Obserwuj w Google News

Równonoc jesienna 2021 - kiedy jest przesilenie jesienne w tym roku? Co to jest? [DATA, TERMIN]

2 min. czytania
21.09.2021 14:11
Zareaguj Reakcja

Kiedy jest równonoc jesienna 2021? Data tego dnia - inaczej nazywanego przesileniem jesiennym - jest ruchoma, ale zawsze wypada w drugiej połowie września, a dokładnie wtedy, kiedy rozpoczyna się astronomiczna jesień. Szczegółowe informacje na temat równonocy jesiennej w 2021 roku i najważniejsze daty, można znaleźć poniżej.

Równonoc jesienna 2021 - kiedy jest przesilenie jesienne w tym roku? [DATA, TERMIN]
fot. SHUTTERSTOCK

Przesilenie jesienne 2021 - kiedy jest równonoc jesienna? Data tego zjawiska oraz inne informacje na ten temat, można znaleźć w tym artykule. Przedstawiamy najważniejsze szczegóły.

Równonoc jesienna 2021 - kiedy jest przesilenie jesienne? [DATA, TERMIN]

Informacji na temat tego, kiedy jest równonoc jesienna 2021, inaczej przesilenie jesienne, rokrocznie na przełomie sierpnia i września poszukuje wiele osób. Data równonocy jesiennej nie jest stała, dlatego może wypadać w różnych terminach - zawsze jednak w drugiej połowie września, a dokładnie wtedy, kiedy rozpoczyna się astronomiczna jesień. W 2021 roku równonoc wrześniowa przypada na środę, 22 września.

Pierwszy dzień jesieni 2021 - kiedy jest kalendarzowy i astronomiczny początek jesieni? [DATA]

Na półkuli północnej równonoc jesienna to moment, w którym Ziemia przekracza punkt na swojej orbicie, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są równocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach. Oznacza to, że od tej chwili przez pół roku biegun południowy będzie bliżej Słońca niż biegun północny (Słońce bardziej oświetla południową półkulę Ziemi). Inaczej mówiąc równonoc wrześniowa jest momentem przecięcia przez Słońce równika niebieskiego w trakcie jego pozornej wędrówki po ekliptyce z półkuli północnej na półkulę południową.

Zmiana czasu 2021 na zimowy - kiedy przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy? [DATA]

Przesilenie jesienne 2021 - co to jest?

Równonoc jesienna 2021 - jak już wspominaliśmy powyżej - wyznacza na danej półkuli początek astronomicznej jesieni, która trwa do chwili przesilenia zimowego. Oznacza to, że przesilenie jesienne 22 września 2021 wyznaczy początek jesieni w Polsce. Podczas równonocy dzień i noc trwają w przybliżeniu tyle samo, czyli 12 godzin. Od tego momentu dni stają się coraz krótsze, a noce dłuższe.

Warto zaznaczyć, że przesilenie jesienne sprawia, że już podczas pierwszych dni nowej pory roku wiele osób zaczyna odczuwać coraz większe znużenie. Melancholijny nastrój, z którym na początku jesieni boryka się wiele osób, wynika przede wszystkim z tego, jak działa zegar biologiczny sterowany przez promienie słoneczne. 

Dieta na jesienną chandrę. Co jeść, by dodać sobie energii?

Równonoc jesienna 2021: ile trwa dzień i noc? 

22 września dzień będzie trwać 12 godz. 14 min. i będzie krótszy od najdłuższego o 4 godz. i 32 min. oraz dłuższy od najkrótszego o 4 godz. 32 min. Niewielka różnica między długością dnia i nocy sprawia, że mówimy o równonocy jesiennej.

Zmiana czasu 2021 na zimowy: o której przestawiamy zegarki i czy śpimy dłużej, czy krócej?

RadioZET.pl/kalendarzswiat.pl