Zamknij

Lockdown: czy będzie w Polsce? Czy zostanie wprowadzony lockdown? Do kiedy będzie obowiązywał?

05.11.2020 12:16
Lockdown: czy będzie w Polsce? Czy zostanie wprowadzony lockdown? Do kiedy będzie obowiązywał?
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Lockdown zostanie wprowadzony, jeśli liczba zakażonych nie przestanie rosnąć. Musimy wcisnąć hamulec, by system zdrowia wytrzymał - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Sprawdzamy, kiedy zacznie obowiązywać kwarantanna.

Lockdown: czy będzie w Polsce? Czy zostanie wprowadzony lockdown?

Na środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że lockdown (nazywany też narodową kwarantanną) zostanie wprowadzony, jeśli liczba zakażonych wzrośnie powyżej 70-75 osób na 100 tysięcy mieszkańców.

Minister zdrowia Adam Niedzielski dodał, że lockdown to jedyne możliwe rozwiązanie w przypadku, gdy liczba zakażeń nie przestanie rosnąć. - Narodowa kwarantanna będzie oznaczała izolację, zamknięcie, poważne ograniczenie wolności działalności gospodarczej. Decydujemy się na to w momencie, w którym dynamika może nieznacznie maleje, ale nawet w optymistycznym wariancie stabilizacja nastąpi w przypadku 30-35 tys. zakażeń. To optymistyczny wariant, który nie zakłada efektów protestów itd. Nie możemy sobie na niego pozwolić. Nasz system jest na granicy wytrzymałości. To czas, kiedy musimy ograniczyć rozwój zachorowań i włączyć hamulec awaryjny. Mamy przyrastającą liczbę zgonów i to nie tylko covidowych. To nie jest czas na niesnaski, kłótnie i dyskusje światopoglądowe, ale na ochronę życia - stwierdził dr Niedzielski. 

Narodowa kwarantanna: kiedy zostanie wprowadzona? Od ilu zakażeń obowiązuje? [ZASADY]

Lockdown: co to jest? Co oznacza lockdown?

Lockdown oznaczał masową kwarantannę i nakaz pozostania w domach dla zagrożonych zakażeniem. W kwietniu 2020 roku zostało nim objętym prawie 3,9 miliarda osób na całym świecie. W samej Europie lockdown dotyczył 300 milionów osób.

W trakcie lockdownu przestają działać galerie handlowe, kina, siłownie, lokale usługowe jak fryzjerzy czy kosmetyczki. Opuszczanie domu jest dozwolone tylko, gdy załatwiamy najpotrzebniejsze sprawy, jak zakupy w sklepie lub aptece, wybieramy się do pracy lub do gabinetu lekarskiego.

Strategia walki z koronawirusem 3.0: co to jest? Na czym polega? [NAJWAŻNIEJSZE ZAŁOŻENIA]

Lockdown: kiedy zostanie wprowadzony i do kiedy będzie obowiązywał?

Lockdown – inaczej nazywany narodową kwarantanną – zostanie wprowadzony, jeśli liczba zakażony osiągnie lub przekroczy średnią 70-75 na 100 000 osób. Zostanie zniesiony, gdy wyniki się poprawią. Liczba zakażonych musi spaść przynajmniej do 50 przypadków na 100 000 osób.

Progi etapów zasad bezpieczeństwa: 

  • Regionalny podział na strefy żółte i czerwone – poniżej 2 przypadków na 100 000 osób
  • Cała Polska strefą żółtą, wybrane strefy czerwone – powyżej 10 przypadków na 100 000 osób
  • Cała Polska strefą czerwoną – powyżej 25 przypadków na  100 000 osób
  • Bezpiecznik – powyżej 50 przypadków na 100 000 osób (stan obecny - 4.11)
  • Narodowa kwarantanna – 70/75 przypadków na 100 000 osób
  • Polska strefą czerwoną – 25-50  przypadków na  100 000 osób
  • Cała Polska strefą żółtą, wybrane powiaty strefami czerwonymi – 10-25 przypadków na  100 000 osób
  • Regionalny podział na strefy zielone, żółte i czerwone – 2-10 przypadków powyżej 25 przypadków na  100 000 osób

Progi etapów zasad bezpieczeństwa są liczone na podstawie średniej liczby zakażeń na 100 000 osób przez 7 dni w skali całego kraju. 

NOWE OBOSTRZENIA w Polsce: 4.11. Jakie nowe obostrzenia będą obowiązywały od środy?
 

 RadioZET.pl/PAP/PAB