Zamknij

Godzina "W" - o której wypada i co symbolizuje?

Karolina Piotrowska
01.08.2019 09:38

Kiedy jest godzina W? Wydarzenia upamiętniające powstanie warszawskie co roku powodują, że wszyscy warszawianie zatrzymują się na symboliczną minutę. Jak uczcić powstańców poległych przed laty w powstaniu warszawskim?

Godzina "W" - o której wypada i co symbolizuje?
fot. ons.pl

O której wypada godzina "W" wiedzą wszyscy warszawianie. Co roku mieszkańcy i ludzie przebywający w stolicy zatrzymują się na chwilę, aby oddać hołd poległym powstańcom. Przypominamy, kiedy jest godzina W i co symbolizuje.

Co to jest godzina "W"?

Powstańcy mieli stanąć do walki o godzinie "W" - jak "wybuch" lub "wystąpienie". Została ona wyznaczona 31 lipca 1944 roku. Miała to być godzina 17.00, ponieważ w godzinach popołudniowych na ulicach Warszawy panował wzmożony ruch. Dzięki temu łatwiej było wmieszać się w tłum powstańcom, a także ułatwić im transport broni. W tłumie przechodniów żołnierze AK mieli być mniej widoczni dla Niemców.

Dlaczego wyją syreny 1 sierpnia 2019? [GODZINA W]

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się właśnie o 17.00 1 sierpnia 1944 roku. Dla upamiętnienia tych wydarzeń co roku, kiedy wypada godzina W, wszystkie środki transportu zatrzymują się i usłyszeć można syreny alarmowe.

Obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [NA ŻYWO]

Godzina "W" - kiedy i o której wypada?

Kiedy jest godzina W? Warszawa, a także inne miasta na Mazowszu zatrzymują się dokładnie 1 sierpnia o godzinie 17.00. W tym momencie zostają uruchomione syreny alarmowe i nadany zostaje jednominutowy, ciągły sygnał. Wszystkie tramwaje, samochody i inne środki transportu zatrzymują się, jak również przechodnie na ulicach. W ten sposób 1 sierpnia oddajmy hołd poległym i zamordowanym. W momencie, kiedy jest godzina W, rozpoczynają się również główne wydarzenia w Warszawie. Odbywają się one pod Pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. 

Godzina W - o której, kiedy i co symbolizuje? [POWSTANIE WARSZAWSKIE]

Główne uroczystości obchodów 75. rocznicy powstania warszawskiego organizuje miasto oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. Warszawa po powstaniu została niemalże całkowicie spalona i zburzona.

RadioZET.pl/KP