jeszcze oczekiwanych rezultatów. Chodzi przede wszystkim o liczbę zakażonych na 10 tys. mieszkańców.

Czerwona strefa jest wprowadzana jeśli nowych zakażeń było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców. W wielu miejscach ten współczynnik jest jednak znacznie wyższy, np. 42 chorych na 10 000 mieszkańców. By zapobiec dalszemu rozwojowi pandemii konieczna miałaby być tzw. czarna strefa.

Funkcjonowanie szkół w trakcie pandemii:

Nauka hybrydowa: co to jest, na czym polega? Kiedy i gdzie obowiązuje nauczanie hybrydowe?

Zdalne nauczanie w podstawówkach. Od kiedy obowiązuje zdalne nauczanie w szkołach podstawowych?

Strefa czarna: czy zostanie wprowadzona? 

Póki co, minister zdrowia Adam Niedzielski ani premier Mateusz Morawiecki nie potwierdzili doniesień dot. czarnych stref.  O takim pomyśle wspominał dr Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, który tworzy z zespołem analizy dla rządu.

Według zapowiedzi naukowca, strefy czarne miałyby polegać na lockdownach: zamykaniu szkół i wstrzymywaniu ruchu. 

 RadioZET.pl/wp.pl/PAB