Obserwuj w Google News

Przemysław Czarnek: kim jest? Sylwetka posła PiS [DZIECI, RODZINA, MINISTER, DOROBEK NAUKOWY]

2 min. czytania
19.10.2020 11:00
Zareaguj Reakcja

Przemysław Czarnek, poseł PiS i profesor na KUL, został nowym ministrem edukacji i nauki. Polityk do tej pory nie pracował w żadnym resorcie - był za to wojewodą lubelskim. Internauci szukają już informacji dot. Czarnka: jaki jest jego dorobek naukowy? Co wiadomo o jego rodzinie?  Odpowiedzi na te pytania udzielamy poniżej.

Przemysław Czarnek: kim jest? Sylwetka posła PiS [DZIECI, RODZINA, MINISTER, DOROBEK NAUKOWY]
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Przemysław Czarnek: kim jest? Sylwetka posła PiS

Przemysław Czarnek urodził się 1 czerwca 1977 w Kole.  Ma 43 lata. Czarnek to polski prawnik, doktor habilitowany nauk prawnych i profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jest też posłem PiS obecnej, dziewiątej kadencji.  Czarnek jest specjalistą od prawa konstytucyjnego. Zanim rozpoczął pracę jako parlamentarzysta, od 2015 do 2019 pełnił funkcję wojewody lubelskiego.

Do 15 roku życia mieszkał w Goszczanowie (województwo sieradzkie, obecnie łódzkie). Ukończył Liceum im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie, a w 2001 studia prawnicze na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Na KUL-u uzyskał tytuł doktora na podstawie pracy pt. Zasady państwa prawnego i sprawiedliwości społecznej w praktyce ustrojowej III Rzeczypospolitej Polskiej. Habilitował się również na WPPKiA KUL w 2015 r. 

Od 2003 pracował na KUL-u. Był zatrudniony także na na Akademii Leona Koźmińskiego i Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu.

Skład rządu Mateusza Morawieckiego 2020: kto będzie ministrem po rekonstrukcji?

Przemysław Czarnek: poseł, wojewoda

Do polityki Czarnek wszedł w 2002, gdy bez powodzenia kandydował do lubelskiej rady miasta.  W 2015 roku ówczesna premier RP Beata Szydło powołała go na stanowisko wojewody lubelskiego. 

W wyborach parlamentarnych w 2019 Czarnek wystartował do Sejmu w okręgu nr 6 (Lublin) z drugiego miejsca na liście Prawa i Sprawiedliwości. Otrzymał 87 343 głosy, co było najwyższym indywidualnym wynikiem w okręgu, i uzyskał wówczas mandat posła IX kadencji.

Kiedy rekonstrukcja rządu? W poniedziałek spotkanie kierownictwa PiS

Przemysław Czarnek: dzieci, rodzina

Przemysław Czarnek ma żonę Katarzynę oraz dwójkę dzieci: córkę Julię oraz syna Mateusza.

Przemysław Czarnek: minister edukacji i nauki

19 października Przemysław Czarnek został powołany na nowego ministra edukacji i nauki. Przed rekonstrukcją rządu funkcjonowały dwa odrębne ministerstwa: edukacji, którym kierował Dariusz Piontkowski oraz nauki i szkolnictwa wyższego, którym kierował Wojciech Murdzek. 

Prezydent Andrzej Duda, który powołał Czarnka na stanowisko szefa resortu, ocenił, że połączenie w jednym ministerstwie dwóch działów nakłada dużą odpowiedzialność na szefa resortu, ale i daje możliwość lepszej koordynacji dwóch części procesu edukacyjnego.

- To zadanie bardzo trudne, bo dzisiaj cały czas w polskim systemie edukacji jest bardzo wiele takich treści, co do których polskie rodziny mają ogromne wątpliwości, czy chciałyby, żeby w ten sposób, takimi treściami były edukowane ich dzieci. Moją intencją jest, aby rodzice mieli realny wpływ na te decyzje, które są podejmowane - jakie treści programowe i inne są przekazywane dzieciom na terenie szkoły, a przed którymi rodzice mają prawo swoje dzieci bronić - dodał prezydent. 

Rekonstrukcja rządu. Rada Koalicji zatwierdzi ostateczny skład Rady Ministrów

RadioZET.pl/PAP/PAB