Zamknij

Seiichi Miyake: kim był genialny japoński wynalazca? Poświęcono mu dzisiejsze Google Doodle

18.03.2019 11:50
Seiichi Miyake: kim był genialny japoński wynalazca? Poświęcono mu dzisiejsze Google Doodle
fot. Google

18 marca 1967 roku po raz pierwszy zainstalowano najgenialniejszy wynalazek Seiichiego Miyakiego, uznanego japońskiego wynalazcy. Były nim „dotykowe płyty” chodnikowe z charakterystycznymi wypukłościami, ułatwiające poruszanie się po mieście niewidomym. Korzystamy z nich do dziś! Z tej okazji Google poświęciło badaczowi dzisiejsze Google Doodle. Przypominamy najciekawsze ciekawostki o naukowcu!

Seiichi Miyake

Kim była postać, której poświęcono dzisiejsze (18.03.2019) Google Doodle? Seiichi Miyake, japoński wynalazca, żyjący w latach 1926–1982 jest najbardziej znany ze swojego wynalazku nawierzchni dotykowych, wyposażonych w wypukłości umożliwiające niewidomym osobom swobodne poruszanie się po mieście. „Płyty brajlowskie”, jak bywają nazywane dotykowe płyty chodnikowe, posiadają dwa wzory: pionowe paski oraz okrągłe kropki. Podczas gdy płyty o pionowych wypustkach informują o możliwości bezpiecznego przemieszczania się naprzód, o tyle kropki mają ostrzec pieszych przed niebezpieczeństwem. Genialny wynalazek po raz pierwszy zainstalowano 18 marca 1967 roku w japońskiej Okayamie, dlatego właśnie dziś Google postanowiło upamiętnić naukowca.

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

Zobacz także

 

Brajlowskie płyty chodnikowe

Dotykowe nawierzchnie znacząco zmieniły sposób, w jaki osoby niewidome mogą samodzielnie poruszać się po mieście. Dzięki nim o wiele łatwiej zapewnić im bezpieczeństwo, dlatego gigant technologiczny chce nie tylko przypomnieć o wynalazcy, ale i zapoznać z jego postacią jak największą liczbę użytkowników.

W Japonii, gdzie obecnie ten model płyt jest obowiązkowo instalowany na wszystkich stacjach lokalnego metra, płyty noszą nazwę „tenji blocks” i zazwyczaj wykonuje się je w charakterystycznym, żółtym kolorze. Ciekawostką jest też fakt, że brajlowskie płyty nie powstałyby, gdyby nie ogromna determinacja Miyakiego. Pierwsze prototypy wynalazca wyprodukował na swój koszt! 

RadioZET.pl/źródło:Mashable;Gazeta.pl;RMF24/AG

 

Zobacz także