Zamknij

Zarobki w NBP. Ile zarabia prezes NBP Adam Glapiński i jego asystentka Martyna Wojciechowska? [WYSOKOŚĆ PENSJI]

Redakcja
27.02.2019 10:00

Ile zarabia Adam Glapiński, prezes NBP? Ile zarabia Martyna Wojciechowska? To pytanie zadaje sobie wiele osób, zwłaszcza po tym jak Gazeta Wyborcza poinformowała, że asystentka prezesa NBP Martyna Wojciechowska inkasuje co miesiąc ok. 70 tys. złotych. Bank opublikował już dokładną wysokość jej pensji.

Ile zarabia prezes NBP?
fot. Jan BIELECKI/East News

Ile zarabia prezes NBP Adam Glapiński? Ile zarabia asystentka Adama Glapińskiego? Wielu mogło zadawać sobie takie pytania po publikacjach m.in. w Gazecie Wyborczej i OKO.Press, które zdradzały, że asystentka Adama Glapińskiego, prezesa NBP, może zarabiać miesięcznie ok. 70 tys. złotych. Do końca nieznana pozostała dokładna wysokość zarobków samego prezesa NBP.

Adam Glapiński: zarobki

Do tej pory, nie można powiedzieć dokładnie ile wynoszą zarobki Adama Glapińskiego, prezesa NBP. Pensja szefa Narodowego Banku Polskiego musi zostać ujawniona po tym jak Andrzej Duda przyjął ustawę dot. jawności zarobków w Banku.  NBP poinformowało, że wysokość zarobków Adama Glapińskiego zostanie podana w terminie przewidzianym ustawą.

Zobacz także

Ile zarabia Martyna Wojciechowska?

Martyna Wojciechowska, dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji NBP, zarabiała w 2018 roku 49 563 zł brutto miesięcznie - tak wynika z oświadczenia dotyczące płac w NBP, które opublikowano w środę rano. Bank musiał ujawnić wysokość pensji swoich pracowników po tym jak prezydent Andrzej Duda przyjął ustawę o jawności wynagrodzeń. NBP podało już do wiadomości publicznej m.in. wynagrodzenia prezesa, wiceprezesów, oraz członków zarządu w latach 1995-2018.   

O wysokości zarobków w NBP zrobiło się głośno po tym jak portal OKO.Press poinformował, że Martyna Wojciechowska, szefowa departamentu komunikacji i promocji zarabia w NBP 65 tys. złotych. Do tego, co miesiąc ma otrzymywać jeszcze 12 tys. złotych z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Wojciechowska zasiada w radzie BFG od połowy 2017 roku.  Ewa Raczko, zastępca dyrektora departamentu kadr NBP, podczas specjalnej konferencji prasowej stwierdziła, że Martyna Wojciechowska nie zarabia 65 tys. złotych miesięcznie, a artykuły Gazety Wyborczej i OKO.Press nazwała nieprawdziwymi.  

Teraz wiadomo już, że Martyna Wojciechowska zarabia dokładnie 49563 złotych miesięcznie. Ta kwota obejmuje wszystkie dodatki i premie. 

>> NBP ujawnia zarobki. Ile zarabia Martyna Wojciechowska? To najwyższa pensja

Martyna Wojciechowska: wiek, wykształcenie

Asystentka prezesa NBP swoją karierę polityczną zaczęła od rady sejmiku mazowieckiego. W wyborach w 2014 roku zdobyła 9 tys. głosów. NBP nie udzielił informacji o tym, jakie wykształcenie posiada Wojciechowska. Według ustaleń dziennikarzy jest ona absolwentką filologii rosyjskiej.

Kim jest Kamila Sukienik?

Drugą osobą z otoczenia Glapińskiego, które miały zarabiać ponad 60 tys. miesięcznie jest Kamila Sukiennik, która jest dyrektorką gabinetu prezesa NBP. Zasiada ona także w radzie nadzorczej Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW).

Według oświadczenia publikowanego przez NBP, Kamila Sukiennik zarabia dokładnie 42 670 złotych brutto miesięcznie .

Ile zarabiają pracownicy NBP?

Kadrowa NBP Ewa Raczko podczas konferencji prasowej w NBP poinformowała, że przeciętne wynagrodzenie brutto na stanowisku dyrektora w Narodowym Banku Polskim wynosiło w 2018 roku 36 308 złotych. W 2014 było to ponad 38 tys., w 2015 - ponad 37 tys., w 2016 - ponad 37 tys., a w 2017 - ponad 37 tys. 

RadioZET.pl/PZ