Zamknij

Zmiana czasu na zimowy 2019 - czy będzie? Kiedy i w którą stronę przestawiamy zegarki [DATA]

Paweł Żurek
25.10.2019 10:25

Zmiana czasu na zimowy w 2019 roku: czy w tym roku będziemy przestawiać zegarki z czasu letniego? Choć pomysł zlikwidowania zmian czasu został już pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Europejską, w tym roku na pewno będziemy musieli jeszcze przestawić godzinę i przyzwyczaić się do nowego zimowego czasu. Sprawdzamy, kiedy dokładnie przestawić zegarki z czasu letniego na zimowy i czy będziemy teraz spać godzinę krócej czy dłużej.

Zmiana czasu 2019: czy będzie?
fot. pixabay.com

Sprawdzamy najważniejsze informacje o zmianie czasu:

  • Czy w 2019 roku będzie zmiana czasu?
  • Kiedy i w którą przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowego?
  • Czy przestawiamy zegarki do przodu, czy do tyłu? Będziemy spać o godzinę dłużej czy krócej?

Zmiana czasu 2019:  czy przestawiamy zegarki z czasu letniego? Kiedy ostatni raz? 

W związku z zapowiadanymi zmianami dotyczącymi przestawiania zegarków z czasu letniego na zimowy wiele osób miało wątpliwości, czy przesuwanie godzin obowiązuje także w 2019 roku. Otóż tak, obowiązuje. To oznacza, że w 2019 roku także przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy. Taka sytuacja będzie obowiązywała do 2021 roku, kiedy zmiana czasu nastąpi po raz ostatni. 

>> Jesień 2019 - kiedy pierwszy dzień jesieni kalendarzowej i astronomicznej? [DATA]

Zmiana czasu 2019: DATA [PAŹDZIERNIK, ZIMA] 

Data zmiany czasu na zimowy w Polsce co roku jest dla wielu Polaków bardzo kłopotliwa i wciąż zadajemy te same pytania: kiedy jest zmiana czasu i jak przestawić zegarki na czas zimowy? Według zasady, zmiana czasu na zimowy w 2019 roku nastąpi w nocy z 26 na 27 października 2019 roku.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona po raz pierwszy w 1919, a obecnie nieprzerwanie od 1983 roku przestawiamy zegarki. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie).

>> Równonoc jesienna 2019 - kiedy jest przesilenie jesienne? [DATA]

Zmiana czasu - jak i w którą stronę przestawić zegarek? [ZIMA, PAŹDZIERNIK]

Przestawić zegarek do przodu czy do tyłu? Ten problem pojawia się zawsze, gdy przychodzi moment zmiany czasu z letniego na zimowy 2019 lub odwrotnie. Choć wiele osób posiłkuje się urządzeniami elektronicznymi, w których godzina zmienia się automatycznie, to jednak ci, którzy są fanami analogów, muszą to zrobić we właściwy sposób.

>> Zmiana czasu na zimowy 2019 - kiedy, o której godzinie i czy śpimy dłużej, czy krócej?

Tym razem musimy przesunąć wskazówki zegara do tyłu, czyli z godziny 3.00 na 2.00. Oznacza to, że przez najbliższe miesiące będziemy spać o godzinę dłużej.

RadioZET.pl/PZ