Zamknij

Exit poll: co to jest? O której godzinie się ukazuje? [2020]

10.07.2020 14:00

Jakie będą wyniki wyborów? Chwilę po głosowaniu wiele osób szuka wyników sondaży, a pierwszy, który jest opublikowany, to exit poll. W tym artykule sprawdzany: czym dokładnie jest to badanie, kiedy i o której godzinie jest publikowany exit poll.

Exit poll - co to jest?
fot. Robson90 / Shutterstock.com

Exit poll, sondaż publikowany w dniach wyborów, wzbudza wśród śledzących wydarzenia polityczne ogromne emocje. Sprawdzamy:

  • Czym jest sondaż exit poll?
  • O której godzinie i kiedy jest publikowany exit poll? 
  • Jakie wyniki były w exit pollu w 2019 roku? 

Exit poll – co to jest?

Exit Poll to sondaż przeprowadzany przez agencję w dniu wyborów. Ankieterami są w nich sami wyborcy, którzy wychodzą z miejsc, w których głosowali i odpowiadają na pytania dot. tego na kogo głosowali.

Na podstawie exit polls podaje się pierwsze, przybliżone wyniki wyborów tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Ukazują się one na kilka lub kilkanaście godzin przed oficjalnymi wynikami podawanymi przez komisje wyborcze. Sondaże takie są zazwyczaj przeprowadzane przez prywatne firmy medialne, jak gazety i telewizje.

W czasie wyborów parlamentarnych w Polsce 25 września 2005 oraz późniejszych prezydenckich na zlecenie stacji TVN i TVP tego typu sondaż przeprowadziły GfK Polonia, OBOP i PBS.

Wybory prezydenckie: exit poll. Czy w wieczór wyborczy będzie exit poll? [2020]

Exit poll – o której godzinie i kiedy jest publikowany?

Exit poll jest publikowany w dniu wyborów po zamknięciu lokali wyborczych, czyli ok. godziny 21. W nocy 13 lipca, ok. godz. 1 w nocy, zostanie opublikowany late poll.

Więcej informacji o wyborach prezydenckich:

Programy wyborcze kandydatów:

 RadioZET.pl/PZ