Zamknij

Brexit: co to jest? Jak i dlaczego doszło do brexitu? Kiedy będzie? Glosowanie, referendum, daty [2020]

Paweł Żurek
30.01.2020 16:00
Brexit: co to jest? Dlaczego doszło do brexitu? Daty, referendum, informacje
fot. AP/Associated Press/East News

Jak i dlaczego doszło do brexitu? Co oznacza brexit? Odpowiadamy na pytania dotyczące Wielkiej Brytanii i UE. Jeśli w relacjach Unii Europejskiej z Wielką Brytania przez najbliższe trzy miesiące nie dojdzie do poważniejszych zmian, w połowie marca będziemy już mogli mówić o tym, że Wielka Brytania nie jest już częścią Unii Europejskiej. 23 marca bowiem wypada termin jaki UE wyznaczyła Zjednoczonemu Królestwu na opuszczenie wspólnoty. Sprawdzamy informacje dotyczące brexitu.

Brexit: głosowanie, referendum, informacje, daty. Co to jest brexit? Dlaczego doszło do brexitu? Przekazujemy najpotrzebniejsze informacje o brexicie.

Brexit. Co to jest? Referendum, głosowanie, daty [2020]

Brexit (z angielskiego British – brytyjski i exit – wyjście) to powszechnie przyjęta nazwa procesu opuszczania przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Ma się on zakończyć dokładnie 29 marca 2019 roku o godz. 23 czasu brytyjskiego, czyli 30 marca 2019 o godz. 00:00 „polskiego” czasu. Brytyjczycy zadecydowali o wyjściu z UE w trakcie ogólnonarodowego referendum, które odbyło się w czerwcu 2016 roku . W trakcie głosowania, do którego poszło ponad 72 procent uprawnionych osób, 51,89% głosujących opowiedziało się za brexitem, czyli wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

>> Brytyjski rząd opublikował "białą księgę" ws. Brexitu

Jak doszło do brexitu? 

Jeszcze w 2016 roku Wielka Brytania ogłosiła, że uruchamia tzw. artykuł 50 prawa UE, który decyduje o  brexicie, czyli o tym, że Zjednoczone Królestwo opuszcza wspólnotę. W grudniu 2016 doszło do spotkania premier Theresy May i 27 przywódców krajów europejskich, w trakcie których ustalano jak dokładnie ma przebiegać brexit. 

Ostatecznie, po siedmiu rundach negocjacji Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii został opublikowany projekt umowy dotyczący szczegółów brexitu. Dokument zawierał sześć punktów, w tym m.in. te dotyczące praw obywateli, postanowień dotyczących innych kwestii związanych z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z UE, np. towarów wprowadzonych na rynek przed brexitem, uregulowań przejściowych i postanowień finansowych. Rada Europejska negocjowała jeszcze z Wielką Brytanią kształt umowy. Ostatecznie, przyjęto ją 11 stycznia 2019 roku.

Umowę dotyczącą brexitu odrzuciła jednak w styczniu 2019 roku brytyjska Izba Gmin. 

Dalsze wydarzenia: 

  • 12 marca Izba Gmin po raz drugi odrzuciła wynegocjowaną umowę (za jej przyjęciem głosowało 242, a przeciw 391 posłów).  Dzień później, 13 marca 2019 Izba Gmin stosunkiem 321:278 wykluczyła z kolei możliwość opuszczenia UE bez porozumienia.
  • 20 marca 2019, w obliczu nieporozumień wewnątrz brytyjskiego parlamentu.  rząd Wielkiej Brytanii złożył wniosek o opóźnienie Brexitu do dnia 30 czerwca 2019
  • 10 kwietnia 2019 państwa wspólnoty zgodziły się na przedłużenie Brexitu do 31 października 2019 (Francja optowała za wydłużeniem tego okresu tylko do 30 czerwca 2019).
  • 7 czerwca 2019, w obliczu klęski wyborczej swojej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego Theresa May ustąpiła ze stanowiska premiera, co zapowiedziała już 24 maja 2019
  • W lipcu 2019 nowym premierem Zjednoczonego Królestwa został Boris Johnson, który zapowiedział m.in. renegocjację warunków Brexitu (co z miejsca odrzucili przedstawiciele UE stwierdzając, że żadnych renegocjacji nie będzie)
  • 28 października 2019 ogłoszono, że wspólnota europejska w całości zgodziła się na kolejne przedłużenie Brexitu, o które prosił Boris Johnson w imieniu Wielkiej Brytanii. Tym razem jako datę wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE określono na 31 stycznia 2020.
  • Boris Johnson podjął decyzję o rozwiązaniu parlamentu i rozpisaniu na 12 grudnia 2019 przedterminowych wyborów.
  • Partia Konserwatywna odzyskała utraconą większość parlamentarną i  22 stycznia 2020 brytyjski parlament przyjął porozumienie z UE o brexicie, który nastąpi 31 stycznia 2020.
  • Do końca 2020 roku będzie trwał okres przejściowy, w czasie którego ustalone zostaną na przyszłość zasady wymiany handlowej miedzy UE a Wielką Brytanią. W tym czasie Wielka Brytania będzie swego rodzaju niegłosującym członkiem wspólnoty.

>> Rząd brytyjski planuje utrudnić pracę migrantom w Zjednoczonym Królestwie

Dlaczego doszło do brexitu? Informacje

Zwolennicy brexitu przedstawiali kilka argumentów za tym, by opuścić wspólnotę. Jednym z nich są koszty członkostwa w Unii Europejskiej, które ocenia się na 350 mln funtów tygodniowo. Brytyjczycy chcieli też brexitu, by zmniejszyć migrację. Jak tłumaczyli, uchodźcy lub migranci zarobkowi mieli zabierać im pracę. Do tego, po brexicie Wielka Brytania miała zrezygnować z limitów dotyczących np. czasu pracy w tygodniu, i uniknąć dodatkowych kosztów związanych z emisją dwutlenku węgla przez brytyjskie firmy.

Brexit: kiedy będzie? 

Brexit nastąpi 31 stycznia 2020 roku. Jak napisaliśmy wyżej, do końca 2020 roku będzie trwał okres przejściowy, w czasie którego ustalone zostaną na przyszłość zasady wymiany handlowej miedzy UE a Wielką Brytanią. W tym czasie Wielka Brytania będzie swego rodzaju niegłosującym członkiem wspólnoty.

RadioZET.pl/Consilium Europa/PZ