Zamknij

Piątka dla zwierząt: PROJEKT USTAWY, TREŚĆ. Kiedy głosowanie nad Piątką dla zwierząt?

18.11.2020 12:00

Piątka dla zwierząt, projekt ustawy autorstwa PiS, ma wprowadzić zakaz hodowli zwierząt futerkowych, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych i utworzenie rady ds. zwierząt przy ministerstwie rolnictwa. 

Piątka dla zwierząt: o co chodzi w programie? Kiedy zostanie wprowadzony? [ZAŁOŻENIA]
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Piątka dla zwierząt: co to jest?  

Piątka dla zwierząt - projekt ustawy, który 8 września zaprezentował prezes PiS Jarosław Kaczyński, ma wprowadzić nowe regulacje dotyczące ochrony zwierząt.

 -Względy, które za tym przemawiają, mają charakter humanitarny, ale jest także jeszcze jeden wzgląd - w Polsce bardzo często mówi się o europeizacji, że Polska powinna być jak Europa. To czasem jest celne, a czasem nie warto się wzorować na państwach, które leżą na zachód od naszych granic. Ale na pewno to jest celne, jeśli mówimy o tym, żeby w Polsce humanitarne standardy odnoszące się do zwierząt były nie gorsze, a nawet może lepsze jeszcze niż w krajach na zachód od naszej granicy - wyjaśnił Kaczyński w trakcie konferencji prasowej.

Branża futrzarska w odwrocie. Nowa ustawa PiS uderza w hodowców

Piątka dla zwierząt: PROJEKT USTAWY, TREŚĆ

Projekt ustawy Piątka dla zwierząt zakłada:

 • wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych w celu pozyskania z nich futer, z wyjątkiem królika.
 • całkowitego zakazu wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, w czym mieści się wykorzystywanie zwierząt w działalności cyrków
 • ograniczenie uboju rytualnego w Polsce
 • zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych w zakresie ochrony zwierząt i umożliwienie asysty policji przy odbieraniu źle traktowanych zwierząt
 • zakaz trzymania zwierząt na uwięzi w sposób stały, a tymczasowe trzymanie na uwięzi będzie dopuszczone w przypadku uwięzi o minimalnej długości 6 metrów, zapewniające zwierzęciu korzystanie z powierzchni co najmniej 20 metrów kw.
 •  zakaz stosowania kolczatek przy tymczasowym trzymaniu zwierząt na uwięzi.
 • częstsze kontrole dla schronisk, a inspekcji weterynaryjnej nadać prawo do nakładania mandatów i zakończyć w ten sposób trzymanie zwierząt w schroniskach w złych warunkach
 •  wprowadzenie jednolitej definicji kojca, wraz z minimalnymi wymiarami i standardem technicznym.
 • utworzenie Rady ds. zwierząt przy ministrze właściwym ds. rolnictwa. "Zadaniem Rady będzie analiza i monitorowanie stanu ochrony zwierząt realizowane m.in. przez coroczną publikację sprawozdania w zakresie dobrostanu zwierząt" – zaznaczono w projekcie ustawy.

Projekt ustawy "Piątka dla zwierząt": TREŚĆ, UZASADNIENIE - LINK

Piątka dla zwierząt: KIEDY GŁOSOWANIE?

Nowela ustawy o ochronie zwierząt została uchwalona przez Sejm oraz przeszła etap prac w Senacie. Później, na posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, miały być rozpatrywane poprawki Senatu, jednak posiedzenie komisji zostało odwołane. Według szefa komisji, posła PiS Roberta Telusa "rząd nie wypracował opinii" do noweli, stąd odwołanie posiedzenia. Później rzeczniczka PiS Anita Czerwińska zadeklarowała na Twitterze, że stanowisko PiS w kwestii ochrony zwierząt jest niezmienne, a partia nie wycofuje się z tzw. "piątki dla zwierząt".

Rzecznik rządu Piotr Müller  poinformował, że rozważane jest złożenie nowego projektu noweli ustawy o ochronie zwierząt. Dodał, że ewentualny nowy projekt zawierałby cześć przyjętych w Senacie poprawek do noweli, nad którą parlament pracował od września.

 Zmiany w noweli ustawy o ochronie zwierząt:

 • Przesunięcie terminu wejścia w życie przepisów dotyczących uboju rytualnego i ferm zwierząt futerkowych na 1 stycznia 2022 r. - Takie vacatio legis zaproponujemy i chcemy to uczynić, aby producenci, przedsiębiorcy rolni, hodowcy - zarówno zwierząt futerkowych jak i w związku z ubojem rytualnym - mogli się lepiej przygotować. Tu vacatio legis będzie wydłużone względem pierwotnie proponowanego - powiedział premier.
 • Odszkodowania dla hodowców - Dla przedsiębiorców, producentów rolnych, rolników i hodowców, którzy nie zdołają przestawić się na inny rodzaj produkcji - w szczególności dotyczy to producentów i hodowców zwierząt futerkowym - będziemy od stycznia 2022 roku wypracowywać odpowiednie mechanizm odszkodowawcze, by można było uwzględnić, jakie korzyści, zyski płynęły z poszczególnych rodzajów hodowli - PMM
 • Zachowanie uboju rytualnego drobiu
 • Powstanie Państwowa Inspekcja Ochrony Zwierząt, która jako jedyna będzie miała prawo do weryfikowania sposobu hodowli i traktowania zwierząt. - Wszystkie organizacje ekologiczne, ludzie, którzy spostrzegą niewłaściwe traktowanie zwierzęcia będą mogli zasygnalizować to Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt, ale żadna osoba, która nie reprezentuje państwa polskiego nie będzie mogła sama weryfikować stanu chowu czy hodowli zwierząt - powiedział Morawiecki

RadioZET.pl/300Polityka/PAP/PAB