Zamknij

Strajk nauczycieli: jak wziąć urlop? Kto może dostać wolne? Co zrobić z dziećmi w trakcie strajku nauczycieli?

Paweł Żurek
08.04.2019 08:00
Strajk nauczycieli: jak wziąć urlop? Kto może dostać wolne? Co zrobić z dziećmi w trakcie strajku nauczycieli?
fot. Shutterstock

Strajk nauczycieli może zacząć się już od najbliższego poniedziałku, 8 kwietnia. W związku ze zbliżającym się terminem protestu, rodzice dzieci zastanawiają się już co zrobić ze swoimi dziećmi w trakcie odwołanych zajęć w szkole, a także jak wziąć urlop.

Strajk nauczycieli 2019: kto może wziąć urlop? Jak wziąć wolne na czas protestu w szkołach? Co zrobić z dziećmi w trakcie strajku nauczycieli? Co będzie z uczniami w trakcie protestu. Sprawdzamy najważniejsze informacje dla rodziców dzieci, które chodzą do szkół biorących udział w strajku. 

>> Strajk nauczycieli 2019. Kiedy się rozpocznie? Dlaczego nauczyciele strajkują?

Strajk nauczycieli: kto może wziąć urlop?

Strajk nauczycieli na wielu rodzicach dzieci wymusi wzięcie kilkudniowego urlopu. Kto może go wziąć? W najłatwiejszej sytuacji są rodzice, którzy zostali zatrudnieni na umowę o prace. Mogą oni wziąć w dowolnym okresie w ciągu roku tzw. urlop na żądanie, trwający 4 dni. Rodzice zatrudnieni na tzw. umowach śmieciowych, czyli umowie zlecenie i o dzieło z prośbą o wolne muszą zwrócić się do swojego pracodawcy.

>> Egzamin gimnazjalny i ósmoklasisty 2019 - czy odbędą się w terminie, czy zostaną przełożone?

 

Strajk nauczycieli: jak wziąć urlop?

W czasie strajku nauczycieli 2019 rodzice mogą wziąć:

  • urlop na żądanie,
  • urlop wypoczynkowy
  • zasiłek opiekuńczy

>> Jak będzie wyglądał strajk nauczycieli 2019? Na czym ma polegać protest?

By w czasie strajku nauczycieli pracownik mógł wziąć urlop na żądanie, należy złożyć do pracodawcy stosowny wniosek. Urlop na żądanie w trakcie strajku nauczycieli może przyjąć różne „formy”:

  • jednego 4-dniowego urlopu,
  • jednego 3-dniowego i jednego 1-dniowego
  • dwóch 2-dniowych urlopów
  • jednego 2-dniowego i dwóch 1-dniowych
  • czterech 1-dniowych

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę może w czasie strajku nauczycieli skorzystać z urlopu wypoczynkowego.

Nasz szef lub szefowa nie ma jednak obowiązku przyznania nam urlopu wypoczynkowego. Najczęściej, udzielanie wolnego odbywa się według harmonogramu.

Inną formą uzyskania wsparcia w trakcie strajku nauczycieli jest zasiłek opiekuńczy. Przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Otrzymuje go matka lub ojciec, w zależności od tego kto wystąpi po nie do pracodawcy. Zasiłek wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Można o niego wystąpić wówczas, gdy w rodzinie nie ma żadnej osoby, która mogłaby zająć się naszym dzieckiem, a rodzic dowiedział się o zamknięciu szkoły na mniej niż 7 dni przed wstrzymaniem lekcji.

>> Sławomir Broniarz: kim jest inicjator strajku nauczycieli? [ ZNP, ŻYCIORYS, WIEK, RODZINA, ZAROBKI]

Co zrobić z dziećmi w czasie strajku nauczycieli?

Pozostaje pytanie co zrobić z dziećmi w trakcie strajku nauczycieli. By odpowiedzieć na to pytanie, najlepiej wejść na stronę naszej gminy, instytucji kulturalnych znajdujących się w pobliżu, a także placówek opiekuńczych. Tam najłatwiej znaleźć pomoc, jeśli nie wiemy co zrobić z dziećmi w trakcie strajku.

RadioZET.pl/PZ