Zamknij

Pokojowa Nagroda Nobla 2020 - kandydaci, nominacje, lista nominowanych. Kiedy będą wyniki?

09.09.2020 12:50
Pokojowa Nagroda Nobla 2020 - nominacje, lista nominowanych. Kiedy będą wyniki?
fot. Matrix Media Group/face to face/FaceToFace/REPORTER

Pokojowa Nagroda Nobla 2020 będzie wręczana dopiero w grudniu, jednak już teraz trwają spekulacje na temat tego, kto może otrzymać wyróżnienie. Wśród kandydatów wymienia się Gretę Thunberg, Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, czy Donalda Trumpa. Sprawdzamy, kiedy zostanie opublikowana oficjalna lista nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla, a także podajemy termin wręczenia wyróżnienia.

Pokojowa Nagroda Nobla 2020: kandydaci, nominacje [GRETA THUNBERG, WOŚP, JUREK OWSIAK]

Póki co, jeszcze nie wiadomo kto otrzyma Pokojową Nagrodę Nobla. Nie znamy także nominowanych do tej nagrody. 

Lista zgłoszonych do Pokojowej Nagrody Nobla 2020: 

  • Greta Thunberg. Kandydaturę aktywistki zgłosiło dwóch duńskich posłow z partii Lewicy. Thunberg zasłużyła nagrodę, bo wg. parlamentarzystów "ciężko pracowała na to, żeby zmusić polityków do otwarcia oczu na kryzys klimatyczny"
  • Donald Trump. Kandydaturę prezydenta USA zgłosił norweski poseł Christian Tybring-Gjedde. Parlamentarzysta uzasadniał, że Trumpowi nagroda należy się za wysiłki na rzecz porozumienia między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Pokojowa Nagroda Nobla 2020: kiedy jest wręczana? [DATA]

Pokojowa Nagroda Nobla 2020 zostanie wręczona 10 grudnia na uroczystej gali w Oslo. Jeszcze wcześniej, bo 11 października 2019 roku dowiemy się kto został laureatem jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień na świecie. 

Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla są osoby bądź organizacje, które wyróżniły się działalnością na rzecz światowego pokoju, wykonali największą lub najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji bądź ograniczenia stałych armii i udziału oraz promowania kongresów pokojowych. Pokojowa Nagroda Nobla, jako jedyna ze wszystkich nagród Nobla, przyznawana jest przez organizację norweską - Norweski Komitet Noblowski. Także jako jedyna wręczana jest w Norwegii, a dokładniej w Oslo. Nagrody z pozostałych dziedzin przyznawane są w Sztokholmie w Szwecji. Przypominamy, że wyróżnienia ufundowane zostały testamentem szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu, Alfreda Nobla.

Pokojowa Nagroda Nobla 2019 - kto dostał i kim jest laureat? [Abiy Ahmed Ali]

Greta Thunberg nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. "Ciężko pracowała"

Pokojowa Nagroda Nobla 2019 - NOMINACJE [ZASADY]

Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla wybiera pięcioosobowy Norweski Komitet Noblowski.  Nominacje kandydatów mogą być zgłaszane przez:

  • parlamentarzystów lub członków rządów;
  • członków sądów międzynarodowych;
  • rektorów uniwersytetów, profesorów socjologii, historii, prawa i teologii oraz dyrektorów instytutów badań nad pokojem i instytutów badań polityki zagranicznej;
  • laureatów Pokojowej Nagrody Nobla;
  • członków zarządów organizacji, którym przyznano Pokojową Nagrodę Nobla;
  • obecnych i byłych członków Norweskiego Komitetu Noblowskiego;
  • byłych doradców tegoż Komitetu

Nominacje do Pokojowej Nagrody Nobla 2020 mogą być nadsyłane od września 2019 do 1 lutego 2020.

Później Komitet ocenia działania kandydatów i przygotowuje krótką listę kandydatur, które będą rozważane w dalszych etapach prac. Krótka lista (zawierająca zwykle od 12 do 30 nazwisk) jest przedstawiana doradcom Komitetu.

Po przedstawieniu raportów doradców członkowie Komitetu debatują nad kandydatami z krótkiej listy. Komitet może prosić o pomoc w zbieraniu dodatkowych informacji na temat kandydatów doradców, zwłaszcza w sytuacji, gdy kandydat jest zaangażowany w bieżące sprawy polityczne.

 Ostateczny wybór laureata musi być dokonany najpóźniej do października 2020. Wszystkie rozmowy, wyniki głosowań dotyczące przyznania Nagrody Nobla pozostają tajne.

Pokojowa Nagroda Nobla: za co jest przyznawana? 

Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana za największą lub najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji bądź ograniczenia stałych armii i udziału oraz promowania kongresów pokojowych.

 

RadioZET.pl/PZ